Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Խաչերթ՝ ի հիշատակ Արցախյան երրորդ պատերազմի նահատակների
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, մայրաքաղաքի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակից հազարավոր քաղաքացիների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Խաչերթ՝ ի հիշատակ Արցախյան երրորդ պատերազմում նահատակված հերոսների:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Խաչերթի մեկնարկից առաջ եկեղեցու բակում հավաքվածներին խոսքով է դիմել ՀԱԵ Արցախի թեմի փոխառաջնորդ Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը:
4.jpg (492 KB)
3.jpg (292 KB)
«Երկու տարիների հեռավորությունից մենք կրկին հավաքվել ենք՝ միասնաբար ոգեկոչելու 44-օրյա պատերազմում նահատակված մեր սրբազան եղբայրների ու քույրերի հիշատակը: Այսօր նաև ուխտի և ուխտի նորոգման օր է: Սուրբ գիրքն ասում է, որ Աստված ապաշխարանքից հետո է միայն ներում: Մենք այսօր չպետք է շտապենք մեր քայլերի մեջ, պետք է լինենք հավասարակշռված ու փորձենք ազգային մեր ներուժը ՝ խաչի օգնությամբ, հավատքի վրա խարսխված և աստվածատուր ազգային մեր շնորհն ի ցույց դնելոն, երկիրը կրկին վերազարթնեցնել և պայծառացնել: Այսօր դեպի մեր հոգին նայելու պահ է և թող յուրաքանչյուրիս համար վերածննդի օր լինի»,- ասել է Տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանը:
6.jpg (471 KB)
Այնուհետև հնչել են եկեղեցու կոչնակները, ներկաները Լռության րոպեով հարգել են Արցախյան պատերազմներում նահատակվածների հիշատակը և միասնական աղոթել, ապա երթով շարժվել դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր:

On September 27, with the participation of thousands of citizens, in memory of the martyred heroes of the Third Artsakh War, a cross procession was held in the Artsakh capital from the yard of St. Hakob Church.
A cross procession held in Stepanakert
STEPANAKERT, SEPTEMBER 27, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" informs, before the start of the cross-procession, Deputy leader of Artsakh Diocese of Armenian Apostolic Church, Archimandrite Sahak Shakaryan addressed those gathered.
"After two years, we have gathered again to jointly commemorate the memory of our holy brothers and sisters who were martyred in the 44-day war. The Holy Book says that God forgives only after repentance. Today, we should be balanced and try our national potential, that is, with the help of the cross, to show our God-given national grace, anchored on faith in order to reawaken and brighten our country. Today is a moment to look into our soul and let it be a day of rebirth for each of us," said Father Sahak Shakaryan, in particular.
The attendees observed a minute of silence in memory of the martyrs of the Artsakh wars and prayed together, then marched to the Stepanakert Memorial Complex.