Արցախի մշակութային արժեքների պահպանումն ու հանրահռչակումն արդի ամենակարևոր հիմնախնդիրներից է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր` մայիսի 26-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը։
«Մենք կորցրել ենք 114 մշակութային ու կրթական հաստատություններ, մեր թանգարանային ցուցանմուշները, 109 եկեղեցի, 14 վանք, 16 մատուռ, 14 սրբատեղի, մենք զրկվել ենք մեր պատմական Արցախի տարածքի մեծագույն հատվածից, և մեր մշակութային արժեքների պահպանումն ու հանրահռչակումը արդի ամենակարևոր հիմնախնդիրն է: Այս պարագայում, երբ ողջ աշխարհը դիտում է, թե ինչպես են մեր պատմական հուշարձաններից ջնջվում հայկականության հետքերը, փորձում ջնջել մեր հիշողությունը, մեզ համարում էթնիկ խումբ` հետ գնալով մեկ հարյուրամյակ՝ դեպի 1920-1923 թվականների միջազգային կոնֆերանսների ընդունած որոշումները, ապա մեր մշակութային արժեքների պահպանումն անչափ կարևոր է դառնում, որով մեզ աշխարհը ճանաչում է և որով մենք կարող ենք և մնում ենք հայ»,-ասել է նախարարը:
282523534_5704519026243419_5216936540958237283_n.jpg (1.65 MB)
Նա ընդգծել է, որ մշակութային ոլորտում կատարվել է ահռելի աշխատանք, իսկ մեկնարկած բոլոր միջոցառումները կշարունակվեն նաեւ ընթացիկ տարվա ամռանն ու աշնանը:

Сохранение и популяризация культурных ценностей Арцаха является сегодня одним из важнейших вопросов
Сохранение и популяризация культурных ценностей Арцаха является сегодня одним из важнейших вопросов.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня в ходе пресс-конференции, состоявшейся 26 мая, заявила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян.
"Мы потеряли 114 культурно-просветительских учреждений, наши музейные экспонаты, 109 церквей, 14 монастырей, 16 часовен, 14 святилищ, мы потеряли большую часть нашей исторической территории Арцаха.  Сохранение и популяризация наших культурных ценностей – важнейший вопрос сегодня. В данном случае, когда весь мир наблюдает, как стираются следы армянства с наших исторических памятников, пытается стереть нашу память, считает нас этносом, восходящим на столетие к решениям, принятым международными конференциями 1920-1923 годов, тогда становится чрезвычайно важным сохранение наших культурных ценностей, по которым нас узнает мир, по которым мы можем оставаться армянами", - сказала министр.
282523534_5704519026243419_5216936540958237283_n.jpg (1.65 MB)
Она подчеркнула, что в культурной сфере проделана большая работа, и все начатые мероприятия продолжатся летом и осенью текущего года.