Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին:
Փաշինյանն ընդունել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Վարչապետը ողջունել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենի այցը Հայաստան և նշել, որ Հայաստանը կարևորում է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ միջև համագործակցությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ և միջուկային անվտանգության ապահովման և կարողությունները զարգացնելու տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս խնդիրները ՀՀ կառավարության ռազմավարական առաջնահերթությունների թվում են:
ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենը ևս ընդգծել է միջուկային անվտանգության ապահովման ոլորտում երկկողմ գործակցության կարևորությունը՝ ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ հետագա ծրագրերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքներին, մտքեր փոխանակել Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունների շուրջ:

Премьер-министр Армении принял генерального директора МАГАТЭ
Премьер-министр РА Никол Пашинян 4 октября принял генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэля Мариано Гросси.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в Аппарате премьер-министра, Никол Пашинян приветствовал визит генерального директора МАГАТЭ в Армению и отметил, что Армения ценит сотрудничество между правительством РА и МАГАТЭ, которое имеет большое значение с точки зрения обеспечения энергетической и ядерной безопасности Армении и развития ее возможностей. Никол Пашинян подчеркнул, что эти вопросы являются одними из стратегических приоритетов правительства РА.
Генеральный директор МАГАТЭ также подчеркнул важность двустороннего сотрудничества в области ядерной безопасности, как по текущим, так и по будущим проектам, и выразил готовность продолжать оказывать помощь правительству РА в этом направлении.
В течение встречи собеседники коснулись работы, направленной на повышение уровня безопасности Армянской АЭС, обменялись мнениями о возможностях углубления сотрудничества между Арменией и МАГАТЭ.