Արցախի նկատմամբ հետաքրքրվածության բարձր մակարդակ կա. ԱՀ նախագահի խորհրդականն ամփոփել է Եվրոպայում ունեցած հանդիպումների արդյունքը
Արցախի Հանրապետության նախագահի միջազգային հարաբերությունների հարցերով խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը Եվրոպայում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Նելլի Բաղդասարյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել այցի և հանդիպումների արդյունքների վերաբերյալ:
-Տիկին Բաղդասարյան, շնորհակալություն Ձեզ՝ վերջերս Եվրոպա կատարած այցի մանրամասներով մեզ հետ կիսվելու առաջարկն ընդունելու համար, ի՞նչ եք արձանագրել, որո՞նք են մեր անելիքներն արտերկրում:
-Եվրոպական այցի շրջանակներում Փարիզում հանդիպել եմ ֆրանսահայ լրագրող-վերլուծաբան շրջանակի հետ: Մասնավորապես ներկայացրել եմ Արցախի Հանրապետությունում առկա ռազմաքաղաքական և սոցիալական իրավիճակը: Պետք է ասել, որ ընդհանրապես 2020 թ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմից հետո իրողություններով պայմանավորված և ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին որոշակիորեն նվազել է Արցախի մասին օտարալեզու մամուլում հրապարակումների քանակը, ուստի քննարկել ենք Արցախի թեմայով ֆրանսալեզու հրապարակումների ուղղությամբ աշխատանքներն ինտենսիվացնելու և տեղեկատվական դաշտում ակտիվություն ապահովելու հնարավորությունների հարցերը և անելիքները: Պետք է նշեմ նաև, որ վերջին շրջանում ֆրանսիական վերլուծական դաշտում մեծ աշխատանք է կատարվել. մասնավորապես՝ «Centre Français de Recherche sur le Renseignement (CF2R)» կենտրոնի կողմից հրապարակվել է «Լեռնային Ղարաբաղ. Սև գիրք» կոլեկտիվ աշխատությունը, որի խմբագիր-հեղինակներն են Էրիկ Դընեսեն և Տիգրան Եգավյանը: Տիգրան Եգավյանը մանրամասնել է աշխատության բովանդակային հարցերը: Աշխատությանն առաջիկայում առավել մանրամասն կանդրադառնամ: Եվրոպական այցի շրջանակներում հանդիպել եմ Փարիզի «Սատար Արցախին» միության գրասենյակի ներկայացուցիչ Իտա Գրգպեշյանի հետ: Ծանոթացել եմ միության կողմից Արցախում իրականացվելիք զարգացման ծրագրերին:
-Եվրոպայում գործող հայկական կառույցները ինչպիսի դերակատարություն են ունենում Արցախի թեման օրակարգում պահելու հարցում:
-Կարծում եմ, այս առումով մեծ դերակատարություն շարունակում է ունենալ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախումբը:Մասնավորապես, Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի գրասենյակում հանդիպել եմ գրասենյակի ղեկավար Կասպար Կարապետյանի և գրասենյակի անձնակազմի հետ: Մանրամասն քննարկում եմ ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգի և առաջնահերթությունների թեմայով, անդրադարձել եմ ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերակատարությանը: Քննարկել եմ տարածաշրջանային զարգացումները և ԱՀ-ին ու ՀՀ-ին սպառնացող վտանգները: Կասպար Կարապետյանը ներկայացրել է իրենց կողմից ներկայացվող աշխատանքները եվրոպական կառույցների և հայ համայնքի հետ:
313015735_593860285820717_8422463917014526140_n (2).jpg (201 KB)Սեպտեմբերի 27-ին Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ և գրասենյակի ղեկավար Կասպար Կարապետյանի մասնակցությամբ կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում Արցախ-Բելգիա Ֆրանսախոս բարեկամության շրջանակի անդամներ՝ Անդրե դը Բյուսի/ խմբի կոորդինատոր/, նախկին սենատոր, Ժյուլի դե Գրոտի՝ Բրյուսելի ֆրանսախոս խորհրդարանի նախկին անդամ և Էմմանուել դը Բոկի՝ Ֆրանսախոս Խորհրդարանի անդամ, DéFI խմբակցության նախագահի հետ: Քննարկման ընթացքում ներկայացրել եմ Արցախում առկա իրավիճակը, ռուսական խաղաղապահ ինստիտուտի դերակատարությունը, ներկայացրել եմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունները 2020 թ. հրադադարի մասին պայմանավորվածությունից հետո, հրադադարի և մարդու իրավունքների խախտման պարբերականությունը: Ներկայացրել եմ նաև Բյուսելից հնչող հայտարարություններին ԱՀ արձագանքները և դիրքորոշումը: Շեշտել եմ, որ միջազգային հանրության կողմից ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի իրացման շրջանակներից դուրս, առաջարկվող ցանկացած այլ ձևաչափ Արցախը տանելու է գոյաբանական աղետի: Վերջում շնորհակալություն եմ հայտնել Արցախ-Բելգիա ֆրանսախոս բարեկամության շրջանակին՝ Խրամորթ գյուղի դպրոցի վերակառուցմանն ուղղված ֆինանսական աջակցության համար:
