Արցախի նկատմամբ հետաքրքրվածության բարձր մակարդակ կա. ԱՀ նախագահի խորհրդականն ամփոփել է Եվրոպայում ունեցած հանդիպումների արդյունքը
Արցախի Հանրապետության նախագահի միջազգային հարաբերությունների հարցերով խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը Եվրոպայում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Նելլի Բաղդասարյանը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել այցի և հանդիպումների արդյունքների վերաբերյալ:
-Տիկին Բաղդասարյան, շնորհակալություն Ձեզ՝ վերջերս Եվրոպա կատարած այցի մանրամասներով մեզ հետ կիսվելու առաջարկն ընդունելու համար, ի՞նչ եք արձանագրել, որո՞նք են մեր անելիքներն արտերկրում:
-Եվրոպական այցի շրջանակներում Փարիզում հանդիպել եմ ֆրանսահայ լրագրող-վերլուծաբան շրջանակի հետ: Մասնավորապես ներկայացրել եմ Արցախի Հանրապետությունում առկա ռազմաքաղաքական և սոցիալական իրավիճակը: Պետք է ասել, որ ընդհանրապես 2020 թ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմից հետո իրողություններով պայմանավորված և ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին որոշակիորեն նվազել է Արցախի մասին օտարալեզու մամուլում հրապարակումների քանակը, ուստի քննարկել ենք Արցախի թեմայով ֆրանսալեզու հրապարակումների ուղղությամբ աշխատանքներն ինտենսիվացնելու և տեղեկատվական դաշտում ակտիվություն ապահովելու հնարավորությունների հարցերը և անելիքները: Պետք է նշեմ նաև, որ վերջին շրջանում ֆրանսիական վերլուծական դաշտում մեծ աշխատանք է կատարվել. մասնավորապես՝ «Centre Français de Recherche sur le Renseignement (CF2R)» կենտրոնի կողմից հրապարակվել է «Լեռնային Ղարաբաղ. Սև գիրք» կոլեկտիվ աշխատությունը, որի խմբագիր-հեղինակներն են Էրիկ Դընեսեն և Տիգրան Եգավյանը: Տիգրան Եգավյանը մանրամասնել է աշխատության բովանդակային հարցերը: Աշխատությանն առաջիկայում առավել մանրամասն կանդրադառնամ: Եվրոպական այցի շրջանակներում հանդիպել եմ Փարիզի «Սատար Արցախին» միության գրասենյակի ներկայացուցիչ Իտա Գրգպեշյանի հետ: Ծանոթացել եմ միության կողմից Արցախում իրականացվելիք զարգացման ծրագրերին:
-Եվրոպայում գործող հայկական կառույցները ինչպիսի դերակատարություն են ունենում Արցախի թեման օրակարգում պահելու հարցում:
-Կարծում եմ, այս առումով մեծ դերակատարություն շարունակում է ունենալ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախումբը:Մասնավորապես, Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի գրասենյակում հանդիպել եմ գրասենյակի ղեկավար Կասպար Կարապետյանի և գրասենյակի անձնակազմի հետ: Մանրամասն քննարկում եմ ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգի և առաջնահերթությունների թեմայով, անդրադարձել եմ ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերակատարությանը: Քննարկել եմ տարածաշրջանային զարգացումները և ԱՀ-ին ու ՀՀ-ին սպառնացող վտանգները: Կասպար Կարապետյանը ներկայացրել է իրենց կողմից ներկայացվող աշխատանքները եվրոպական կառույցների և հայ համայնքի հետ:
313015735_593860285820717_8422463917014526140_n (2).jpg (201 KB)Սեպտեմբերի 27-ին Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ և գրասենյակի ղեկավար Կասպար Կարապետյանի մասնակցությամբ կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում Արցախ-Բելգիա Ֆրանսախոս բարեկամության շրջանակի անդամներ՝ Անդրե դը Բյուսի/ խմբի կոորդինատոր/, նախկին սենատոր, Ժյուլի դե Գրոտի՝ Բրյուսելի ֆրանսախոս խորհրդարանի նախկին անդամ և Էմմանուել դը Բոկի՝ Ֆրանսախոս Խորհրդարանի անդամ, DéFI խմբակցության նախագահի հետ: Քննարկման ընթացքում ներկայացրել եմ Արցախում առկա իրավիճակը, ռուսական խաղաղապահ ինստիտուտի դերակատարությունը, ներկայացրել եմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունները 2020 թ. հրադադարի մասին պայմանավորվածությունից հետո, հրադադարի և մարդու իրավունքների խախտման պարբերականությունը: Ներկայացրել եմ նաև Բյուսելից հնչող հայտարարություններին ԱՀ արձագանքները և դիրքորոշումը: Շեշտել եմ, որ միջազգային հանրության կողմից ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի իրացման շրջանակներից դուրս, առաջարկվող ցանկացած այլ ձևաչափ Արցախը տանելու է գոյաբանական աղետի: Վերջում շնորհակալություն եմ հայտնել Արցախ-Բելգիա ֆրանսախոս բարեկամության շրջանակին՝ Խրամորթ գյուղի դպրոցի վերակառուցմանն ուղղված ֆինանսական աջակցության համար:
