Ճապոնիայի կառավարությունն Ուկրաինայի իշխանություններին կուղարկի 30 տոննա քաշով մարդասիրական օգնության խմբաքանակ, որի մեջ կմտնեն առարկաներ եւ սարքեր, որոնք օգտագործվում են փրկարարական գործողություններ իրականացնելիս:
Ճապոնիան 30 տոննա մարդասիրական օգնություն կուղարկի Ուկրաինա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ Մայիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին ասված Է մայիսի 27-ին Ճապոնիայի ներքին գործերի եւ հաղորդակցությունների նախարարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։ Մասնավորապես, Տոկիոն Կիեւին կհանձնի հրշեջների արտահագուստ, ռացիա եւ արբանյակային հեռախոսներ: Սպասվում Է, որ խմբաքանակը մինչեւ ամսվա վերջը կուղակվի Լեհաստան՝ Ուկրաինայի իշխանություններին հետագա հանձնման համար: Մայիսի 19-ին Ճապոնիայի կառավարությունը որոշում Է ընդունել կրկնապատկել ֆինանսական օգնության գումարն Ուկրաինայի հումանիտար կարիքների համար՝ այն հասցնելով մինչեւ 600 միլիոն դոլարի նշագծին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония передаст Украине 30 тонн гуманитарной помощи
Правительство Японии направит властям Украины партию гуманитарной помощи весом около 30 тонн, в которую войдут предметы и оборудование, используемые при проведении спасательных операций.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом говорится в заявлении, опубликованном в пятницу на сайте японского министерства внутренних дел и коммуникаций.
В частности, Токио передаст Киеву спецодежду пожарных, рации и спутниковые телефоны. Ожидается, что партия до конца месяца будет отправлена в Польшу для последующей передачи украинским властям.
19 мая правительство Японии приняло решение удвоить сумму финансовой помощи на гуманитарные нужды Украины, доведя ее до отметки в $600 млн.