Ստեփանակերտում կայացել է «Զարթոնք» երաժշտական ակադեմիայի գալա համերգը
Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում նախօրեին տեղի է ունեցել «Զարթոնք» երաժշտական ակադեմիայի գալա համերգը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սոնա Համալյանի հիշատակին նվիրված համերգային երեկոյին «Զարթոնք» ակադեմիայի տասնյակից ավելի սաներ ու դասախոսներ ներկայացրել են հայ և արտասահմանյան աշխարհահռչակ երգահանների ստեղծագործություններ։
Մեզ հետ զրույցում՝ «Զարթոնք» ակադեմիայի զարգացման տնօրեն Աննա Դեմիրճյանը նշել է, որ համերգն իրենց առաջին հայտն է Արցախում։
295057972_1960162471038981_2948775431840751697_n.jpg (78 KB)«Երաժշտության վերելքով՝ մենք եկել ենք Արցախ՝ ոգևորելու, ոգեշնչելու։ Մենք միշտ արցախցիների կողքին ենք։ Այս ծրագիրը, ճիշտ է, երկու շաբաթ է տևելու, բայց անպայման շարունակություն կունենա, քանի որ վարպետները կապ կպահպանեն իրենց սաների հետ։ Այս օրերին, շատ հաճախ նրանց շփումը շարունակվում է նաև դասերից հետո, ինչը մեզ հիմք է տալիս համոզվելու, որ այդ կապը կշարունակվի նաև ակադեմիայից հետո: Արդեն տեսնում ենք, որ երեխաները շատ ոգևորված են, նրանց աչքերը փայլում են։ Նախագծի մեկնարկի արդեն երկրորդ օրվանից նրանք սպասում էին նման համերգի»,- ասել է մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ ծրագրով նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք ամուր կամուրջ է ստեղծվել, քանի որ ակադեմիային մասնակցում են նաև Մայր Հայաստանից, իսկ Սփյուռքի հետ ակտիվ համագործակցություն է ստեղծվել։
295766979_791744338651090_7903571604490261906_n.jpg (90 KB)Ծրագրի մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Քնարիկ Ներսիսյանի խոսքով՝ «Զարթոնք» ակադեմիան Արցախում է՝ խոսելու մշակույթի լեզվով։
«Մենք եկել ենք ասելու, որ միասին ուժեղ ենք և կորովով լի։ Եկել ենք սովորեցնելու և սովորելու։ Օրեր շարունակ մեր մասնագետները զարթոնքցի սաներին փոխանցում էին իրենց փորձն ու գիտելիքները, ոգևորությունն ու սերը»,-ասել է Ք․ Ներսիսյանը՝ նշելով, որ գալա համերգն այս օրերի աշխատանքի արդյունքն է։ Նա հատուկ շնորհակալություն է հայտնել նաև ծրագրի աջակիցներ Արցախի Հանրապետության կառավարությանը, ԿԳՄՍ նախարարությանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը։
295240945_644874247241889_4750827716781472743_n.jpg (100 KB)Համերգի մասնակից, զարթոնքցի Մարիա Դավթյանը Ստեփանակերտի Սայաթ Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի շրջանավարտներից է, ով այս տարի ընդունվել է Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի ակադեմիական վոկալ բաժին։ Նա կարևորել է նախագիծը՝ հմտությունների և մասնագիտական առաջընթացի համար անհրաժեշտ գիտելիքների ձեռքբերման առումով։
294987144_750580989326157_3696005680830420442_n.jpg (111 KB)«Ակադեմիայում անհրաժեշտ գիտելիքներ ձեռքբերելու մեծ հնարավորություններ կան, քանի որ դասավանդում են տաղանդավոր մասնագետներ՝ Մայր Հայաստանից ու Սփյուռքից։ Այս ընթացքում շատ գիտելիքներ եմ ստացել, որոնք օգտագործելու եմ իմ ընտրած ասպարեզում։ Ակադեմիայի վարպետների մեծ մասը դասավանդում է այնտեղ,ուր շարունակելու եմ ուսումս։ Ես ուրախ կլինեմ, որ այդ կապը շարունակական լինի»,-ավելացրել է «Զարթոնք» ակադեմիայի մասնակիցը։
294980562_538572951380312_5961545656015189879_n.jpg (134 KB)
Համերգին ներկա էին նաև ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պաշտոնատար անձինք։
Հուլիսի 18-ից 31-ը, Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում անց են կացվում «Զարթոնք» արվեստի ակադեմիայի վարպետության դասերը՝ ժողովրդական, կամերային, դասական վոկալի եւ ջազ երաժշտության, գրաֆիկ դիզայնի և ստեղծագրության ժանրերում։ Ծրագիրն իրականացվում է «Ատգեն Արմենյան» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: Ակադեմիայի գեղարվեստական ղեկավարն է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը:

В Степанакерте состоялся гала-концерт музыкальной академии «Зартонк»
Накануне во Дворце культуры и молодежи Степанакерта состоялся гала-концерт музыкальной академии «Зартонк».
