Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան իր ավագ որդուն՝ Սյոտարոյին, նշանակել Է քարտուղար, որը պատասխանատու Է քաղաքական հարցերի համար. համապատասխան որոշումը մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել Է երկրի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն։
Ճապոնիայի վարչապետի ավագ որդին դարձել է քաղաքական հարցերով նրա քարտուղարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Մինչեւ ներկա ժամանակներս Սյոտարո Կիսիդան որպես քարտուղար աշխատել Է Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարի վարչակազմում: Իսկ այժմ նա կդառնա վարչապետի ութ անձնական քարտուղարից մեկը: Ճապոնական ԶԼՄ-ների կարծիքով, այս քայլը կարող Է վկայել այն մասին, որ Ֆումիո Կիսիդան ավագ որդուն դիտում Է որպես իրեն հնարավոր փոխարինողն ապագայում:
«Հաշվի առնելով անձնական որակները եւ կարողությունները՝ ընդունվել Է որոշում, որը հիմնվում Է «ճիշտ մարդուն ճիշտ տեղում դնելու» գաղափարի վրա»,- նշանակումը մեկնաբանել Է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղարը:
Սյոտարո Կիսիդան 31 տարեկան Է: Համալսարանն ավարտելուց հետո Ճապոնիայի կառավարության գործող ղեկավարի որդին աշխատանքն սկսել Է Mitsui & Co ընկերությունում: 2020 թվականի մարտից որպես քարտուղար Է սկսել աշխատել իր հոր գրասենյակում:
Ֆումիո Կիսիդային Ճապոնիայի կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար եւ երկրի վարչապետ ընտրելուց հետո 2021 թվականին Սյոտարոն նույնպես տեղափոխվել Է վարչապետի պաշտոնական նստավայր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Старший сын премьера Японии стал его секретарем по политическим вопросам
Премьер-министр Японии Фумио Кисида назначил своего старшего сына Сётаро секретарем, ответственным за политические вопросы, соответствующее решение было объявлено в ходе пресс-конференции генеральным секретарем кабинета министров страны Хирокадзу Мацуно.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. До настоящего времени Сётаро Кисида работал секретарем в администрации главы японского правительства. Теперь же он станет одним из восьми личных секретарей премьера, сообщает РИА Новости.
По мнению японских СМИ, такой шаг может свидетельствовать о том, что Фумио Кисида рассматривает старшего сына в качестве своего потенциального преемника в будущем.
"С учетом личностных качеств и способностей было принято решение, основываясь на идее "поставить правильного человека на правильное место", - прокомментировал назначение генсек правительства Японии.
Сётаро Кисиде 31 год. После окончания университета сын действующего главы японского правительства начал работу в компании Mitsui & Co. С марта 2020 года начал работать секретарем в офисе своего отца. После избрания Фумио Кисиды главой правящей Либерально-демократической партии и премьером Японии Сётаро в 2021 году также переехал в официальную резиденцию премьера.