«Ճախրող տունը». Ստեփանակերտում կայացել է տեղահանված երիտասարդ ստեղծագործողի գրքի շնորհանդեսը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի համալսարանում տեղի է ունեցել երիտասարդ ստեղծագործող Գայանե Հովսեփյանի «Ճախրող տունը» չափածո ստեղծագործությունների գրքի շնորհանդեսը:
«Ճախրող տունը».   Ստեփանակերտում կայացել է  տեղահանված  երիտասարդ ստեղծագործողի գրքի շնորհանդեսը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ 17-ամյա Գայանե Հովսեփյանն Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղից է, որն օկուպացվել է Ադրբեջանի կողմից: Ստեղծագործել սկսել է Արցախյան երրորդ պատերազմից հետո:
308276279_1273508310062466_6092106413387989119_n.jpg (1.67 MB)
308204294_619150289847007_3572596795325503508_n.jpg (1.33 MB)
«Ես գրում եմ ցավի բոլոր հոլովներով»,- ասում է Գայանեն՝ համոզմունք հայտնելով, որ «Ճախրող տունը» շատերին հոգեհարազատ կլինի: «Ես ուզում եմ, որ այս ծանր իրավիճակում, այս թանձրացած խավարից մի լույս ծագի: Միաժամանակ մենք պետք է գիտակցենք մեր պատասխանատվությունը, և, որ այդ լույսը մեր սերնդի ձեռքերում է: Ծանր պատասխանատվություն է, բայց պետք է լինենք մեր նախնինների արժանի հետնորդը: Կցանկանայի նաև, որ ոչ մի մարդ չզգա ծննդավայր կորցնելու այն ցավը, որ ես եմ զգացել»,- հավելել է Գ. Հովսեփյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր նրանց, ովքեր աջակել են գրքի ստեղծմանը:
308350340_666160204730775_3614435782668735907_n.jpg (1.87 MB)
ԱՀ գրողների միության նախագահ Վարդան Հակոբյանի խոսքով՝ հեղինակն անդրանիկ գրքում զետեղել է պատերազմական և հետպատերազմական օրերի իր ապրումները: «Ամիսներ է, որ ճանաչում եմ Գայանեին:
308188436_1291683094938536_626519872200636096_n.jpg (1.43 MB)
Ֆեյսբուքյան հարթակում, երբ կարդացի նրա ստեղծագործությունները, զգացի, որ բավականին ինքնուրույն է, բայց միաժամանակ շատ երտասարդ և դեռ անփորձ:
Մի քանի օր անընդհատ հանդիպելով նրա բանաստեղծություններին, որոշեցի գրել նրան ծանոթանալ:
Այնուհետև կազմակերպեցինք «Ճախրող տունը» գրքի տպագրությունը»,-պատմել է Վ. Հակոբյանը՝ հույս հայտնելով, որ երիտասարդ հեղինակի բանաստեղծական շարքը շարունակություն կունենա:

В Степанакерте прошла презентация книги Гаяне Овсепян «Парящий дом»
Сегодня, 23 сентября, в Степанакертском университете имени Григора Нарекаци состоялась презентация книги стихотворных произведений Гаяне Овсепян «Парящий дом».
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", 17-летняя Гаяне Овсепян родом из села Аветараноц Аскеранского района, оккупированного Азербайджаном. Она начала писать после третьей Арцахской войны.
308276279_1273508310062466_6092106413387989119_n.jpg (1.67 MB)
308204294_619150289847007_3572596795325503508_n.jpg (1.33 MB)
«Я пишу о боли», — говорит Гаяне, выражая уверенность, что «Парящий дом» будет близок сердцам многих людей. «Я хочу, чтобы из этой тяжелой тьмы в этой сложной ситуации появился свет. В то же время мы должны осознавать свою ответственность и то, что этот свет находится в руках нашего поколения. Это большая ответственность, но мы должны быть достойными потомками наших предков. Я также хотела бы, чтобы никто не испытал той боли потери места рождения, которую испытала я", - добавила Г. Овсепян, поблагодарив всех, кто поддержал создание книги.
308350340_666160204730775_3614435782668735907_n.jpg (1.87 MB)
По словам президента Союза писателей Республики Арцах Вардана Акопяна, в книгу автор включила свои переживания военных и послевоенных дней.
308188436_1291683094938536_626519872200636096_n.jpg (1.43 MB)
«Я знаю Гаяне несколько месяцев. Когда я прочел ее произведения на платформе Facebook, я почувствовал, что она достаточно самостоятельная, но в то же время очень молодая и еще неопытная.
Наткнувшись на ее стихи несколько дней подряд, я решил написать, чтобы познакомиться с ней.
Затем мы организовали издание книги «Парящий дом», — рассказал В. Акопян, выразив надежду, что поэтический ряд молодого автора будет продолжен.