«Freedom House»-ը կոչ է անում չգնալ Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերի
Միջազգային իրավապաշտպան «Freedom House» կազմակերպությունը քննադատել է Ադրբեջանի իշխանություններին իրավապաշտպան Ռասուլ Ջաֆարովին 6.5 տարվա ազատազրկման ենթարկելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Եվրասիա ծրագրի ղեկավար Սյուզան Քորքը նշել է. «Մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից քաղաքական նկատառումներով Ռասուլ Ջաֆարովին բանտակելը, ում ծիծաղելի մեղադրանք է առաջադրվել»: «Նրանք շինծու մեղադրանքներով հետապնդում են իրականացնում մարդու իրավունքների առաջատար պաշտպանների, ինչպես նաև հետաքննող լրագրողների նկատմամբ` ներառյալ Լեյլա Յունուսին, Ինտիգամ Ալիևին, Էմին Հուսեյնովին և Խադիջա Իսմայիլովային: Ադրբեջանի իշխանությունները, թվում է, դիտավորյալ մեղադրում են ակտիվիստներին ֆինանսական խարդախությունների մեջ, մինչդեռ Իլհամ Ալիևը, իշխանության գլխին լինելով, մեծ հարստություն է դիզել: Մենք կոչ ենք անում Եվրոպական երկրների ղեկավարներին չմասնակցել 2015 թվականի հունիսին կայանալիք Եվրոպական խաղերին` դատապարտելով Ադրբեջանի գործողությունները»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Ըստ «Freedom House»-ի հայտարարության` Ռասուլ Ջաֆարովը «Մարդու իրավունքների ակումբի» ղեկավարն է, ձերբակալվել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովին մասնակցելուց հետո: Նա կազմակերպել է ժողովրդավարության արշավ Եվրատեսիլ 2012-ի նախաշեմին, որն անցկացվում էր Բաքվում, ինչպես նաև հրավիրել է մարդկանց ուշադրությունը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վրա եվրոպական խաղերին ընդառաջ: 2014 թվականին նորվեգական Հելսինկյան ասոցիացիան Ռասուլ Ջաֆարովին, Լեյլա Յունուսին, Անար Մամեդլիին ու Ինտիգամ Ալիևին շնորհել են Անդրեյ Սախարովի Ազատության մրցանակ:
Ադրբեջանը համարվել է ոչ ազատ «Ազատության ցուցանիշ 2015» համաշխարհային վարկանիշով, ոչ ազատ «Լրատվամիջոցների ազատության ցուցանիշ 2014»-ով, մասամբ ազատ` «Համացանցում ազատության ցուցանիշ 2014»-ով, և հավաքել է ժողովրդավարության 6.68 միավոր, որտեղ 1-7 բալանոց սանդղակով 7-ը ամենաբացասական միավորն է Անցումային հասարակությունների 2014 թվականի հետազոտությունում:
Ապրիլի 16-ին Բաքվի դատարանը որոշում է կայացրել 6,5 տարվա ազատազրկման ենթարկել հայտնի ադրբեջանցի իրավապաշտպան Ռասուլ Ջաֆարովին: Դատարանը նրան մեղադրել է հարկերը վճարելուց խուսափելու, պաշտոնի չարաշահման, անօրինական ձեռներեցության, խարդախությունների մեջ: Իրավապաշտպանը հերքել է իր նկատմամբ ներկայացված բոլոր մեղադրանքները:
Նախօրեին Մեդիայի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը քննադատել է ադրբեջանցի իրավապաշտպան Ռասուլ Ջաֆարովի ազատազրկումը 6,5 տարով խիստ վերահսկողության բանտում:

Freedom House has criticized the Azerbaijani authorities over the conviction of leading human rights defender Rasul Jafarov.
Freedom House urges not to attend European Games in Baku
STEPANAKERT, APRIL 17, ARTSAKHPRESS։ In response to the Azerbaijani government sentencing prominent human rights defender Rasul Jafarov to six-and-a-half years imprisonment on charges of embezzlement, illegal entrepreneurship, tax evasion, abuse of power and forgery committed by a civil servant, Freedom House issued the following statement:
“We condemn the politically motivated imprisonment of Rasul Jafarov, who was convicted on ludicrous charges,” said Susan Corke, director of Eurasia programs. “They fit a pattern of prosecutions against leading human rights defenders and investigative journalists, including Leyla Yunus, Intigam Aliyev, Emin Huseynov and Khadija Ismail, on trumped up charges. The Azerbaijani authorities seem purposefully oblivious to the irony of sentencing an activist on counts of financial wrong-doing, given that President, Ilham Aliyev has accrued great wealth while in power. We urge Europe’s leaders not to attend the June 12, 2015 European Games, as a clear condemnation of Azerbaijan’s actions.”
According to Freedom House, Rasul Jafarov, chairman of Human Rights Club, was detained following his participation in a panel at the Parliamentary Assembly of the OSCE. He organized a Sing for Democracy campaign ahead of the Eurovision Song Contest in Baku in May, 2012 and was engaged in an effort to draw attention to Azerbaijan’s human rights record ahead of the European Games to be held in June in Baku. In 2014, The Norwegian Helsinki Committee awarded Rasul Jafarov - together with Leyla Yunus, Anar Mammadli, and Intiqam Aliyev - The Andrei Sakharov Freedom Award.
Azerbaijan is rated Not Free in Freedom in the World 2015, Not Free in Freedom of the Press 2014, Partly Free in Freedom on the Net 2014, and receives a democracy score of 6.68 on a scale of 1 to 7, with 7 as the worst possible score, in Nations in Transit 2014.