312979184_517878533193772_5102814925091938385_n.jpg (162 KB)
-Որքանո՞վ են եվրոպական կառույցները հետաքրքրված մեր տարածաշրջանի զարգացումներով:
-Բելգիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական միությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Աղաջանյանի հետ հանդիպման ժամանակ հարցերի հենց այս շրջանակն ենք քննարկել: Մասնավորապես՝ ներկայացրել եմ Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգը, ներկայացրել եմ միջազգային հանրությունից մեր ակնկալիքները, միջազգային մեկուսացվածությամբ պայմանավորված խնդիրները: Ընդգծել եմ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերագործարկման անհրաժեշտության հարցում: Մեծապես կարևորել եմ եվրոպական կառույցների հետ աշխատանքում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի միջազգային իրավունքի ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիմնարար սկզբունքից օգտվելու փաստըև դրա ճանաչմանն ուղղված միջազգային հանրությանը ներկայացվող կենսական պահանջի առաջնահերթությունը: Քննարկված հարցերի շրջանակում անդրադարձել եմ նաև ԱՀ սոցիալական խնդիրներին: Դեսպանն իր հերթին կարևոր դիտարկումներ և նկատառումներ է կատարել քննարկված հարցերի մասին:
313110643_1524161331345524_9107586348104363106_n.jpg (59 KB)Միաժամանակ դեսպանատան հրավերով մասնակցել եմ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 31-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, Բրյուսելում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ընդունելությանը, որին մասնակցել են Բելգիայի Թագավորության, ԵՄ և ՆԱՏՕ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և գործընկերներ։ Ընդունելության ընթացքում առանձնազրույցներ եմ ունեցել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ Ֆրանսուա Ալֆոնսիի, Պետեր Վան Դալենի, ժորդի Սոլեի, Չարլի Վայմերսի, Լարս Պատրիկ Բերգի հետ: Պատգամավորներին շնորհակալություն եմ հայտնել «Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի ռազմագերիների վերադարձի հետ կապված բանաձևի» և «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևի» ընդունման հարցում ունեցած օբյեկտիվ դիրքորոշման համար: Պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրել եմ միջազգային իրավունքի երկակի ստանդարտների առկայությանը հակամարտության և հակամարտության հումանիտար հետևանքների նկատմամբ: Շեշտել եմ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի միջազգային իրավունքի ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիմնարար սկզբունքից օգտվելու, բայց միջազգային հանրության կողմից այն չճանաչելու ծանր հետևանքները:
Ներկայացրել եմ ԱՀ դիրքորոշումը Բրյուսելից հնչող հայտարարություններին, ընդգծելով, որ կարգավորման գործընթացում հանդես եկող դերակատարները պետք է հավատարիմ մնան կարգավորման մասին միջազգային փաստաթղթերի տրամաբանությանը: Կարևորել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերագործարկման անհրաժեշտությունը: Ընդգծել եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է պրեվենտիվ գործելակերպ դրսևորի Ադրբեջանի հարցում, իսկ պոստֆակտում արձագանքները սպասված արդյունքը չեն կարող ունենալ: Պատգամավորները ափսոսանք են հայտնել Արցախ մուտքի սահմանափակումների հետ կապված և ցանկություն են հայտնել դրանց վերացումից հետո այցելել Արցախ: Պատգամավորներն իրենց հերթին կարևոր դիտարկումներ են կատարել քննարկված հարցերի նկատմամբ:
