Ավետարանոցից տեղահանվածների համար Այգեստանում ավելի քան 250 տուն է կառուցվում
Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքում Ավետարանոց գյուղից բռնատեղահանված ընտանիքների համար նոր բնակավայր է կառուցվում, որն ըստ նախագծի՝ բաղկացած է 254 առանձնատնից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է շինարարական աշխատանքներն իրականացնող «Կապավոր» ՍՊ ընկերության տեղամասի պետ Նաիրի Սարգսյանը:
«Նոր բնակավայրի կառուցման շինաշխատանքները մեկնարկել են 2021 թվականի հոկտեմբեր ամսին: Ըստ նախագծի՝ կկառուցվի 254 առանձնատուն, որոնք կլինեն 2-ից 5 սենյականոց: Կան արդեն կառուցված տներ, որոնցում շուտով կմեկնարկի ներքին հարդարումը: Այս պահի դրությամբ՝ 29 առանձնատան կառուցման համար հողային մեծածավալ աշխատանք է իրականացվել»,-հավելել է նա՝ մանրամասնելով, որ Ավետարանոցից տեղահանվածների համար նախատեսված նոր բնակավայրը կունենա դպրոց, մանկապարտեզ, համայնքապետարան, բուժկետ, մեծ խաղահրապարակ և եկեղեցի:
Տեղամասի պետի հավաստմամբ՝ կառուցվող բնակավայրը կհամապատասխանի ժամանակակից չափանիշներին: Նրա խոսքով՝ շինհարթակում համապատասխան մասնագետների կողմից որակյալ աշխատանք է իրականացվում:

Houses being built in Aygestan for those displaced from Avetaranots
In the Aygestan community of Artsakh's Askeran region, a new settlement is being built for families forcibly displaced from the Avetaranots village, which according to the project will consist of 254 private houses.
STEPANAKERT, AUGUST 17, ARTSAKHPRESS:  Nairi Sargsyan, a representative of the "Kapavor" LLC , which carries out the construction, told "Artsakhpress".
"The construction of the new settlement has started since October 2021. According to the project, 254 private houses will be built.
'Large-scale earthworks have been already carried out for the construction of 29 private houses," he added, detailing that the new settlement designed for those displaced from Avetaranots will have a school, a kindergarten, a community hall, a medical center, a large playground and a church," he said.