Նոր աշխատությունը կներկայացնի կարևոր փաստեր Արցախի մասին. Դավիթ Բաբայան
Հայաստանի Հանրապետությունում   Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում տեղի ունեցավ «Արցախի հիմնախնդիրը և Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը» աշխատության շնորհանդեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ աշխատությունը պարունակում է Արցախի մասին փաստեր և խորհուրդներ առանցքային գաղափարների և բանալի հասկացությունների վերաբերյալ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Արցախի արտգործնախարարությունում իր գործառույթների հետ մեկտեղ աշխատանքներ էր տանում  նաև այս աշխատության վրա:
«Սա տեղեկատու, կամ հանգրագիտարանատիպ մի աշխատություն է, որն օգտակար կլինի քաղաքական, հասարակական, ԶԼՄ ներկայացուցիչների և գիտակրթական շրջանակների համար: Ներկայացված են տարբեր գործընթացներ, փաստեր: Աշխատությունը բաղկացած է մի քանի մասից: Առաջին մասը պատմական հասկացությունն է: Երբեմն կան բացեր, օրինակ, թե ի՞նչ է Արցախը և ի՞նչ է Ղարաբաղը: Ես համոզված եմ, որ հասարակության գերակշիռ մասը դրանք չի տարբերակում: Դրա համար մենք փորձել ենք ներկայացնել այս ամենը, որ եթե մարդ պատմաբան չլինի, գոնե այս տարբերակով կարողանա ճիշտ և հավաստի տեղեկություն ստանալ»,- ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ գիրքը գունավոր է, կան քարտեզներ: Այնտեղ կա պատմական Արցախը, Ղարաբաղ հասկացության մասին տեղեկություն, Լեռնային և Դաշտային Ղարաբաղների տեղն ու դերը Հայոց պատմության և մեր դիվանագիտության պատմության մեջ: Արցախը մեծ և վճռորոշ դեր է խաղացել Հայոց պատմության և դիվանագիտական պատմության մեջ:
«Ներկայացված են մի շարք կարևոր հասկացություններ, որոնք ամենաշատն են շահարկվում հատկապես Ադրբեջանի կողմից: Խոսում ենք Խոջալուի մասին: Պետք է նշեմ, որ Արցախը միակ երկիրն է աշխարհում, որը չունի սահմաններ: Մեր սահմանները վերածվել են շփման գծի: Աշխատության մեջ կարճ ներկայացված է այն, ինչը պետք է իմանալ, և թե ինչպես պետք է պայքարել ադրբեջանական «փաստարկների» դեմ և մեր ազգային շահերից ելնելով մեր քաղաքականությունը վարել»,-ասաց Բաբայանը:
Անդրադառնալով աշխատության երկրորդ մասին՝ նա ասաց, որ այստեղ ներկայացված են նաև մարդասիրական ասպեկտներ՝ փախստականներ, գերիներ և այլն: Ներկայացված է Ադրբեջանական կողմի ուժային փորձերը տարբեր ժամանակահատվածներում՝ սկսած 1918-ից մինչև 2020 թվականի վերջին պատերազմը, ահաբեկիչների ներգրավումը և, իհարկե, մշակութային ցեղասպանությունը: Այսինքն, այն բոլոր գաղափարները, որոնց մասին մենք մշտապես խոսում են:
Արցախի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ երրորդ մասում անդրադառնում են Արցախի հանրապետության արտաքին քաղաքականության առանցքային հասկացությանը. ի՞նչ է ընդհանրապես մեր արտաքին քաղաքական փիլիսոփայությունը, ի՞նչ հիմքերի վրա է հիմնված, միջազգային ճանաչման գործընթացը, ռազմաքաղաքական ներուժը, ի՞նչ սյուբեկտներ և երկրներ են ճանաչել Արցախի հանրապետությունը:
«Այս աշխատությունն ընդհանրական փոքրիկ հանրագիտարան է բոլոր կարևոր առանցքային գաղափարների և հասկացությունների վերաբերյալ: Մենք այժմ սկսել ենք ռուսերեն թարգմանությունը, քանի որ պահանջարկը կա: Ամենայն հավանականությամբ՝  կթարգմանենք նաև անգլերեն: Թարգմանության ավարտից հետո նպատակ ունենք տպագրել երկու թարգմանություններն էլ»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

The presentation of “Issues of Artsakh and Foreign Policy of the Republic of Artsakh” was held today at the permanent representation of Artsakh in Armenia.
New book presents key facts about Artsakh – Foreign Minister Babayan
STEPANAKERT, JUNE 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  Minister of Foreign Affairs of Artsakh Davit Babayan said the work contains facts about Artsakh and advice on key ideas and terms. Over the past one year, he has also been working on this work.
“This is a reference work or a kind of encyclopedia that will be useful for political, public, media representatives and scientific-educational circles. Different processes and facts are presented. The work consists of several parts. The first is the historical concept. Sometimes there are gaps such as what is Artsakh and what is Karabakh? I am sure that most of the society does not differentiate it. That’s why we have tried to present this so that if a person is not a historian, he/she will be able to get correct and reliable information in this way”, he added.
Davit Babayan said the book has also maps. There is historical Artsakh, information about the concept of Karabakh, the place and role of Nagorno Karabakh in the Armenian history and diplomacy.
“Several important concepts which are mostly speculated by Azerbaijan are presented here. We talk about Khojalu. I want to note that Artsakh is the only country in the world that has no borders. Our borders have turned into a line of contact. The book tells what one should know and how it is necessary to fight against Azerbaijani “facts” and run our policy based on our national interests”, he added.
The second part of the book presents humanitarian aspects – refugees, captives, etc. The Azerbaijani attempts of using force in different period, as well as the cultural genocide are presented.
The third part is about the key concept of the foreign policy of Artsakh, the international recognition process, the military-political potential.
“This work is a small general encyclopedia about all important ideas and concepts. We have already started its translation in Russian as there is a demand. We will most probably translate it also in English. After completing the translation, we aim to publish both translations”, Davit Babayan said.