Ամերիկահայերը Սենատի անդամի թեկնածու Մեհմեթ Օզից պահանջել են դադարեցնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հայկական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ Փենսիլվանիայից Սենատի անդամի թեկնածու, ազգությամբ թուրք Մեհմեթ Օզից պահանջելով դադարեցնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը, բողոքի ակցիան անցկացվել է հեռուստաբանավեճին զուգահեռ, որին մասնակցել են Մեհմեթ Օզը և նրա մրցակից, Փենսիլվանիայի փոխնահանգապետ Ջոն Ֆեթերմանը:
Ակցիայի մասնակիցները տեղական և միջազգային լրատվամիջոցների հետ կիսվել են իրենց մտահոգություններով՝ մատնանշելով Մեհմեթ Օզի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու փաստը, նրա սերտ կապերը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի հետ: Ցուցարարները մտահոգություն են հայտնել, որ ընտրություններում Օզի հաղթանակը կարող է դուռ բացել ԱՄՆ-ում օտարերկրյա ազդեցության համար:
Նշվում է, որ ընտրություններում Մեհմեթ Օզի մրցակից Ջոն Ֆեթերմանն իր հերթին աջակցություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կառավարության որոշումները: Ֆեթերմանը նաև իր աջակցությունն է հայտնել ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականների ներկայացրած բանաձևերին, որոնցով կոչ է արվում Ադրբեջանից պահանջել ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, Պետդեպին կոչ է արվում զեկույցներ ներկայացնել Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ և դադարեցնել այդ երկրին տրվող ցանկացած ռազմական աջակցություն:

Армяне Америки потребовали от кандидата в члены Сената Мехмета Оза прекратить отрицание Геноцида армян
Представители армянской общины Соединенных Штатов Америки провели акцию протеста, требуя от кандидата в Сенат от Пенсильвании Мехмета Оза, гражданина Турции, прекратить отрицание Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Комитет Ай Дата США, акция протеста проходила параллельно с теледебатами, в которых участвовали Мехмет Оз и его соперник, вице-губернатор Пенсильвании Джон Феттерман.
Участники акции высказали местным и международным СМИ свои опасения, указав, что Мехмет Оз отрицает Геноцид армян, и имеет близкие связи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Протестующие выразили обеспокоенность тем, что победа Оза на выборах может открыть двери для иностранного влияния в Соединенных Штатах.
Отмечается, что оппонент Мехмета Оза на выборах Джон Феттерман,  выражал поддержку решениям Сената и Палаты представителей США, а также правительства США относительно признания Геноцида армян. Феттерман выразил свою поддержку и резолюциям, представленным группой конгрессменов США, призывающих Азербайджан освободить армянских военнопленных, а Государственный департамент представить отчеты о военных преступлениях Азербайджана и прекратить военную помощь этой стране.