Հայտնի է Հայաստանում ԱՄՆ նոր դեսպանի անունը
Սպիտակ տունը հայտնում է՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտնել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնին Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի դեսպանի նախկին պաշտոնակատար Քրիստինա Քվիենի (Kristina Kvien) թեկնածության առաջադրման մտադրության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին News.am-ը։
Ծնունդով Կալիֆոռնիայից Քրիստինա Քվիենն արհեստավարժ դիվանագետ է: Նա Ուկրաինա է ժամանել 2019 թվականի մայիսին և ստանձնել դեսպանի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնը Ջոզեֆ Փենինգտոնի հեռանալուց հետո: Երկրորդ անգամ Ուկրաինայում ԱՄՆ փոխդեսպան Քրիստինա Քվիենը դեսպանի գործառույթները որպես պաշտոնակատար ստանձնել է 2020 թ. հունվարից մինչև մայիսի վերջ: Դրանից առաջ 2016 թվականից մինչև 2019 թվականի ապրիլ նա զբաղեցրել է Փարիզում ԱՄՆ-ի փոխդեսպանի պաշտոնակատարի, դեսպանատան Տնտեսական հարցերով խորհրդականի պաշտոնները:
Բացի այդ, իր դիվանագիտական գործունեության ընթացքում Քրիստինա Քվիենը տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Թայլանդի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, ԵՄ-ի, Ֆիլիպինների ամերիկյան դիվանագիտական առաքելություններում: Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունում նա աշխատել է Եվրամիության խնդիրների և Սլովենիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների ոլորտներում: Ավելի վաղ իր կարիերայի ընթացքում Քվիենը Վաշինգտոնում Ազգային անվտանգության խորհրդում հանդիսացել է ԵՄ, Ուկրաինայի և Բելառուսի հարցերով տնօրեն: Քրիստինա Քվիենը քաղաքագիտության բակալավրի աստիճան է ստացել Օքսիդենտալ (Occidental) քոլեջից, իսկ ռազմավարական հետազոտությունների մագիստրոսի աստիճանը՝ ԱՄՆ-ի բանակի և պատերազմի քոլեջից (U.S. Army War College):

Biden nominates Kristina A. Kvien for U.S. Ambassador to Armenia
U.S. President Joe Biden nominated Kristina A. Kvien for Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia, the White House said in a news release.
STEPANAKERT, JUNE 23, ARTSAKHPRESS: Kristina Kvien arrived at U.S. Embassy Kyiv in May 2019.  From 2016 – April 2019, she served as Acting DCM/Minister Counselor for Economic Affairs at U.S. Embassy Paris.
Previously, Kristina served as Acting DCM and Economic Counselor at U.S. Embassy Bangkok, Thailand; Economic Counselor at U.S. Embassy London; and Director for European Union, Ukraine, and Belarus Affairs at the National Security Council in the Executive Office of the President.  Kristina has also served at U.S. Embassy Moscow, Russia; the U.S. Mission to the European Union in Brussels, Belgium; and the U.S. Embassy Manila, Philippines.  At the Department of State in Washington, DC, Kristina worked on European Union issues and on bilateral relations with Slovenia.