Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը հուլիսի 4-ին հանդիպել է ալ-Ազհարի գերագույն իմամ Ահմադ Մուհամադ ատ-Տայիբի հետ։
Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանը Գերագույն իմամի հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ դեսպանը շնորհավորել է Գերագույն իմամին Այդ ալ-Ադհա տոնի կապակցությամբ։ Զրուցակիցները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել թանգարան-ինստիտուտ Մատենադարանի և ալ-Ազհարի համալսարանի միջև ստեղծել համագործակցություն՝ Մատենադարանի արաբերեն և արաբատառ հազարավոր ձեռագրերը ուսումնասիրելու և պահպանելու նպատակով։ Քննարկվել են մի շարք այլ հարցեր։ ՀՀ դեսպանը և գերագույն իմամն անդրադարձ են կատարել նաև հայ-եգիպտական բարեկամական հարաբերությունների պատմությանը՝ ընդգծելով հայ համայնքի դերակատարությունը ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում, այլ նաև՝ Եգիպտոսի պետականաշինության գործում։

4 июля посол Армении в Египте Грачья Поладян встретился с Верховным имамом Аль-Азхара Ахмадом Мухаммадом ат-Тайибом.
Египетский университет аль-Азхар поможет изучить рукописи на арабском языке, хранящиеся в Матенадаране
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на посольство РА в Египте.
В ходе встречи армянский дипломат поздравил Верховного имама с праздником Айд аль-Адха. Собеседники достигли договоренности о налаживании сотрудничества между музеем-институтом Матенадарана и Университетом аль-Азхар с целью изучения и сохранения рукописей на арабском языке, хранящихся в Матенадаране. Обсуждался ряд других вопросов.
Посол и Верховный имам коснулись также истории армяно-египетских дружественных отношений, подчеркнув роль армянской общины не только в двусторонних отношениях, но и в государственном строительстве Египта.