Ուկրաինայի Խմելնիցկիի մարզում խաչքար է տեղադրվել՝ ի հիշատակ հայ և ուկրաինացի ժողովուրդների անմեղ զոհերի
Ուկրաինայի Խմելնիցկիի մարզի Շեպետովկա բնակավայրում հայկական խաչքար է բացվել՝ ի հիշատակ հայ և ուկրաինացի ժողովուրդների անմեղ զոհերի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը: Ավանդույթի համաձայն՝ հայկական հուշահամալիրի խաչքարը օծել է Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։
Ըստ կայքի հրապարակման՝ Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի նախաձեռնությամբ Ուկրաինայի բոլոր շրջաններում արդեն տեղադրվել են չորս տասնյակ նման խաչքարեր։ Բոլոր խաչքարերը նվիրված են ուկրաինացի և հայ ժողովուրդների անմեղ զոհերի հիշատակին։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը, Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը և Շեպետովկայի ռազմաքաղաքացիական վարչակազմի ղեկավարը, Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու և Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչներ, տարածաշրջանի հայկական համայնքների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Խմելնիցկիի հայ համայնքի ղեկավար Սուրեն Ավագյանը։
Կայքը հիշեցնում է, որ 2015 թվականից Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի նախաձեռնությամբ մի քանի տասնյակ խաչքարեր տեղադրվել են Ուկրաինայի բոլոր տարածաշրջաններում: Ուկրաինայի ամենահին եկեղեցու՝ Կիևի Սուրբ Սոֆիա թանգարանի էքսպոզիցիան համալրվել է նաև հայկական խաչքարով, որը նվիրված է Կիևյան Ռուսիայի մկրտիչ Սուրբ Վլադիմիրին եւ Աննա Բյուզանդացուն՝ որպես հայ եւ ուկրաինացի ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության խորհրդանիշ։
2019 թվականից Ուկրաինայի հայերի նախաձեռնությամբ արդեն խաչքարեր են սկսվել տեղադրվել Հայաստանի բնակավայրերում:

В Хмельницкой области Украины установили хачкар в память невинных жертв армянского и украинского народов
В селе Шепетовка Хмельницкой области Украины установили хачкар в память невинных жертв армянского и украинского народов.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает AnalitikaUA.net. Согласно традиции, хачкар на армянском мемориальном комплексе освятил епископ Маркос Ованнисян, глава Украинской епархии Армянской Апостольской церкви.
Сайт сообщает что, по инициативе главы Союза армян Украины Вилена Шатворяна, с 2015 года во всех областях Украины уже установлено четыре десятка таких хачкаров. Все хачкары посвящены памяти невинных жертв украинского и армянского народов.
На мероприятии присутствовали вице-президент Союза армян Украины Давид Мкртчян, чрезвычайный и полномочный посол РА в Украине Владимир Карапетян, глава Шепетовской военно-гражданской администрации, представители Римской католической церкви, Украинской православной церкви, руководители армянских общин региона, в том числе и Сурен Авагян, глава армянской общины Хмельницкой области.
В качестве символа многовековой дружбы между армянским и украинским народами, армянский хачкар, посвященный Святому Владимиру Крестителю Киевской Руси и Анне Византийской, пополнил и экспозицию музея старейшего храма Украины, Святой Софии в Киеве.