Բայդենի և Էրդողանի խորհրդականները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունները. Սպիտակ տուն
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն այսօր Ստամբուլում հանդիպել է Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ և գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալընի հետ, հայտնում է Սպիտակ տունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը։
Նրանք քննարկել են իրենց շարունակական աջակցությունն Ուկրաինային, դատապարտել են Ռուսաստանի կողմից ուկրաինական տարածքների անօրինական բռնակցման փորձը:
Նրանք քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններին աջակցությունը, Արևելյան Միջերկրական ծովում տարաձայնությունները լուծելու համար երկխոսության և դիվանագիտության կարևորությունը և Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու առաջընթացը:

Салливан обсудил в Стамбуле с пресс-секретарем Эрдогана мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном
Советник по национальной безопасности Джейк Салливан встретился 2 октября в Стамбуле с пресс-секретарем и главным советником президента Турции Ибрагимом Калыном.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Белый дом.
«Они обсудили постоянную поддержку Украины перед лицом российской агрессии, включая осуждение попытки незаконной аннексии Россией украинской территории», - говорится в сообщении.
«Салливан выразил признательность Турции за ее усилия по укреплению глобальной продовольственной безопасности путем содействия экспорту украинского зерна и за ее дипломатическую работу по освобождению украинских военнопленных, а также двух американских граждан, удерживаемых Россией. Они также обсудили вопросы региональной безопасности, включая поддержку мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном, важность диалога и дипломатии для разрешения любых разногласий в Восточном Средиземноморье, а также прогресс во вступлении Финляндии и Швеции в НАТО», - отмечается в пресс-релизе Белого дома.