Հայտնի են «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի այս տարվա խորհրդանիշն ու կարգախոսը
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը հայտնում են, որ 16 երկիր կմասնակցի Երևանում կայանալիք «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» երգի մրցույթին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկանում ենք Հանրային հեռուստաընկերության տարածած հաղորդագրությունից, այդ երկրներն են Ալբանիան, Իռլանդիան, Իտալիան, Իսպանիան, Լեհաստանը, Հայաստանը, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Ղազախստանը, Մալթան, Նիդեռլանդները, Պորտուգալիան, Սերբիան,  Ուկրաինան, Միացյալ Թագավորությունը, Վրաստանը, Ֆրանսիան։ Միացյալ Թագավորությունը, որը Ուկրաինայի փոխարեն հյուրընկալելու է «Եվրատեսիլ 2023» երգի մրցույթը, 2005 թվականից ի վեր առաջին անգամ կմասնակցի մրցույթին։
Անցած տարի Փարիզում «Քամի, քամի» երգով Մալենայի հաղթանակի շնորհիվ Հայաստանն է կազմակերպում 20-րդ «Մանկական Եվրատեսիլը», որի ընթացքում կհնչեն 9-14 տարեկան երիտասարդ արտիստների նոր երգեր։
Այս տարի «Մանկական Եվրատեսիլ» երգի մրցույթն իր 20-րդ պտույտն է կատարում արևի շուրջը։ Շեշտը դնելով փոքրիկներին ուրախություն և զվարճանք բերող այս անվերջ շրջապտույտի վրա՝ Հանրային հեռուստաընկերությունն ընտրել է «Պտտի՛ր հրաշքը» կարգախոսը։
Մրցույթի այս տարվա խորհրդանիշը միջազգայնորեն ճանաչված խաղալիք է՝ հոլը, որի այս տեսակը հատուկ է հայկական մշակույթին և զարդարված է ազգային նախշերով։ Այդ նախշերը Հայաստանում կարելի է տեսնել պատմական-ճարտարապետական հուշարձանների, գորգերի և հագուստի վրա։ Ավանդական փայտե խաղալիքներին տրվել է նեոնային տեսք, որն արտացոլում է ժամանակակից Հայաստանը։
«Մեզ համար չափազանց կարևոր էր ընտրել մի այնպիսի խորհրդանիշ, որը կարտացոլեր և՛ հրաշքի գաղափարը, և՛ «Մանկական Եվրատեսիլի» 20-ամյակը, և՛ կմիավորեր մասնակից բոլոր մանուկներին: Վստահ եմ՝ բոլորս այս խաղալիքի հետ կապված լավ հիշողություններ ունենք։ Կոնցեպտի վրա աշխատելիս պարզ դարձավ, որ հոլ ունեն գրեթե բոլոր երկրները, և ամեն մեկինը առանձնահատուկ է յուրովի։ Սա հրաշալի արտացոլում է նաև «Մանկական Եվրատեսիլի» արժեքները՝ բոլոր միավորվում են հրաշքի, երաժշտության և ուրախության գաղափարի շուրջը և, միևնույն ժամանակ, առանձնանում են իրենց երգով ու ելույթով»,- ասել է Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը։
«Մանկական Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի գործադիր ղեկավար Մարտին Օստերդալն էլ նշել է, որ ուրախ են այս տարի Երևանում ողջունելու երիտասարդ, տաղանդավոր արտիստների 16 երկրից, որոնք մասնակցելու են 20-րդ «Մանկական Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին։
«Մեծ ոգևորությամբ ենք վերադառնում Հայաստանի մայրաքաղաք ավելի քան տասը տարի անց, որպեսզի պտտենք հրաշքը այս հոբելյանական երեկոյի ընթացքում և բարի վերադարձ մաղթենք Միացյալ Թագավորությանը՝ «Եվրատեսիլ 2023»-ը հյուրընկալող երկրին։ Հանրային հեռուստաընկերության մեր գործընկերներն այնքան լի են էներգիայով, ոգեշնչվածությամբ և ստեղծարարությամբ։ Անհամբերությամբ սպասում ենք դեկտեմբերին կայանալիք այս դիտարժան շոուին»,-նշել է նա:
«Մանկական Եվրատեսիլը» տեղի կունենա Կարեն Դեմիրճյան մարզահամերգային համալիրում դեկտեմբերի 11-ին։
Հեռուստաընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ Սահմանային իրավիճակով պայմանավորված` Հանրային հեռուստաընկերությունը հետաձգել էր «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» մրցույթի բրենդինգի հրապարակման օրը: Այնուամենայնիվ, մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքները շարունակվում են, և ըստ ժամանակացույցի՝ վերջնաժամկետները փոփոխել այլևս հնարավոր չէր:
