ԵԱՏՄ-ի հետ փոխգործակցությունն օգտակար կլինի տարածաշրջանային զարգացմանը. ՇՀԿ-ի գլխավոր քարտուղար
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) եւ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջեւ գործընկերության ակտիվացումը դրական դեր կխաղա տարածաշրջանային զարգացման գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսի 26-ին այդ մասին Բիշքեկում առաջին Եվրասիական տնտեսական համաժողովում հայտարարել Է ՇՀԿ-ի գլխավոր քարտուղար Չժան Մինը:
«ԵԱՏՄ-ի հետ ՇՀԿ-ի համագործակցությունը գործնական օգուտ կբերի տարածաշրջանային զարգացմանը»,- ասել Է նա: Նրա խոսքով՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵԱՏՀ) որոշակի առավելություններ ունի տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման առաջմղման համար, իսկ դրա նպատակն ու պլանները «համատեղելի են ՇՀԿ-ի գործունեության հետ»:
«Հեռանկարում մեծ ներուժ կա ծագող խնդիրների լուծման համատեղ աշխատանքի համար»,- համոզված Է գլխավոր քարտուղարը: Ինչպես կարծում Է նա, ներկայումս իրադրությունն աշխարհում «լուրջ փոփոխություններ Է ապրում», եւ այդ իրավիճակում «կարեւոր Է օգտագործել» ինչպես ՇՀԿ-ի, այնպես Էլ ԵԱՏՄ-ի «ուժեղ կողմերը», քանի որ դա «խթան կտա տարածաշրջանային տնտեսության զարգացմանը»:
«Երկու կազմակերպություններն Էլ կզարգանան եւ օգուտ կբերեն տարածաշրջանի երկրներին: Դա Էլ այսօրվա միջոցառման հիմնական նպատակն Է»,- ընդգծել Է Չժան Մինը: Բիշքեկում առաջին Եվրասիական տնտեսական համաժողովին մասնակցում են աշխարհի 25 երկրների պետական կառույցների եւ գործարարության շուրջ 2,5 հազար ներկայացուցիչներ: Միջոցառման շրջանակներում գործում են վեց քննարակումային հարթակներ:
Ինչպես սպասվում Է, հանդիպման ավատից հետո այդ թվում կստորագրվեն տասը համաձայնագրեր եւ հուշագրեր ոչ առեւտրային բնույթի համագործակցության շուրջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ШОС считает, что взаимодействие с ЕАЭС пойдет на пользу региональному развитию
Активизация партнерства между Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) сыграет положительную роль в региональном развитии.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом заявил в четверг в Бишкеке во время первого Евразийского экономического форума генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, сообщает Тасс.
"Сотрудничество ШОС с ЕАЭС принесет практическую пользу региональному развитию", - сказал он.
По его словам, Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) обладает определенными преимуществами для продвижения регионального экономического развития, а ее цели и планы "совместимы с деятельностью ШОС".
"В перспективе есть большой потенциал для совместной работы по решению возникающих проблем", - убежден генеральный секретарь.
Как он считает, ситуация в мире в настоящее время "претерпевает серьезные изменения" и в такой обстановке "важно использовать сильные стороны" как ШОС, так и ЕАЭС, поскольку это даст "толчок развитию региональной экономики". "Обе организации будут развиваться и приносить пользу странам региона. Это и есть основная цель сегодняшнего мероприятия", - подчеркнул Чжан Мин.
В первом Евразийском экономическом форуме в Бишкеке принимают участие около 2,5 тыс. представителей госструктур и бизнеса из 25 стран мира. В рамках мероприятия работают шесть дискуссионных площадок. Как ожидается, после завершения встречи в том числе будут подписаны десять соглашений и меморандумов о сотрудничестве некоммерческого характера.