313274999_582972153517480_5757406099393608387_n.jpg (162 KB)
-Ինչպե՞ս է հայ համայնքը վերաբերվում համահայկական օրակարգային խնդիրներին:
-Պետք է ընդգծեմ, որ հայ համայնքի շրջանում կան մեծ մտահոգություններ թե՛ ՀՀ և թե՛ Արցախի Հանրապետությունում առկա իրավիճակի նկատմամբ: Բրյուսելի «Հայ տան» հրավերով մասնակցել եմ Բելգիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավար կազմի հետ հանդիպում-քննարկմանը: Քննարկումն ընթացել է երկու փուլով: Առաջին փուլում ներկայացրել եմ Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգը, ռազմաքաղաքական զարգացումները, ՌԴ խաղաղապահության դերակատարությունը, Ադրբեջանի կողմից չդադարեցվող ուժի սպառնալիքի դիսկուրսը: Երկրորդ փուլում համայնքի ներկայացուցիչների առաջարկությամբ ներկայացրել եմ ԱՀ կառավարության կողմից ձևակերպված մի շարք զարգացման ծրագրեր, որոնք ֆինանսավորման խնդիր ունեն: Մեկ ծրագիր Բրյուսելի «Հայ տան» կողմից ֆինանսավորում է ստացել: Հայ համայնքի ներկայացուցիչների կողմից հնչեցվել են ԱՀ ռազմաքաղաքական, սոցիալական ոլորտներին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր, ծավալվել է ակտիվ քննարկում:
311265231_843410203462539_4686228593401019847_n.jpg (144 KB)
Ամփոփելով նշեմ, որ Արցախի Հանրապետության առկա իրողությունների նկատմամբ հետաքրքրվածության բարձր մակարդակ կա և անհրաժեշտություն կա այն լրացնելու:

There is a high level of interest towards Artsakh. The adviser to the President of the Republic of Artsakh summed up the results of the meetings held in Europe
Nelly Baghdasaryan, Advisor on International Relations of the President of the Artsakh Republic had a number of meetings in Europe.
STEPANAKERT, OCTOBER 28, ARTSAKHPRESS:  Nelly Baghdasaryan presented details about the working visit to European countries and the results of the meetings in an interview with "Artsakhpress".
- Mrs. Baghdasaryan, thank you for accepting the offer to share with us the details of your recent visit to Europe, what have you recorded, what are our further activities?
- In the framework of the European visit, I met with a group of French-Armenian journalist-analysts in Paris.
In particular, I presented the current military-political and social situation in the Republic of Artsakh. It must be said that in general, conditioned by the realities after the 2020 Azerbaijani-Karabakh war and the Ukrainian crisis, the number of publications about Artsakh in foreign language media has decreased to a certain extent, so we discussed the issues and what to do in order to intensify the work in the direction of French-language publications about Artsakh.
I should also mention that a lot of work has been done in the French analytical field recently. In particular, "Centre Français de Recherche sur le Renseignement (CF2R)" published "Nagorno Karabakh. "Black Book" collective work; the editor-authors are Éric Denécé and Tigran Yegavian. Within the framework of the European visit, I met with Ita Grgpeshyan, the representative of the "Support to Artsakh" Union Office in Paris.
I have got acquainted with the development programs to be implemented by the union in Artsakh.
The European Armenian Federation for Justice and Democracy plays a major role in keeping the subject of Artsakh on the agenda. In particular, I met with the head of the office Kaspar Karapetyan and the office staff.