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает  "Арцахпресс", на вечернем концерте, посвященном памяти Соны Амалян, более десятка студентов и преподавателей академии «Зартонк» представили произведения всемирно известных армянских и зарубежных композиторов.
Анна Демирчян, директор по развитию академии «Зартонк», отметила, что этот концерт был их первым выступлением в Арцахе.
295057972_1960162471038981_2948775431840751697_n.jpg (78 KB)
"С расцветом музыки мы приехали в Арцах, чтобы радовать и вдохновлять. Мы всегда рядом с арцахцами. Эта программа, правда, продлится две недели, но она обязательно будет иметь продолжение, потому что мастера будут поддерживать связь со своими учениками. В эти дни очень часто их общение продолжается и после занятий, что дает нам основания полагать, что эта связь продолжится и после академии. Мы уже видим, что дети очень воодушевлены, их глаза сияют. Такого концерта они ждали со второго дня запуска проекта", - сказала наша собеседница, добавив, что с проектом также был создан прочный мост между Арменией-Арцахом-Диаспорой, потому что в Академии участвуют и из Армении, и было налажено активное сотрудничество с Диаспорой.
295766979_791744338651090_7903571604490261906_n.jpg (90 KB)
По словам пресс-секретаря программы Кнарика Нерсисяна, Академия «Зартонк» находится в Арцахе, чтобы говорить на языке культуры.
"Мы пришли сказать, что вместе мы сильны и полны сил. Мы пришли учить и учиться. Наши специалисты целыми днями передавали свой опыт и знания, энтузиазм и любовь воспитанникам "Зартонка"", - сказала К. Нерсисян, отметив, что гала-концерт – результат работы этих дней. Она выразила особую благодарность  всем, кто принял участие в проекте- правительству Республики Арцах, Министерству ОНКС, Министерству территориального управления и инфраструктуры.
295240945_644874247241889_4750827716781472743_n.jpg (100 KB)
Участница концерта Мария Давтян из Зартонка – одна из выпускниц Степанакертского музыкального училища имени Саят-Новы, которая в этом году поступила на академическое вокальное отделение Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. Она подчеркнула важность проекта с точки зрения приобретения навыков и знаний, необходимых для профессионального роста.
294987144_750580989326157_3696005680830420442_n.jpg (111 KB)
«В Академии есть большие возможности получить необходимые знания, так как преподают талантливые специалисты из Матери-Армении и Диаспоры. За это время я получила много знаний, которые буду использовать в выбранной сфере. Большинство мастеров академии преподают там, где я продолжу свое обучение. Буду рада, если эта связь будет постоянной", - добавила участница Академии "Зартонк".
294980562_538572951380312_5961545656015189879_n.jpg (134 KB)
На концерте также присутствовали государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян и официальные лица.
С 18 по 31 июля в Музыкальном колледже имени Саят-Новы в Степанакерте пройдут мастер-классы Академии искусств «Зартонк» в жанрах народной, камерной, классической вокальной и джазовой музыки, графического дизайна и композиции. Программа осуществляется по инициативе фонда «Атген Армениан». Художественный руководитель академии – Асмик Папян, народная артистка РА, оперная певица.