Թուրքիան արդեն ոչ ադեկվատ քայլեր է անում, ինչն էլ նպաստում է էլ ավելի հակաթուրքական տրամադրությունների. Ալեքսանդր Արզումանյան
Թուրքիան ճնշումների տակ փորձում է ինչ-որ քայլեր անել, որոնք ոչ ադեկվատ են ստացվում, ինչն էլ նպաստում է էլ ավելի հակաթուրքական տրամադրությունների զարգացմանը։
Թուրքիան արդեն ոչ ադեկվատ քայլեր է անում, ինչն էլ նպաստում է էլ ավելի հակաթուրքական տրամադրությունների. Ալեքսանդր  Արզումանյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց նախկին արտգործնախարար, ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր  Ալեքսանդր Արզումանյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի պաշտոնական ուղերձին՝ «Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակաշրջանում զոհված հայերի» վերաբերյալ:
«Այսինքն՝ այս պահին նման հայտարարություններով նա ընդամենն օգնում է հայկական կողմին էլ ավելի ճշտելու իր մոտեցումները»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Ազգայի ժողովի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված հայտարարությանը՝ Ալեքսանդր Արզումանյանը նշեց, թե հայտարարությունը ՀՀ արտաքին քաղաքականության հետ կապ չունի:
«Սա մեր կոչն է մեր կոլեգաներին»,-ասաց նա:
ԱԺ պատգամավորը չի կարծում, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը արտաքին քաղաքականության հիմքում նոր է դրվել. «Արտաքին քաղաքականության հիմքում եղել են նույն մոտեցումները, ինչ անկախության հռչակման պահից: Կարծում եմ՝ շատ շուտով մենք ականատես կլինենք, որ կամ արտգործնախարարը, կամ Նախագահը կմեկնաբանեն այս գործընթացը, և մեր արտաքին քաղաքական դոկտրինի հետ դրա առնչվելը կամ չառնչվելը»:
Ալեքսանդր Արզումանյանն աշխարհի ընդհանուր արձագանքը դրական է գնահատում:
«Չենք կարող վատ գնահատել աշխարհի անցուդարձը՝ իր մղումներով է շարժվում»,-ասաց նա:
Իսկ նրանք, ովքեր հայտարարում են, որ հայերի գործոնը օգտագործում են սեփական շահերի համար, ըստ նախկին ԱԳ նախարարի, դա իրենց խնդիրն է:

Турция уже ведет себя неадекватно, что и способствует усугублению антитурецких настроений– Александр Арзуманян
Турция, находясь под давлением, пытается предпринять какие-то шаги, которые неадекватно получаются, что и способствует еще большему развитию антитурецких настроений.
СТЕПАНАКЕРТ 21 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-Подобную точку зрения в беседе с журналистами сегодня выразил бывший министр иностранных дел Армении, депутат парламентской фракции «Наследие» Александр Арзуманян, коснувшись официального послания премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу «о погибших в годы развала Османской империи армянах». «То есть, в данный момент, посредством подобных заявлений, Турция всего лишь помогает армянской стороне еще больше уточнить ее подходы», - сказал он. Коснувшись заявления о 100-й годовщине Геноцида армян, принятого Национальным Собранием Армении, Александр Арзуманян отметил, что заявление никак не связано с внешней политикой Армении. «Это наш призыв к нашим коллегам»,- сказал он.
Депутат НС не считает, что вопрос Геноцида армян только недавно оказался в основе внешней политики: «В основе внешней политики были те же подходы, что с момента провозглашения независимости. Полагаю, в скором времени мы станем очевидцами того, что, либо глава МИД, либо президент прокомментируют этот процесс, а также его связь с нашей внешнеполитической доктриной». Александр Арзуманян положительно оценивает общий отклик мира на 100-ю годовщину Геноцида армян. «Мы не можем негативно отзываться о происходящем в мире»,- сказал он.