Ադամ Շիֆը ԱՄՆ վարչակազմին կոչ է արել դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները Արցախի դեմ
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ադամ Շիֆը դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները Արցախի ժողովրդի դեմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում Շիֆը գրել է, որ խորապես մտահոգված է նրանով, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի մասին համաձայնագրի ուղղակի խախտման հետևանքով եղել են զոհեր:
«Հազիվ թե սա առաջին դեպքն է, երբ Ադրբեջանն առանց պատրվակի հարձակվում է հայկական ուժերի վրա, և եթե Միացյալ Նահանգները անհապաղ գործողություններ չձեռնարկի Ալիևի վարչակարգին պատասխանատվության ենթարկելու համար, ապա դա վերջինը չի լինի։ Չափազանց կարևոր է, որ Պետդեպարտամենտն օգտագործի իր բոլոր դիվանագիտական խողովակները և լծակները լարվածությունը նվազեցնելու և Ամերիկայի անսասան աջակցության համար Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու Արցախի տարածքային ամբողջականությանը»,- գրել է Շիֆը:
Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ նա բազմիցս կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին,տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ հատկացնել Արցախին մարդասիրական և տնտեսական օգնության համար, ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող օգնության ամբողջական արգելք սահմանել և վերսկսել ԵԱՀԿ-ի միջոցով Մինսկի խմբի ամերիկյան մասնակցությունը՝ խաղաղ գործընթացն ակտիվացնելու համար։
«Այդ գործողություններից յուրաքանչյուրը վճռորոշ նշանակություն ունի հայ ժողովրդի պաշտպանության համար և վճռական ազդանշան է ուղարկում այն մասին, որ Ամերիկան կարող է և կպաշտպանի ժողովրդավարությունը ողջ աշխարհում։ Ես միշտ լինելու եմ Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի կողքին»,- գրել է Շիֆը:

Adam Schiff, Chairman of the House Intelligence Committee, called on the U.S. State Department to demonstrate its support for Armenian sovereignty and the territorial integrity of Artsakh.
Adam Schiff Urges US State Department to Support Armenian Sovereignty and Artsakh's Territorial Integrity
STEPANAKERT, AUGUST 6, ARTSAKHPRESS: "I am deeply disturbed by reports of casualties, including two Armenian soldiers, in Nagorno-Karabakh, also known as Artsakh – the result of Azerbaijan’s direct violation of its ceasefire agreement with Armenia.," Schiff wrote on his Facebook page, News.am reports.
He noted that this was not the first unprovoked attack by Azerbaijan on Armenian forces, and unless the United States takes immediate action to hold the Aliyev regime accountable, it will not be the last such incident. "It is imperative the State Department use all of its diplomatic channels and levers to reduce tensions and show America’s unwavering support for Armenian sovereignty and the territorial integrity of Artsakh."
The Congressman noted that during this year's National Defense Authorization Act and in previous years, he has repeatedly called for the immediate release of all Armenian POWs and captured civilians, tens of millions of dollars in humanitarian and economic aid to Artsakh, a complete ban on U.S. security assistance to Azerbaijan, and renewed U.S. participation in the OSCE Minsk Group peace process: "Each of these actions is critical to defending the Armenian people, and sending a resolute message that America can and will defend democracy around the world.