«Հուսով ենք, որ «Մանկական Եվրատեսիլի» կազմակերպչական աշխատանքները և բուն մրցույթը կանցկացվեն խաղաղության պայմաններում, և մեզ հնարավորություն կտրվի երեխաներին իրական երաժշտական տոն պարգևել Երևանում»,- ասել են կազմակերպիչները:

Известны символ и девиз Детского Евровидения этого года
Союз европейских вещателей и Общественное телевидение Армении сообщают, что в песенном конкурсе «Детское Евровидение-2022», который пройдет в Ереване, примут участие 16 стран.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как мы узнаем из сообщения, распространенного Общественным телевидением, эти страны: Албания, Ирландия, Италия, Испания, Польша, Армения, Северная Македония, Казахстан, Мальта, Нидерланды, Португалия, Сербия, Украина, Великобритания, Грузия, Франция и Великобритания, которая примет Евровидение-2023 вместо Украины. Великобритания не участвовала в конкурсе с 2005 г.
Благодаря победе Малены в Париже в прошлом году,  20-е Детское Евровидение пройдет в Армении. На нем прозвучат новые песни юных исполнителей в возрасте с 9 до 14 лет.
В этом году песенный конкурс «Детское Евровидение» совершает свой 20-й оборот вокруг солнца. Подчеркивая этот бесконечный круговорот, который приносит детям радость и веселье, Общественная Телекомпания выбрала слоган «Вращай чудо».
Символом конкурса в этом году стала известная игрушка юла, украшенная национальными орнаментами. Эти орнаменты можно видеть на исторических и архитектурных памятниках, коврах и в национальной одежде Армении. Традиционной, деревянной игрушке придали новый вид, неоновый свет, отражающий современную Армению.
«Для нас крайне важно было выбрать символ, который отражал бы как идею чуда, 20-летия Детского Евровидения, так и объединял всех детей-участников. Я уверен, что у всех нас есть теплые воспоминания об этой игрушке. В процессе работы над концепцией стало понятно, что юла есть практически у всех стран, и все они особенные. Это прекрасное отражение ценностей Детского Евровидения - все объединены вокруг идеи чуда, музыки и радости и в то же время отличаются своей песней и речью», - сказал Ованнес Мовсисян, исполнительный директор Общественного телевидения.
Мартин Остердал, исполнительный директор песенного конкурса «Детское Евровидение», отметил, что они рады в этом году приветствовать молодых, талантливых артистов из 16 стран в Ереване.
«Мы с большим энтузиазмом возвращаемся в столицу Армении спустя десять лет, чтобы совершить чудо и в этот юбилейный вечер и пожелать Соединенному Королевству, стране-хозяйке Евровидения 2023, долгожданного возвращения. Наши коллеги из Общественной телекомпании полны энергии, вдохновения и творчества. Мы с нетерпением ждем этого зрелищного шоу, которое состоится в декабре», - сказал он.
«Детское Евровидение» состоится 11 декабря в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна.
В распространенном телекомпанией сообщении также упоминается, что из-за пограничной ситуации Общественная телекомпания отложила день публикации брендинга конкурса. Однако подготовка к конкурсу продолжается по графику, и изменить сроки уже невозможно.
«Мы надеемся, что организационные работы «Детского Евровидения» и самого конкурса пройдут в мирной обстановке, и мы сможем в Ереване подарить детям настоящий музыкальный праздник», - заявили организаторы.