ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը, վկայակոչելով Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին հարձակումները, նախագահ Բայդենի վարչակազմին կոչ է արել դադարեցնել ամերիկյան անվտանգային բնույթի օժանդակությունն Ադրբեջանին և առհասարակ վերանայել այդ երկրին հատկացվող օժանդակությունը։
Ռոբերտ Մենենդեսը Բայդենի վարչակազմին կոչ է արել դադարեցնել Ադրբեջանին հատկացվող անվտանգային օժանդակությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկանում է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբից:
Սեպտեմբերի 22-ին պետքարտուղար Բլինքենին հասցեագրված բավական խիստ նամակում Մենենդեսը նշել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է դերակատարում ունենա ավտորիտար բռնություններին աջակցելու գործում, և որ ինքն ու իր գործընկերները Կոնգրեսում աշխատելու են «907-րդ» բանաձևի կիրարկման նախագահական սահմանափակումները վերացնելու ուղղությամբ։ 907-րդ բանաձևի կիրարկումից նախագահական հրաժարման օրենսդրական հնարավորության վերացումն ուղղակիորեն ենթադրում է Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օժանդակության դադարեցում։
Մենենդեսը նաև հղում է արել ԱՄՆ կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի ուսումնասիրություններին, ըստ որոնց՝ պետդեպարտամենտը պատշաճ կերպով Կոնգրեսին չի զեկուցել Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան անվտանգային բնույթի օժանդակության ազդեցության վերաբերյալ։ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը նաև ընդգծել է, որ ամերիկյան վարչակազմը չպետք է անաչառ երևալու համար նվազեցնի ադրբեջանական հարձակումների ծավալը։ Մենենդեսը, մեջբերելով Բայդենի՝ «...երբ բռնապետերը գին չեն վճարում իրենց ագրեսիայի համար, նրանք ավելի շատ քաոս են առաջացնում» պնդումը, կարծիք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն կարևոր հնարավորություն ունի կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին, երբ վերջինս փորձում է հետ մղել բռնատիրական վարչակազմի հարձակումը»։
Անդրադառնալով Մենենդեսի գրությանը՝ Հայ դատի Ամերիկայի կենտրոնական հանձնախմբի անդամ ԱՆի Չաղլասյանը նկատել է․ «Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել նախագահ Մենենդեսին իր սկզբունքայնության և համառության համար՝ դադարեցնելու ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին։ Այդ գործընթացն ավելի հրատապ դարձավ ադրբեջանական ռմբակոծությունների, ներխուժման և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացիայի պայմաններում։ Աշխատելով սենատոր Մենենդեսի հետ՝ մենք հետամուտ ենք լինելու օրենսդրությամբ և մեզ հասանելի այլ միջոցներով հասնելու դեպի Ադրբեջան ամերիկյան հարկատուների գումարների հոսքի դադարեցմանը»։

U.S. Senator calls on Biden Administration to halt all security assistance to Azerbaijan
U.S. Senator Robert Menendez (D-NJ), the Chairman of the Senate Foreign Relations Committee, citing Azerbaijan’s most recent attacks on Armenia, called on the Biden Administration to “halt all security assistance to Azerbaijan and review all assistance programs to the country,” reported the Armenian National Committee of America (ANCA.)
STEPANAKERT, SEPTEMBER 23, ARTSAKHPRESS: “We want to thank Chairman Menendez for his principled, powerful, and persistent leadership in cutting off all U.S. military aid to Azerbaijan – an urgent undertaking made all the more pressing by Aliyev’s bombing, invasion, and occupation of sovereign Armenian soil,” said ANCA National Board Member Ani Tchaghlasian, who hails from the Garden State. “Working alongside Senator Menendez, we are committed to pursuing statutory and all other avenues available to us to stop the flow of U.S. tax dollars to oil-rich Azerbaijan’s openly aggressive and violently anti-Armenian regime.”
In strongly worded September 22nd letter to Secretary of State Antony Blinken, Chairman Menendez asserted, “The United States must play no part in supporting authoritarian brutality,” pledging to work with Senate and House colleagues to eliminate the presidential waiver authority of Section 907 (Public Law 107-115) restrictions on U.S. aid to Azerbaijan.
Chairman Menendez stressed that a Government Accountability Office review he had commissioned detailing U.S. aid to Azerbaijan had shown that the State Department “failed to meet statutory reporting requirements to Congress on the impact of U.S. assistance during the period considered. While the Department of State has concurred with the GAO on its recommendations to ensure the necessary requirements are met to invoke the waiver, it has not yet provided action plans to the GAO on how it will address this concern.”
He went on to emphasize that the “Administration must not to minimize the Azerbaijani assault in an effort to appear impartial. President Biden said in his 2022 State of the Union Address, ‘…when dictators do not pay a price for their aggression, they cause more chaos.’ The United States has an important opportunity to stand with the Armenian people as they attempt to repel an authoritarian assault.”