Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը քննարկելու ենթակա չեն. Ալեն Սիմոնյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ խաղաղության պայմանագրի համար ներկայացրած 5 կետերին՝ Սիմոնյանն ասաց. «Մենք որևիցե պահանջ չենք ընդունել, և որևիցե փաստաթուղթ չկա»:
Նա չխոսեց խաղաղության պայմանագրի համար Հայաստանի առաջարկների մասին, քանի որ, իր վստահեցմամբ, այդ առաջարկները դեռ չեն քննարկվել, չեն որոշվել:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հայ գերիներին գնդակահարելու տեսանյութից հետո ակտուա՞լ է իշխանության համար խաղաղության օրակարգը՝ Սիմոնյանը դրական պատասխան տվեց: «Որպեսզի նման տեսանյութեր այլևս չլինեն: Բոլոր մարդիկ, որոնք խաղաղության օրակարգի առնչությամբ բացասական բան են ասում, իսկ առաջարկը ո՞րն է, հավերժ պատերա՞զմ»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահն այս համատեքստում ընդգծեց, որ պաշտպանական բյուջեն աննախադեպ աճ ունի, շարունակում են բանակը զինել, խաղաղության օրակարգը չի նշանակում, թե բանակ չպետք է լինի: Այն բոլոր կենացներին, որոնք մենք սիրում ենք հաճախ ասել՝ «ծովից ծով Հայաստան, մտնելու ենք գրավենք», կներեք, այդ խոսակցություններին լուրջ չեմ վերաբերվում: Մենք չենք կարող ժամանակակից աշխարհում զբաղվել հարևանների նկատմամբ ռազմատենչ հայտարարություններով և տարածքային պահանջներով»,-ասաց ԱԺ նախագահը՝ կրկնելով ՀՀ ինքնիշխանությունը քննարկման ենթակա չէ:
Նա ընդգծեց. «Մենք պատերազմ չենք անելու, մենք պատրաստվելու ենք ՀՀ-ն պաշտպանելու»:
ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ հիմա զբաղվում են շատ հարցերի լուծմամբ, այդ թվում՝ Ջերմուկի շուրջ ստեղծված իրավիճակով: «Բայց այդ հարցերի լուծումը չի կարող լինել Թուրքիայի, Ադրբեջանի կամ որևիցե այլ երկրի վրա հարձակվելը: Մենք այդ հնարավորությունը չունենք՝ մեր փոքր երկիր լինելու բերումով, վերջին իրադարձություններից ելնելով և շատ ու շատ հանգամանքներից ելնելով»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Ռուսաստանին՝ ԱԺ նախագահն ասաց, որ բոլոր մեծ պետությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ունեն իրենց շահերը: «Հաճախ խոսում են նրա մասին, թե այս մեկին սիրում է, այս մեկին չի սիրում: Սեր հասկացողությունը շատ էական բան չէ,  պետություններն ունեն իրենց շահերը, որոնք առաջ են  տանելու: Այլ հարց է, թե ինչպես մենք կկարողանանք այդ շահերին դիմակայել, ինչ հակակշիռներ կգտնենք: Գրեթե ամենուր կամ պատերազմ է կամ նախապատերազմական իրավիճակ, մենք ի՞նչ ելքեր կգտնենք այդ իրավիճակից դուրս գալու: Իսկ ես կարծում եմ, որ այս պահի դրությամբ մենք մաքսիմալն անում ենք և շարունակելու ենք անել»,-ասաց ԱԺ նախագահը:

Суверенитет и территориальная целостность Армении не подлежат обсуждению: спикер Национального собрания РА
Суверенитет и территориальная целостность Республики Армения не подлежат обсуждению.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Это на брифинге с журналистами в Национальном собрании заяил председатель НС РА Ален Симонян.
Коснувшись 5 пунктов, выдвинутых Азербайджаном для подписания мирного договора, Симонян сказал: «Мы не приняли никаких требований, и нет никакого документа».
Он не стал говорить о предложениях Армении по мирному договору, так как, по его заверению, эти предложения еще не обсуждались и не решались.
Касаясь вопроса, остается ли мирная повестка актуальной для правительства после видеозаписи расстрела армянских пленных азербайджанскими военными, Симонян дал положительный ответ. «Чтобы таких видеозаписей больше не бывало. Что предлагают те люди, которые отрицательно говорят о мирной повестке? Вечную войну?» - сказал Симонян.
Спикер НС подчеркнул, что оборонный бюджет имеет беспрецедентный рост, они продолжают вооружать армию, мирная повестка не означает, что армии не будет. Он добавил, что суверенитет РА не подлежит обсуждению.
Спикер подчеркнул: «Мы не собираемся воевать, мы будем готовы защитить Армению».
Председатель НС заверил, что сейчас занимаются решением многих вопросов, в том числе ситуации вокруг Джермука. «Но решение этих вопросов не может заключаться в нападении на Турцию, Азербайджан или на любую другую страну. У нас нет такой возможности, мы - маленькая страна, и исходя из последних событий и многих-многих обстоятельств», - заявил он.
Говоря о России, спикер НС сказал, что у всех крупных государств, в том числе и у России, есть свои интересы. «Государства имеют свои интересы, которые нужно продвигать. Вопрос в том, как мы сможем противостоять этим интересам, какие противовесы мы найдем. Почти везде либо идет война, либо предвоенная ситуация, какие пути мы сможем найти, чтобы выйти из этой ситуации? И я думаю, что на данный момент мы делаем все, что в наших силах, и будем делать это и впредь», - заключил спикер НС.