Բռնության մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն. Կանադայի ԱԳ նախարարը՝ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործության մասին
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին անդրադարձել է ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ջոլին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին մահապատժի ենթարկելու մասին հաղորդումները խորապես մտահոգիչ են:
«Նման բռնության մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, իսկ տարածաշրջանը պետք է վերադառնա կայուն իրավիճակի»,- գրել է Ջոլին:
Հոկտեմբերի 2-ին սոցիալական ցանցերում տեսանյութ տարածվեց, որում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցին զինծառայողները դաժանաբար գնդակահարում մի խումբ հայ ռազմագերիների:

Виновные в насилии должны быть привлечены к ответственности: министр ИД Канады о военном преступлении Азербайджана
Министр иностранных дел Канады Мелани Джоли коснулась видеозаписи расстрела азербайджанскими военнослужащими армянских военнопленных.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Мелани Джоли написала в своем микроблоге в Twitter, что сообщение о расстреле армянских военнопленных азербайджанскими военнослужащими вызывает глубокую тревогу.
«Виновные в таком насилии должны быть привлечены к ответственности, в регион должна вернуться стабильная ситуация», - написала Мелани Джоли.
2 октября в социальных сетях распространилась видеозапись, на которой видно, как военнослужащие-азербайджанцы жестоко расстреливают группу армянских военнопленных.