Միրզոյան-Բայրամով հանդիպմանը Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման հարց է քննարկվել
Հոկտեմբերի 2-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման և բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։ Կարևորվել է սահմանային իրավիճակի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած պատերազմական հանցագործությունները հստակ գնահատականի պետք է արժանանան միջազգային ատյանների կողմից, իսկ հանցագործները՝ պատասխանատվության ենթարկվեն։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ, այդ թվում` Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմի ստեղծման միջոցով։
Դրական է գնահատվել երկուստեք ըմբռնումը, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիները պիտի ապաշրջափակվեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։

During the Mirzoyan-Bayramov meeting the establishment of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku was discussed
On October 2, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met in Geneva.
STEPANAKERT, OCTOBER 3, ARTSAKHPRESS: Ararat Mirzoyan reiterated the position of the Armenian side on the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the immediate release of all Armenian prisoners of war. The importance of introducing international mechanisms for border situation control was highlighted.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia emphasised that the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces should receive a clear assessment by international bodies, and the criminals should be brought to justice.
The sides exchanged views on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, ensuring the rights and security guarantees for the Armenians of Nagorno-Karabakh, including through the establishment of a discussion mechanism between Stepanakert and Baku.
The sides positively assessed the mutual understanding on unblocking of the regional transport routes under the sovereignty and jurisdiction of the countries.