Ստեփանակերտում կազմակերպվել է ազգային նվագարանների և ժողովրդական երգի ամենամյա մրցույթը
Այսօր ՝ հունիսի 16-ին, Ստեփանակերտի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի դահլիճում անց է կացվել ազգային նվագարանների և ժողովրդական երգի ամենամյա մրցույթը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ: 16 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մրցութային ծրագիրն իրականացնում է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության Ժամանակակից արվեստի ու մշակութային կրթության բաժնի պետ Ապրես Մարգարյանը տեղեկացրել է, որ 7 մասնագիտությունների գծով մրցույթին ընդգրկված էր ընդհանուր 88 մասնակից, որից 55-ն անհատ կատարողներ:
«Ազգային նվագարանների այս տարվա մրցույթը 5-րդն է: Նպատակը հայկական ժողովրդական երգարվեստի ու երաժշտարվեստի բնագավառներում շնորհաշատ պատանի երգիչներին և երաժիշտ-կատարողներին բացահայտելն է, նրանց կատարողական ունակությունների կատարելագործմանն ու գեղագիտական ճաշակի զարգացմանը նպաստելը:
Պատերազմից հետո շատ ավելի մեծ կարևորություն ենք տալիս այսպիսի միջոցառումներին, որովհետև մեր ինքնության պահպանմանն են միտված»,- նշել է Ա. Մարգարյանը:
Հայաստանի ազգային նվագարանների պետական նվագախմբի մենակատար, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղի դասախոս, «Նարեկացի» արվեստի միության «Նովա» ժողովրդական նվագարանների անսամբլի ղեկավար, մրցութային հանձնախմբի անդամ Հելբերտ Ասատրյանը նշել է, որ առաջին անգամ է ներկա գտնվում այս մրցույթին, բայց դեռ զինվորական ծառայության տարիներից է շփվում արցախցիների հետ, ծանոթանում Արցախի մշակութային կյանքին: Այդ ընթացքում նա բավականին մեծ ներուժ է նկատել արցախցի երեխաների մոտ:
«Շատ կարևոր է, որ ազգային նվագարանները և ազգային երգեցողությունը նոր թափ առնեն նաև մրցույթների միջոցով: Այս մրցույթների կազմակերպումը մեծ խթան է մեր երեխաների համար, որպեսզի կարողանան իրենց արվեստը ներկայացնել, ազգային նվագարանները պահպանել»,- ասել է Հ. Ասատրյանը:
Շուշիի Դանիել Ղազարյանի անվան երաժշտական մասնագիտացված դպրոցի սան Աննա Դանիելովայի համար կարևորը մասնակցությունն է, բայց հաղթանակն էլ իր տեղն ունի:
«Ես այս մրցույթին առաջին անգամ եմ մասնակցում: Շատ եմ սիրում երգել, և, քանի որ ժողովրդական մրցույթ է, ես ներկայացնելու եմ Կոմիտասի «Քելեր ցոլեր» և «Հով արեք, սարեր ջան» երգերը»,- ասել է Ա. Դանիելովան:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած երաժիշտ-կատարողներն ու խմբերը կպարգևատրվեն նախարարության վկայագրերով և դրամական պարգևով:

В Степанакерте прошел ежегодный конкурс народных инструментов и народной песни
Сегодня, 16 июня, в зале Культурного центра имени Шарля Азнавура в Степанакерте состоялся ежегодный конкурс народных инструментов и народной песни.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", конкурсную программу реализует Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
Как сообщил начальник отдела современного искусства и культурного образования Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Апрес Маргарян, всего в конкурсе по 7 специальностям было задействовано 88 участников, 55 из которых были индивидуальными исполнителями.
«В этом году конкурс национальных инструментов проходит в пятый раз. Цель – выявление талантливых молодых певцов и музыкантов в области армянской народной музыки, совершенствование их исполнительского мастерства и развитие эстетического вкуса.
После войны мы придаем гораздо большее значение таким мероприятиям, потому что они направлены на сохранение нашей идентичности», — отметил А. Маргарян.
Солист Государственного оркестра народных инструментов Армении, преподаватель Гюмрийского филиала Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, руководитель Ансамбля народных инструментов «Нова» Художественного института Нарекаци, член жюри конкурса Гелберт Асатрян отметил, что он впервые участвует в этом конкурсе, но еще со времен военной службы поддерживает связь с народом Арцаха, знакомясь с культурной жизнью Арцаха. За это время он заметил в арцахских детях большой потенциал.
«Очень важно, чтобы национальные инструменты и народное пение - получили новый импульс благодаря конкурсам. Организация этих конкурсов — отличный стимул для наших детей, чтобы они могли представить свое искусство и сохранить национальные инструменты», — сказал Г. Асатрян.
Для Анны Даниеловой, ученицы Музыкальной специализированной школы имени Даниэля Казаряна Шуши, участие важно, но и победа не менее важна.
«Я впервые участвую в этом конкурсе. Я очень люблю петь, и поскольку это конкурс народного творчества, я представлю песни Комитаса «Келе-келе» и «Ов арек, сарер джан», - сказала А. Даниелова.
Музыканты и коллективы, занявшие призовые места, будут награждены грамотами и денежными премиями Министерства.