Ասել, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, նշանակում է ասել, որ ՀԱՊԿ չկա. Փաշինյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում՝ անդրառառնալով ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու կամ չգալու մասին հարցին:
«Վերջերս ՀԱՊԿ-ի մի շարք գործըներների հետ շփումների արդյունքում արձանագրեցի, որ ՀԱՊԿ-ում նույնպես արձանագրվել է, որ Հայաստանում հանրային որոշակի տրամադրություններ են շատ արագ, մեծ քայլերով աճ ունեցել: Նույնիսկ մի խոսակցության ժամանակ ասվեց, որ մտավախություն կա, որ ՀՀ-ն դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, ես հակառակը ձևակերպեցի, իմ արձագանքն այն էր, որ մտավախություն կա, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս կգա Հայաստանից»,-ասաց Փաշինյանը: Նա հավելեց՝ դա զուտ բառախաղ չէ, շատ լուրջ բովանդակություն է:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ ինքը հիմա ՀԱՊԿ-ի նախագահողն է:
«Ամենակարևորը՝ մենք ակնկալում ենք իրավիճակի հստակ քաղաքական գնահատական: Երբ մենք նախկինում ՀԱՊԿ-ի գործընկերների հետ ունեցել ենք քննարկումներ ՀՀ-ի անվտանգության վերաբերյալ (ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի անվտանգության ինստիտուցիոնալ թիվ մեկ գործիքն է), մենք ստացել ենք շատ հստակ հավաստիացումներ, որ Հայաստանի սահմանը ՀԱՊԿ-ի համար կարմիր գիծ է: Երբ նախորդ տարի տեղի ունեցան Սոթք-Խոզնավարի իրադարձությունները, մենք այդ ժամանակ բնականաբար դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին, և մեզ համար շատ տարօրինակ մի արձագանք ստացանք, որ սահմանը դեմարկացված կամ դելիմիտացված չէ: Այստեղից հարց ծագեց՝ այդ դեպքում այն կարմիր գիծը ո՞րտեղով էր անցնում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանը դեռ այն ժամանակ հստակ ձևակերպել է այս հարցի հստակ պատասխանի անհրաժեշտությունը:
«Սա կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ՀԱՊԿ-ի համար, քանի որ ասել, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, նշանակում է ասել, որ ՀԱՊԿ չկա, քանի որ ՀԱՊԿ-ն ունի պատասխանատվության գոտի, որը գծանշված է սահմաններով: Եթե սահման չկա, ուրեմն չկա պատասխանատվության գոտի, ուրեմն չկա պատասխանատվություն, ուրեմն չկա կազմակերպություն»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց, որ Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև սահմանը դեմարկացված չէ, դեմարկացված չէ սահմանը նաև Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև:
«Հիմա, երբ Ադրբեջանն ասում է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը դեմարկացված չէ, և սահմանային իրադրությունն այդ պատճառով է լարվում, դա նշանակում է, որ օրինակ, տեսականորեն կարո՞ղ է նաև Ադրբեջանը ՌԴ տարածք կամ ՌԴ-ն Ադրբեջանի տարածք ներխուժի, և, եթե ասեն, թե ինչ է կատարվում, ասեն, թե սահմանը դեմարկացված չէ՞»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կա սահման, և այդ սահմանները կոորդինատներով հայտնի են, այդ սահմանները Խորհրային միության ադմինիստրատիվ սահմաններն են, որոնք 1991 թվականին դեկտեմբերի 18-ի համաձայնագրով (վավերացված է և Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից) այդ գոյություն ունեցող սահմանները սահմանվել են որպես պետական սահմաններ:
«Երբ ասում են՝ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս կգա, թե դուրս չի գա, հարցի սխալ ձևակերպում է: Հարցը հետևյալն է՝ ՀԱՊԿ-ը Հայաստանից դուրս կգա՞, թե՞ չի գա, կամ ՀԱՊԿ-ը կֆիքսի՞ իր պատասխանատվության գոտին, իր կարմիր գիծը Հայաստանում»,-նշեց նա:
Փաշինյանը կարևորեց, որ ՀԱՊԿ-ն հստակ քաղաքական գնահատական այս իրավիճակի վերաբերյալ ձևակերպելո՞ւ է, թե՞ ոչ:
«Այսինքն՝ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ակտը պետք է արձանագրի, և ագրեսիայի ակտի վերացման հստակ ճանապարհային քարտեզ պետք է ներկայացվի: Եվ այսպիսով պետք է ֆիքսի այն կարմիր գիծը, որը դե յուր ֆիքսված է, որը ՀԱՊԿ-ի անկյունաքարն է»,-ասաց վարչապետը:

Сказать, что между Арменией и Азербайджаном нет границ, значит сказать, что нет и ОДКБ: Пашинян
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в интервью Общественному телевидению заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь вопроса о выходе из ОДКБ.