I had a detailed discussion on the foreign political agenda and priorities of the Republic of Artsakh, I referred to the role of the Russian peacekeeping mission. I discussed the regional developments and threats to the Republic of Armenia and the Republic of Artakh . Kaspar Karapetyan, for his part, presented the work presented by them with the European institutions and the Armenian community.
313015735_593860285820717_8422463917014526140_n (2).jpg (201 KB)On September 27, at the initiative of the the European Armenian Federation for Justice and Democracy and with the participation of the head of the office, Kaspar Karapetyan, a meeting-discussion was organized with members of the Artsakh-Belgium French-speaking Friendship group: André du Bus/coordinator of the group/, former senator Julie de Groote, former President of the Brussels French speaking Parliament , and Emmanuel De Bock, member of the French-speaking Parliament, with the president of the DéFI faction. During the discussion, I presented the current situation in Artsakh, the role of the Russian peacekeeping institute; I presented the actions carried out by Azerbaijan in 2020, as well as the frequency of ceasefire and human rights violations after the ceasefire agreement.
I have emphasized that any other format proposed by the international community beyond the framework of the realization of the principle of the right to self-determination of nations will lead Artsakh to an ontological disaster. In the end, I thanked the Artsakh-Belgium French-speaking friendship circle for the financial support provided for the reconstruction of the Khramort village school.
312979184_517878533193772_5102814925091938385_n.jpg (162 KB)How interested are the European structures in the development of our region?
-During the meeting with Anna Aghajanyan, Head of the Representation of the Republic of Armenia to the European Union, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Belgium, we discussed exactly this range of issues. In particular, I presented the foreign political agenda of the Artsakh Republic; I presented our expectations from the international community, the problems caused by international isolation. I emphasized the position of the Republic of Artsakh regarding the necessity of restarting the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group.
Within the framework of the discussed issues, I have also touched on the social problems of  the Artsakh Republic. The ambassador, in her  turn, made important observations and remarks about the discussed issues.
313110643_1524161331345524_9107586348104363106_n.jpg (59 KB)
At the same time, at the invitation of the embassy, I participated in the reception held at the initiative of the Armenian diplomatic missions in Brussels on the occasion of the 31st anniversary of the independence of the Republic of Armenia, which was attended by a number of high-ranking officials and partners of the Kingdom of Belgium, the EU and NATO.
During the reception, I had private conversations with François Alphonsi, Peter Van Dalen, Jordi Sole, Charlie Weimers, Lars Patrick Berg, members of the European Parliament's Foreign Relations Committee.
I thanked the deputies for their objective position regarding the adoption of the "Resolution on the Return of Prisoners of War of the Last Nagorno-Karabakh War" and the "Resolution on the Destruction of Cultural Heritage in Nagorno-Karabakh". I drew their attention to the existence of double standards of international law regarding the conflict and the humanitarian consequences of the conflict.
I presented Artsakh’s position to the statements coming from Brussels, emphasizing that the actors involved in the settlement process should adhere to the logic of the international documents on the settlement. I emphasized the necessity of restarting the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group.
313274999_582972153517480_5757406099393608387_n.jpg (162 KB)I have emphasized that the international community should show preventive actions in the case of Azerbaijan, and post facto reactions cannot have the expected result. The MPs expressed their regret regarding the restrictions on entering Artsakh. The MPs, in their turn, made important observations regarding the discussed issues.
- How does the Armenian community relate to the Pan-Armenian agenda issues?
- I must emphasize that there are great concerns among the Armenian community regarding the current situation both in the Republic of Armenia and Artsakh. At the invitation of "Armenian House" in Brussels, I participated in a meeting-discussion with the leadership of the structures of the Armenian community in Belgium. The discussion took place in two stages. In the first stage, I presented the foreign political agenda of the Republic of Artsakh, the military-political developments, the role of the Russian peacekeeping force. In the second stage, on the recommendation of community representatives, I presented a number of development projects formulated by the Government of Artsakh, which need financing support. One project has received funding support from  the"Armenian House" in Brussels.
311265231_843410203462539_4686228593401019847_n.jpg (144 KB)The representatives of the Armenian community raised many questions related to the military-political and social spheres of the Republic of Artsakh, and an active discussion took place.