«Լռության փոխարեն».կայացել է նահատակված բանաստեղծ Հայասեր Հովսեփյանի գրքի շնորհանդեսը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 21-ին, Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջի դահլիճում տեղի է ունեցել Արցախյան երրորդ պատերազմում նահատակված հերոսամարտիկ, Արցախի գրական ընտանիքի անդամ, բանաստեղծ Հայասեր Հովսեփյանի «Լռության փոխարեն» գրքի շնորհանդեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ գրքում, որը լույս է ընծայվել Հայասեր Հովսեփյանի մի խումբ ընկերների ջանքերով, ընդգրկված են նահատակված բանաստեղծի տարբեր տարիների ստեղծագործությունները:
307614650_1753628001675590_5844784559984039644_n.jpg (2.17 MB)
Միջոցառմանը Հայասեր Հովսեփյանի մասին հուշեր է պատմել Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, նրա կուսակցական ընկեր Հայկ Խանումյանը:
307949940_429512859072789_7115269651281135450_n.jpg (1.07 MB)
«Ծանր է Հայասերի մասին անցյալով խոսելը: Մեր ընկերությունը գաղափարական հողի վրա էր հիմնված:
Այսօր, երբ կարդում եմ Հայասերի տարիներ առաջ գրված բանաստեղծոււթյունները, տեսնում եմ, որ մարգարեություններ են:
Առավել թանկի համար նա կյանքը դրեց զոհասեղանին և հեռվի տենչանքը բավարարեց հավերժի հեռավորությամբ»,-ասել է Հ. Խանումյանը:
Արցախի գրողների միությունը Հայասեր Հովսեփյանին հետմահու պարգևատրել է «Նարեկացի» մեդալով, որը նրա մայրիկին հանձնեց ԱԳՄ նախագահի տեղակալ, գրականագետ Ամալյա Գրիգորյանը:
307777460_439085268203696_3339472902035970984_n.jpg (1.18 MB)
306030609_392110566461082_6593235658618367165_n.jpg (1.15 MB)
«Հայասերը սխրագործել է ոչ միայն ռազմի դաշտում, այլ նաև գրականության մեջ: Երբ ընթերցում ենք նրա պոեզիան, հասկանում ենք, որ խոսում է քաղաքացի բանաստեղծը, գաղափարական բանաստեղծը:
Նա բավականին համարձակ էր իր ստեղծագործական մտքերում: Հայասերը գրականություն է բերել խրամատն ու խրամատային կյանքը:
Նա առաջնագծի պոետ է, ով ամեն օր տեսել է մահը, պատերազմը, որ մարմնացել է իր գրականության մեջ»,-նշել է Ա.Գրիգորյանը:
Հայասերի հարազատ կրթօջախի՝ Խնուշինակի դպրոցի Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Իրա Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում պատմել է,որ նա բանաստեղծական առաջին քայլերը կատարել է 9-րդ դասարանից:
307668569_2709287865875191_8253451801762143287_n.jpg (1.83 MB)
308098280_648668466712245_8622911157152166004_n.jpg (1.25 MB)
«Իմացա, որ բանաստեղծություններ է գրում: Նա ամաչելով, շփոթված ինձ ցույց տվեց գրածներից մեկը:
Կարդացի և խրախուսեցի, որ շարունակի: Երբ վտանգված էր հայրենիքը, Հայասերը գիտակցված գրիչը  փոխարինեց զենքով:
Մենք կորցրեցինք տաղանդավոր մի երիտասարդի, ով ընդամենը 31 գարուն ապրեց»,-հավելել է ուսուցչուհին:
Հայասեր Հովսեփյանը 2015 թվականից Հայոց լեզու և գրականություն է դասավանդել Ծովատեղ համայնքի հիմնական դպրոցում:
307721225_628018278910718_1594062079206749857_n.jpg (1.35 MB)
Հերոսի մասին հուշեր պատմեցին նաև Հայասեր Հովսեփյանի մյուս ընկերները, գործընկերները՝ նրան բնութագրելով որպես նվիրված, վստահելի ընկեր, կենսասեր անձնավորություն: Միջոցառումն ուղեկցվել է բանաստեղծի ստեղծագործությունների ասմունքով:

«Вместо молчания»: состоялась презентация книги поэта-мученика Айасера ​​Овсепяна
Сегодня, 21 сентября, в зале музыкального колледжа имени Саят-Новы в Степанакерте состоялась презентация книги «Вместо молчания» поэта Айасера ​​Овсепяна, воина-мученика Третьей Арцахской войны, члена литературной семьи Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в книгу, изданную усилиями группы друзей Айасера ​​Овсепяна, вошли произведения поэта-мученика разных лет.
307614650_1753628001675590_5844784559984039644_n.jpg (2.17 MB)
На мероприятии министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах, его товарищ по партии Айк Ханумян поделился воспоминаниями об Айасере Овсепяне.
307949940_429512859072789_7115269651281135450_n.jpg (1.07 MB)
«Трудно говорить об Айасере в прошлом. Наша дружба была основана на идеологической почве.
Сегодня, когда я читаю стихи Айасера, написанные много лет назад, я вижу, что это пророчества.
Он положил свою жизнь на алтарь за самое дорогое и удовлетворил свою тоску по расстоянию расстоянием вечности», — сказал А. Ханумян.
Союз писателей Арцаха посмертно наградил Айасера ​​Овсепяна медалью «Нарекаци», которую вручила его матери заместитель председателя Союза писателей Арцаха, литературовед Амалия Григорян.
307777460_439085268203696_3339472902035970984_n.jpg (1.18 MB)
306030609_392110566461082_6593235658618367165_n.jpg (1.15 MB)
«Айасер совершал подвиги не только на поле боя, но и в литературе. Когда мы читаем его стихи, мы понимаем, что он говорит как поэт-гражданин, поэт-идеолог.
Он был достаточно смел в своих творческих замыслах. Айасер принес в литературу окопу и окопную жизнь.
Он поэт-фронтовик, каждый день видевший смерть и войну, что нашло воплощение в его литературе», - отметила А.Григорян.
Ира Арутюнян, учительница армянского языка и литературы в Хнушинаке- родной школе Айасера, рассказала нам, что первые шаги в поэзии он сделал с 9-го класса.
307668569_2709287865875191_8253451801762143287_n.jpg (1.83 MB)
308098280_648668466712245_8622911157152166004_n.jpg (1.25 MB)
«Я узнала, что он пишет стихи. Он, смущенный и растерянный, показал мне одно из написанных им стихотворений.
Я прочла и  воодушевила, чтобы он продолжил. Когда Родине угрожала опасность, Айасер сознательно заменил перо на оружие.
Мы потеряли талантливого юношу, который прожил всего 31 год», — добавила педагог.
Айасер Овсепян преподавал армянский язык и литературу с 2015 года в основной школе общины Цоватех.
307721225_628018278910718_1594062079206749857_n.jpg (1.35 MB)
Друзья и коллеги Айасера ​​Овсепяна также поделились воспоминаниями о герое, характеризуя его как преданного, надежного друга, жизнелюбивого человека. Мероприятие сопровождалось показом произведений поэта.