«Недавно, в результате контактов с рядом коллег по ОДКБ, я заметил, что в ОДКБ тоже фиксируют, что определенные общественные настроения в Армении очень быстро развиваются. В ходе разговора даже было сказано, что есть опасение, что Армения выйдет из ОДКБ. Я же сформулировал обратное, моя реакция была такой, что есть опасение, что ОДКБ выйдет из Армении, - сказал Пашинян. - Это не просто игра слов, это очень серьезное содержание».
Премьер-министр напомнил, что сейчас он председательствует в ОДКБ.
«Самое главное, мы ожидаем четкой политической оценки ситуации. Когда мы ранее обсуждали с партнерами по ОДКБ вопросы безопасности Армении (ОДКБ является инструментом институциональной безопасности Армении номер один), мы получили очень четкие заверения в том, что граница Армении является красной линией для ОДКБ. Когда в прошлом году произошли события на участках Сотка и Хознавара, мы, естественно, обратились в ОДКБ, и получили очень странный ответ, что граница не демаркирована и не делимитирована. Отсюда возник вопрос: в таком случае где проходит эта красная линия», - сказал Пашинян.
Он добавил, что Армения уже тогда четко сформулировала необходимость четкого ответа на этот вопрос.
«Это важно не только для Армении, но и для ОДКБ, потому что сказать, что между Арменией и Азербайджаном нет границы, значит сказать, что нет ОДКБ, потому что у ОДКБ есть зона ответственности, которая обозначена границами. Если нет границы, то нет и зоны ответственности, если нет зоны ответственности, то нет и организации», - сказал премьер.
Пашинян отметил, что граница между Беларусью и Россией не демаркирована, граница между Азербайджаном и Россией также не демаркирована.
«Сейчас, когда Азербайджан говорит, что граница между Арменией и Азербайджаном не демаркирована, и из-за этого пограничная ситуация напряженная, это означает, что, например, теоретически Азербайджан может также вторгнуться на территорию Российской Федерации или Российской Федерации может вторгнуться на территорию Азербайджана, а если скажут, что происходит, то можно ответить, что граница не демаркирована?» - сказал Пашинян.
Он добавил, что между Арменией и Азербайджаном есть граница, и эти границы известны по координатам, эти границы являются административными границами Советского Союза, которые соглашением от 18 декабря 1991 года (ратифицированном парламентами Армении и Азербайджана ) установлены как государственные границы.
«Когда говорят, выйдет Армения из ОДКБ или нет, это неправильная постановка вопроса. Вопрос в том, уйдет ли ОДКБ из Армении или нет? Или такой вопрос: ОДКБ зафиксирует свою зону ответственности, свою красную линию в Армении или нет?» - сказал он.
Пашинян подчеркнул важность того, сформулирует ОДКБ четкую политическую оценку по этой ситуации или нет.
«Т.е. акт агрессии против Армении должен быть зафиксирован, и должна быть представлена четкая дорожная карта по ликвидации последствий акта агрессии. И тем самым должна быть закреплена красная линия, которая уже установлена, которая является краеугольным камнем ОДКБ», — сказал премьер-министр.