Ադրբեջանը կարծում է, որ ԼՂ հարցը լուծված է, ինչը հակասում է Հայաստանի և միջազգային հանրության դիրքորոշմանը. Փաշինյան
Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Եվրոպական խորհրդի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման ժամանակ հայկական կողմին հուզող ամենակարևոր հարցերի վերաբերյալ չի հաջողվել ընդհանուր դիրքորոշումներ արձանագրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Վլադիվոստոկի հայ համայնքի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Խոսքը մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին է: Ո՞րն է Ադրբեջանի տեսակետը: Նրանք կարծում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է, և այլևս քննարկելու բան չկա: Մեր դիրքորոշումը և ակնհայտորեն նաև միջազգային հանրության դիրքորոշումը չեն համընկնում Ադրբեջանի դիրքորոշման հետ: Ակնհայտ է, որ այդ դիրքորոշումը չի կիսում մասնավորապես Ռուսաստանի Դաշնությունը: Իմ՝ ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ես և Ռուսաստանի նախագահը ստորագրեցինք հայտարարություն, որտեղ արձանագրված է, որ մենք պետք է համագործակցենք Լեռնային Ղարաբաղի  հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ: Այսինքն, Ռուսաստանն արձանագրում է, որ կա հիմնախնդիր, որը պետք է կարգավորել: Եվ  սա տրամաբանական է, որովհետև եթե հիմնախնդիր չլիներ, Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերը չէին գտնվի Լեռնային Ղարաբաղում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև հավելեց, որ Բրյուսելի հանդիպման ընթացքում թե Հայաստանը, թե Ադրբեջանն արձանագրել են խաղաղության հասնելու իրենց ցանկությունը: Փաշինյանը, սակայն, նկատեց, որ բացարձակապես բոլորն են խաղաղություն ուզում, սակայն յուրաքանչյուրը խաղաղության իր ընկալումը, պայմանները, արդյունքներն ու մթնոլորտն ունի: Նրա խոսքով՝ այստեղից է, որ ծագում են կոնֆլիկտները:

Азербайджан считает, что карабахский вопрос решен, что противоречит позиции Армении и международного сообщества: Пашинян
На трехсторонней встрече глав Армении, Азербайджана и председателя Совета Европы в Брюсселе не удалось зафиксировать общие позиции по наиболее важным вопросам, волнующим армянскую сторону.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом на встрече с представителями армянской общины Владивостока заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Речь о проблеме Нагорного Карабаха. Какова точка зрения Азербайджана? Они считают, что проблема Нагорного Карабаха решена, и обсуждать больше нечего. Наша позиция и, очевидно, также и позиция международного сообщества не совпадают с позицией Азербайджана. Очевидно, что эта позицию не разделяет, в частности, и Российская Федерация. В ходе моего официального визита в Россию мы с президентом России подписали заявление, в котором зафиксировано, что мы должны сотрудничать в направлении урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Иными словами, Россия отмечает, что есть проблема, которую необходимо решить. И это логично, ведь если бы не было проблемы, российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе не было бы», - сказал Пашинян.
Он также добавил, что на встрече в Брюсселе и Армения, и Азербайджан констатировали свое стремление к достижению мира. Пашинян заметил, что абсолютно все хотят мира, но у каждого свое восприятие, условия, результаты и атмосфера мира. По его словам, именно здесь возникают конфликты.