Լեհ փաստաբան Տոմաշ Բուչեկն ապացույցներ է ստացել Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների մասին
Լեհ քաղաքական գործիչ և փաստաբան Տոմաշ Լեխ Բուչեկը անդրադարձել է ադրբեջանական զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների գնդակահարության աղմկահարույց տեսանյութին` այն որակելով որպես Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների ապացույց։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Լեհ գործիչը հրապարակել է նշված տեսանյութը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում։ «Ստացել եմ ապացույցներ Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների մասին։ Տեսանյութը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները գնդակահարում հայ ռազմագերիներին։ Այս տեսանյութը նկարահանվել է սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանները խախտելու ժամանակ», - գրել է Բուչեկը։
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեց մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին։
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել է, որ եթե տեսանյութի իսկությանը հաստատվի, ապա դա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին` Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ընթացքում։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի զինվորականների կողմից հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութի առիթով Բաքվի դեմ դիմումներ կներկայացվեն Եվրոպական և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարաններ։

Я получил доказательства военных преступлений, совершенных Азербайджаном: польский юрист Томаш Бучек
Польский политик и юрист Томаш Лех Бучек прокомментировал сенсационное видео расстрела армянских военнопленных азербайджанскими военными, назвав его свидетельством военных преступлений, совершенных Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Упомянутое видео польский деятель опубликовал в своем микроблоге в Twitter.
«Я получил доказательства военных преступлений, совершенных Азербайджаном. На видео видно, как азербайджанские солдаты расстреливают армянских военнопленных. Это видео было снято в сентябре, когда Азербайджан нарушил границы Армении", - написал Бучек.
2 октября на азербайджанских телеграм-каналах было опубликовано видео, на котором видно, как вторгшийся на боевую позицию ВС Армении азербайджанские солдаты зверски расстреливают армянских солдат, которые уже сдались в плен.
Специальный представитель Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар заявил, что если подлинность видео подтвердится, то это военное преступление, которое необходимо расследовать.
Омбудсмен Армении Кристине Григорян заявила, что убийство армянских военнопленных азербайджанскими вооруженными силами произошло 13 сентября, во время крупномасштабного нападения Азербайджана на Республику Армения.
Пресс-секретарь уполномоченного Республики Армения по международно-правовым вопросам Асмик Самвелян сообщила, что в связи с видеозаписью расстрела азербайджанскими военными армянских военнопленных будут поданы заявления против Баку в Европейский суд и Международный суд ООН.