Արցախում աճել է ծնունդների թիվը. հայտնի են նորածինների` ծնողների կողմից նախընտրելի անունները
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Արցախում գրանցվել է 864 ծնունդ, որը, 2021 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, ավել է 204-ով կամ 31 տոկոսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատակազմի սոցիալ-ժողովրդագրության և աշխատանքի շուկայի վիճակագրության բաժնի պետ Լիլիա Պետրոսյանը։
«Ծնված երեխաների թվում գերակշռել են տղաները՝ կազմելով 53,6 տոկոս: Ըստ անվանակոչության՝ տղաների ամենատարածված անուններն են՝ Դավիթ, Տիգրան, Հայկ, իսկ աղջիկներինը՝ Մանե, Մարիա, Եվա»,- ասել է մեր զրուցակիցը:
ԱՎԾ պաշտոնյայի խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա համեմատ, 22,5 տոկոսով նվազել է գրանցված մահերի թիվը: Արդյունքում՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հանրապետության բնակչության բնական աճը կազմել է 372 մարդ:

В Арцахе увеличилось число рождений: известны имена, предпочитаемые родителями новорожденных
В первом полугодии текущего года в Арцахе зарегистрировано 864 рождения, что по сравнению с аналогичным периодом 2021 года является ростом на 204 или 131 процент.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила начальник отдела социально-демографической статистики и статистики рынка труда Национальной статистической службы Республики Арцах Лилия Петросян.
«Среди рожденных детей преобладали мальчики, составлявшие 53,6 процента. Самые распространенные имена для мальчиков: Давид, Тигран, Айк, а для девочек — Мане, Мария, Ева», — сказала наша собеседница.
По словам должностного лица Национальной статистической службы, в отчетном периоде по сравнению с предыдущим годом количество зарегистрированных случаев смерти уменьшилось на 22,5 процента. В результате в первом полугодии текущего года естественный прирост населения республики составил 372 человека.