Մեր միակ նպատակն է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին տևական խաղաղության հասնելու հարցում. ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ
ԱՄՆ-ն հավատարիմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին, տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի միակ նպատակն է օգնել երկու երկրներին՝ հասնելու համապարփակ և տևական խաղաղության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին վստահեցրել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանը:
Փրայսին հիշեցրեցին Զախարովայի հայտարարությունն առ այն, որ հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացում Վաշինգտոնի և Բրյուսելի իրական նպատակը ոչ թե փոխզիջումային և հավասարակշռված որոշումներ մշակելն է, այլ ինքնագովազդը և Հարավային Կովկասից Ռուսաստանին դուրս մղելը: Նեդ Փրայսին հիշեցրին, որ այս ամսվա վերջին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մտադիր է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին հավաքել, հետաքրքրվեցին՝ մտավախություն չունի՞, որ այդ հանդիպումը կծառայի Բրյուսելի և Պրահայի հանդիպումների ձեռքբերումները խաթարելուն, այլ ոչ թե ամրացնելուն:
Փրայսը նախ նշել է, որ ինքնագովազդի ոչ մի հարց չկա, երբ փորձում են վերջ դնել տարիներ շարունակվող հակամարտությանը, բախումներին, որոնք  զոհերի են հանգեցրել երկու կողմից էլ: «Այստեղ մեր միակ նպատակն է օգնել այս երկրներին աշխատել միասին՝ հասնելու համապարփակ և տևական խաղաղության, ի վերջո, կյանքեր փրկել: Ես չգիտեմ, թե դա ինչպես կարող է մեկնաբանվել որպես ինքնագովազդ: Ինչպես ընդգծել է ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ մենք հավատարիմ ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին»,-ասել է նա:
Փրայսը նշել է, որ իրենք երկու երկրների ղեկավարներին էլ խրախուսել են հանդիպել այն ձևաչափով, որն առավել օգտակար է նրանց համար: ԱՄՆ-ն կարծում է, որ ուղիղ երկխոսությունը առանցքային է՝ խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու համար: Եվ հենց այս նպատակով է պետքարտուղար Բլինքենը սեպտեմբերին Նյու Յորքում հավաքել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին:
«Ի վերջո, Հայաստանի և Ադրբեջանի որոշելիքն է, թե ՌԴ նախագահ Պուտինի հրավերն օգտակար կլինի՞ նրանց համար՝ հասնելու այդ տևական խաղաղությանը»,-ասել է Փրայսը:
Նա  կասկածի տակ է դրել այն, որ Մոսկվան հարգում է իր հարևանների ինքնիշխանությունը և երկարաժամկետ գործընկեր լինելու հանգամանքը:
«Ի վերջո, չկա ավելի մեծ աջակցություն, քան ԱՄՆ-ինն է՝ Հարավային Կովկասի երկրների ինքնիշխանության ու անկախության համար»,-նշել է խոսնակը՝ ընդգծելով ու կարևորելով 1991-ին Խորհրդային միությունից Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի անկախացումը:

US “committed to peace negotiations” between Armenia and Azerbaijan
The United States is committed to peace negotiations between Armenia and Azerbaijan and its only goal is to see and to help the two countries work together to bring about a comprehensive and lasting peace, US State Department spokesperson Ned Price said at a press briefing when asked by a reporter to comment on Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova’s statement accusing the West of engaging in self-promotion and trying to squeeze Russia out of Transcaucasia.
STEPANAKERT, OCTOBER 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “First, we would certainly take issue with a characterization of our efforts being self-promotional. There is nothing self-promotional about seeking to put an end to years of conflict and to years of flare-ups that have led to violence and ultimately to deaths, both on the part of Armenians and the citizens of Azerbaijan. Our only goal here is to see and to help these countries work together to bring about a comprehensive and lasting peace, and ultimately to save lives. I don’t know what about that can be construed as self-promotional.
As the Secretary has emphasized, we are committed to peace negotiations between Armenia and Azerbaijan. We’ve encouraged both leaders to meet in whatever format is most useful to them. We believe direct dialogue is key to resolving issues and to reaching a lasting peace. It’s why Secretary Blinken brought together his foreign minister counterparts from Armenia and Azerbaijan in New York City in September, the first time that the two had been in the same room since the recent flare-up of violence. It’s ultimately for Armenia and for Azerbaijan to decide whether President Putin’s invitation would be helpful or useful to them in pursuit of that lasting peace. Russia’s 2008 invasion of Georgia and its ongoing brutal invasion of Ukraine suggests that Moscow has little respect for its neighbor’s sovereignty and is hardly a reliable, long-term partner. But ultimately, this is going to be a decision that Armenian and Azerbaijan will have to reach.
There is ultimately no greater support than the United States for the sovereignty and the independence of the countries in the South Caucasus. The restoration of Armenia, Azerbaijan’s, and Georgia’s independence in 1991 from the Soviet Union was a seminal event that guaranteed each of these countries the right to pursue their own foreign policy interests independent of Moscow or independent of any other country,” Price said.