Կայացել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Հունիսի 21-ին կայացել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկացնում են ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրութան հետ կապերի բաժնից, օրակարգում ««Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումն էր։
Ներկայացվող օրենքի նախագծով առաջարկվում է «չափագիտական վերահսկողություն» և «չափագիտական վերահսկողություն իրականացնող մարմին» հասկացությունների ձևակերպումները ներառել հիմնական հասկացությունների մեջ:
Նախագծով առաջարկվում է  նաև չափագիտական վերահսկողության ուժեղացման նպատակով հստակեցնել չափագիտության լիազոր մարմնի և չափագիտական վերահսկողություն իրականացնող մարմնի գործառույթները, ինչպես նաև փոփոխել իրավաբանական անձին ստուգաչափման իրավունք տրամադրելու կարգը:
289597906_422462703223499_1458094732740069427_n.jpg (249 KB)
Ֆինանսների նախարարի փոխանցմամբ՝ օրենքի ընդունումը նպատակաուղղված է չափումների միասնականության ապահովման ոլորտում անվտանգության և օրենսդրության պահանջների պահպանմանը, չափման միջոցների նկատմամբ սահմանված չափագիտական կանոնների և նորմերի խախտումների կանխարգելմանը, ինչպես նաև չափագիտական վերահսկողության ուժեղացմանը:
289775065_422463013223468_625081122276895264_n.jpg (332 KB)
Զեկուցողը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների՝ օրինագծին առնչվող հարցերին։
Նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։ Այն կընդգրկվի ԱԺ հերթական նիստի օրակարգում։

Состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур
21-го июня состоялось очередное заседание постоянной комиссии Национального собрания по вопросам производства и производственных инфраструктур.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июня, АРЦАХПРЕСС- По сообщению отдела печати и по связям с общественностью Национального Собрания Республики Арцах, в повестку заседания было включено обсуждение законопроекта «О внесении дополнений и изменений в закон "Об обеспечении единства измерений"», по которому предлагается включить в основные понятия формулировки понятий "метрологический контроль" и "орган, осуществляющий метрологический контроль".
Согласно проекту, предлагается также с целью усиления метрологического контроля уточнить функции уполномоченного органа по метрологии и органа, осуществляющего метрологический контроль, а также изменить порядок предоставления юридическому лицу права на тестирование.
По сообщению министра финансов, принятие закона нацелено на сохранение требований безопасности и законодательства в сфере обеспечения единства измерений, предотвращение нарушений метрологических правил и норм, установленных в отношении мер измерения, а также усиление метрологического контроля.
Министр ответил на вопросы депутатов касательно законопроекта.
Профильная комиссия вынесла положительное заключение по проекту, и он будет включен в повестку очередного заседания НС.