312979184_517878533193772_5102814925091938385_n.jpg (162 KB)
-Որքանո՞վ են եվրոպական կառույցները հետաքրքրված մեր տարածաշրջանի զարգացումներով:
-Բելգիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական միությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Աղաջանյանի հետ հանդիպման ժամանակ հարցերի հենց այս շրջանակն ենք քննարկել: Մասնավորապես՝ ներկայացրել եմ Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգը, ներկայացրել եմ միջազգային հանրությունից մեր ակնկալիքները, միջազգային մեկուսացվածությամբ պայմանավորված խնդիրները: Ընդգծել եմ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերագործարկման անհրաժեշտության հարցում: Մեծապես կարևորել եմ եվրոպական կառույցների հետ աշխատանքում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի միջազգային իրավունքի ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիմնարար սկզբունքից օգտվելու փաստըև դրա ճանաչմանն ուղղված միջազգային հանրությանը ներկայացվող կենսական պահանջի առաջնահերթությունը: Քննարկված հարցերի շրջանակում անդրադարձել եմ նաև ԱՀ սոցիալական խնդիրներին: Դեսպանն իր հերթին կարևոր դիտարկումներ և նկատառումներ է կատարել քննարկված հարցերի մասին:
313110643_1524161331345524_9107586348104363106_n.jpg (59 KB)Միաժամանակ դեսպանատան հրավերով մասնակցել եմ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 31-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, Բրյուսելում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ընդունելությանը, որին մասնակցել են Բելգիայի Թագավորության, ԵՄ և ՆԱՏՕ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և գործընկերներ։ Ընդունելության ընթացքում առանձնազրույցներ եմ ունեցել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներ Ֆրանսուա Ալֆոնսիի, Պետեր Վան Դալենի, ժորդի Սոլեի, Չարլի Վայմերսի, Լարս Պատրիկ Բերգի հետ: Պատգամավորներին շնորհակալություն եմ հայտնել «Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի ռազմագերիների վերադարձի հետ կապված բանաձևի» և «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին բանաձևի» ընդունման հարցում ունեցած օբյեկտիվ դիրքորոշման համար: Պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրել եմ միջազգային իրավունքի երկակի ստանդարտների առկայությանը հակամարտության և հակամարտության հումանիտար հետևանքների նկատմամբ: Շեշտել եմ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի միջազգային իրավունքի ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիմնարար սկզբունքից օգտվելու, բայց միջազգային հանրության կողմից այն չճանաչելու ծանր հետևանքները:
Ներկայացրել եմ ԱՀ դիրքորոշումը Բրյուսելից հնչող հայտարարություններին, ընդգծելով, որ կարգավորման գործընթացում հանդես եկող դերակատարները պետք է հավատարիմ մնան կարգավորման մասին միջազգային փաստաթղթերի տրամաբանությանը: Կարևորել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերագործարկման անհրաժեշտությունը: Ընդգծել եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է պրեվենտիվ գործելակերպ դրսևորի Ադրբեջանի հարցում, իսկ պոստֆակտում արձագանքները սպասված արդյունքը չեն կարող ունենալ: Պատգամավորները ափսոսանք են հայտնել Արցախ մուտքի սահմանափակումների հետ կապված և ցանկություն են հայտնել դրանց վերացումից հետո այցելել Արցախ: Պատգամավորներն իրենց հերթին կարևոր դիտարկումներ են կատարել քննարկված հարցերի նկատմամբ:
