Տեղահանված քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրագործման համար Արցախում գործուն մեխանիզմներ կմշակվեն
Արցախի բռնազավթված տարածքներից տեղահանված քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրագործմանն ուղղված համապատասխան արդյունավետ գործիքակազմ ապահովելու նպատակով օրենսդրական փոփոխություններ են նախատեսվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրենսդրական հարցերի վարչության պետ Եվգենյա Հակոբյանը՝ հավելելովոր Ազգային ժողովն արդեն քննարկել և ընդունել է «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծըստ որի՝ Արցախի Հանրապետության տեղահանված քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման կիրառումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման ժամկետը երկարաձգվել է և ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 1-ի փոխարեն վերջնաժամկետ է սահմանվել 2023 թվականի փետրվարի 1-ը:
«Հաշվի առնելով նշված խումբ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրագործման առնչությամբ գործնականում ծագող խնդիրներըընտրություններին ու հանրաքվեներին նրանց մասնակցության համար արդյունավետ և գործուն մեխանիզմներ մշակելու նպատակով՝ անհրաժեշտություն է առաջացել օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման ժամկետը երկարաձգելՄինչև նշված ժամկետի ավարտը պատկան մարմինների կողմից կկատարվեն ավելի խորը և բազմակողմանի ուսումնասիրություններորոնք հիմք կհանդիսանան խնդրի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելու համար»,-մանրամասնեց վարչության պետը՝ հավելելովոր Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների աշխատանքային տարբերակն արդեն շրջանառության մեջ է:

Для реализации избирательного права перемещенных граждан в Арцахе будут разработаны действенные механизмы
Законодательные изменения планируются с целью обеспечения эффективного инструментария, направленного на реализацию избирательных прав граждан, перемещенных с оккупированных территорий Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» сообщила начальник управления по законодательным вопросам Министерства юстиции Арцаха Евгения Акопян, добавив, что Национальное собрание уже обсудило и приняло законопроект о внесении изменений в Закон «Об оккупированных территориях Республики Арцах». Согласно проекту продлевается срок реализации законодательных поправок, обеспечивающих реализацию избирательного права перемещенных граждан. Прежняя дата - 1 октября текущего года продлена до 1 февраля 2023.
«Учитывая практические проблемы, возникающие в связи с реализацией избирательного права указанной группы граждан, в целях разработки эффективных и действенных механизмов их участия в выборах и референдумах необходимо продлить срок реализации законодательных поправок. До окончания указанного периода соответствующие органы проведут разносторонние исследования, которые станут основой для разработки эффективных механизмов урегулирования этой проблемы», - уточнила глава управления, добавив, что рабочая версия поправок в Избирательный кодекс уже введена в обращении.