Ծովատեղ համայնքում կյանքը բնականոն հունով է ընթանում․ գյուղի առօրյան ու խնդիրները
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Ծովատեղ համայնքում, «Ջրամատակարարում» ՓԲ ընկերության կառուցած ներքին ցանցի շնորհիվ, բոլոր տնտեսությունններն ապահովվել են շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ծովատեղի համայնքապետ Սամվել Աբրահամյանը՝ նշելով, որ գյուղն ապրում է բնականոն կյանքով:
Նրա խոսքով՝ այս օրերին բնակիչները զբաղված են գյուղատնտեսական աշխատանքներով՝ հիմնականում անասնապահությամբ ու հողագործությամբ: Գյուղը շրջապատված է մրգատու այգիներով․ ծովատեղցիները մշակում են տնամերձ այգիները, բանջարաբոստանային մշակաբույսեր:
«Գյուղում բնականոն է գործում համայնքապետարանը, որը վերակառուցվել է «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ «Հայ բժշկական» հիմնադրամի, Շվեյցարիայի «Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության» աջակցությամբ։ Այստեղ են տեղակայված նաև բուժկետն ու ակումբը: Դպրոցի շենքային պայմանները բարեկարգ են: Մանկապարտեզ չունենք, քանի որ նախադպրոցական տարիքի երեխաները գյուղում փոքրաթիվ են: Ունենք նաև 180 հոգու համար նախատեսված հանդիսությունների սրահ, շենքային պայմանները լավ են»,-ներկայացրել է համայնքապետը՝ հավելելով, որ գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, սակայն գազաֆիկացված չէ, որն այսօր առավել քան անհրաժեշտությունն է։

Жизнь в общине Цоватех идет своим чередом: будни и проблемы села
В общине Цоватех Мартунинского района Республики Арцах благодаря внутренней сети, построенной компанией «Водоснабжение», все домохозяйства были обеспечены круглосуточным водоснабжением.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Цоватех Самвел Абрамян, отметив, что жители села живут нормальной жизнью.
По его словам, в эти дни жители занимаются сельскохозяйственными работами, в основном скотоводством и земледелием. Деревня окружена фруктовыми садами - жители Цоватеха возделывают свои огороды, выращивают овощные культуры.
«В селе нормально функционирует сельский муниципалитет, который был восстановлен по инициативе благотворительного фонда «Туфенкян» и при поддержке «Армянского медицинского фонда» США и «Армянского всеобщего благотворительного союза» Швейцарии. Здесь же находятся медпункт и клуб. Состояние здания школы хорошее. Детского сада у нас нет, потому что в селе мало детей дошкольного возраста. Также у нас есть банкетный зал на 180 человек, состояние застройки хорошее", - представил глава общины, добавив, что село обеспечено электричеством, но не газифицировано, что на сегодняшний день более чем необходимо.