313274999_582972153517480_5757406099393608387_n.jpg (162 KB)
-Ինչպե՞ս է հայ համայնքը վերաբերվում համահայկական օրակարգային խնդիրներին:
-Պետք է ընդգծեմ, որ հայ համայնքի շրջանում կան մեծ մտահոգություններ թե՛ ՀՀ և թե՛ Արցախի Հանրապետությունում առկա իրավիճակի նկատմամբ: Բրյուսելի «Հայ տան» հրավերով մասնակցել եմ Բելգիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավար կազմի հետ հանդիպում-քննարկմանը: Քննարկումն ընթացել է երկու փուլով: Առաջին փուլում ներկայացրել եմ Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգը, ռազմաքաղաքական զարգացումները, ՌԴ խաղաղապահության դերակատարությունը, Ադրբեջանի կողմից չդադարեցվող ուժի սպառնալիքի դիսկուրսը: Երկրորդ փուլում համայնքի ներկայացուցիչների առաջարկությամբ ներկայացրել եմ ԱՀ կառավարության կողմից ձևակերպված մի շարք զարգացման ծրագրեր, որոնք ֆինանսավորման խնդիր ունեն: Մեկ ծրագիր Բրյուսելի «Հայ տան» կողմից ֆինանսավորում է ստացել: Հայ համայնքի ներկայացուցիչների կողմից հնչեցվել են ԱՀ ռազմաքաղաքական, սոցիալական ոլորտներին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր, ծավալվել է ակտիվ քննարկում:
311265231_843410203462539_4686228593401019847_n.jpg (144 KB)
Ամփոփելով նշեմ, որ Արցախի Հանրապետության առկա իրողությունների նկատմամբ հետաքրքրվածության բարձր մակարդակ կա և անհրաժեշտություն կա այն լրացնելու:

Существует высокий уровень заинтересованности к Арцаху: Советник Президента Республики Арцах подвела итоги встреч, прошедших в Европе
Советник президента Республики Арцах по международным отношениям Нелли Багдасарян провела ряд встреч в Европе.
Существует  высокий уровень заинтересованности к Арцаху: Советник Президента Республики Арцах подвела итоги встреч, прошедших в Европе
СТЕПАНАКЕРТ, 28 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с "Арцахпресс" Нелли Багдасарян представила подробности рабочего визита и итоги встреч.
- Госпожа Багдасарян, спасибо, что приняли предложение поделиться с нами подробностями вашего недавнего визита в Европу, что вы зафиксировали, какова наша деятельность за рубежом?
- В рамках европейского визита я встретилась с группой французско-армянских журналистов-аналитиков в Париже. В частности, я представила текущую военно-политическую и социальную ситуацию в Республике Арцах. Следует отметить, что в целом в связи с реалиями после азербайджано-карабахской войны 2020 года и на фоне украинского кризиса количество публикаций об Арцахе в иностранных СМИ несколько уменьшилось, поэтому мы обсудили вопросы и что необходимо сделать для активизации работы над франкоязычными изданиями по арцахской тематике и обеспечения активности в информационном поле. Должна также отметить, что в последнее время во французской аналитической сфере проделана большая работа- в частности, «Centre Français de Recherche sur le Renseignement (CF2R)» опубликовал коллективный труд "Нагорный Карабах. Черная книга", редакторы-авторы которого Эрик Дениз и Тигран Егавиян. Тигран Егавиян подробно изложил основные вопросы труда. О труде более подробно расскажу в ближайшее время. В рамках европейского визита я встретилась с Итой Гргпешян, представителем офиса союза «В поддержку Арцаха» в Париже. Я ознакомилась с программами развития, которые Союз реализует в Арцахе.
- Какую роль в поддержании темы Арцаха в повестке дня играют действующие в Европе армянские структуры?
- Я думаю, что в этом отношении большую роль продолжает играть Комитет Ай Дата Европы. В частности, я встретилась с председателем Каспаром Карапетяном и сотрудниками комитета. Я подробно обсудила внешнеполитическую повестку и приоритеты Республики Арцах, коснулась роли российской миротворческой миссии. Я обсудила региональные развития и угрозы для Республики Арцах и Республики Армения. Каспар Карапетян представил представленные ими работы с европейскими структурами и армянской общиной.
313015735_593860285820717_8422463917014526140_n (2).jpg (201 KB)
27 сентября по инициативе Комитета Ай Дата Европы и при участии председателя комитета Каспара Карапетяна была организована встреча-дискуссия с членами франкоязычного кружка дружбы Арцах-Бельгия: Андрэ де Бьюс /координатор кружка/, бывший сенатор, Жюли де Гроот, бывший член франкоязычного парламента Брюсселя, и Эммануэль де Бок, член франкоязычного парламента, с председателем фракции DéFI. В ходе обсуждения я представила текущую ситуацию в Арцахе, роль российского миротворческого института, представила действия, осуществленные Азербайджаном после заключения соглашения о прекращении огня 2020 года, что участились случаи прекращения огня и нарушений прав человека. Я также представила реакцию и позицию Арцаха на заявления из Брюсселя. Я подчеркнула, что любой другой формат, предложенный международным сообществом вне рамок реализации принципа права народов на самоопределение, приведет Арцах к онтологической катастрофе. В завершение я поблагодарила кружок франкоязычной дружбы Арцах-Бельгия за финансовую поддержку реконструкции школы села Храморт.
312979184_517878533193772_5102814925091938385_n.jpg (162 KB)
- Насколько европейские структуры заинтересованы в событиях региона?
- В ходе встречи с чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в Королевстве Бельгия, главой Представительства Республики Армения в Европейском Союзе Анной Агаджанян мы обсудили именно этот круг вопросов. В частности, я представила внешнеполитическую повестку Республики Арцах, представила наши ожидания от международного сообщества. Я подчеркнула позицию Республики Арцах относительно необходимости возобновления сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Я подчеркнула тот факт, что народ Республики Арцах использует основополагающий принцип права народа на самоопределение в работе с европейскими структурами и приоритет жизненно важного требования, предъявляемого международному сообществу для его признания. В рамках обсуждаемых вопросов я коснулась и социальных проблем Республики Арцах. Посол, в свою очередь, сделала важные наблюдения и замечания по обсуждаемым вопросам.
313110643_1524161331345524_9107586348104363106_n.jpg (59 KB)
Одновременно по приглашению посольства я приняла участие в приеме, проведенном по инициативе дипломатических миссий РА в Брюсселе по случаю 31-й годовщины независимости Республики Армения, на котором присутствовали ряд высокопоставленных официальных лиц и партнеров Королевства Бельгии, ЕС и НАТО. Во время приема у меня были частные беседы с Франсуа Альфонси, Питером Ван Даленом, Жорди Соле, Чарли Веймерсом, Ларсом Патриком Бергом, членами Комитета по международным отношениям Европарламента. Я поблагодарила депутатов за их объективную позицию относительно принятия «Резолюции о возвращении военнопленных последней Нагорно-Карабахской войны» и «Резолюции об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе». Я обратила внимание депутатов на наличие двойных стандартов международного права в отношении конфликта и гуманитарных последствий конфликта. Я подчеркнула использование основополагающего принципа права народа Республики Арцах на самоопределение, но тяжелые последствия непризнания его международным сообществом.
Я представила позицию Республики Арцах в отношении заявлений, исходящих из Брюсселя, подчеркнув, что субъекты, вовлеченные в процесс урегулирования, должны придерживаться логики международных документов по урегулированию. Я подчеркнула необходимость возобновления сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Я отметила, что международное сообщество должно проявлять превентивные действия в случае с Азербайджаном, а постфактум реакции не могут иметь ожидаемого результата. Депутаты выразили сожаление по поводу ограничений на въезд в Арцах и выразили желание посетить Арцах после их устранения. Депутаты, в свою очередь, сделали важные замечания по обсуждаемым вопросам.
313274999_582972153517480_5757406099393608387_n.jpg (162 KB)
- Как армянская община относится к вопросам общеармянской повестки дня?
- Должна отметить, что среди армянской общины существуют большие опасения по поводу сложившейся ситуации как в РА, так и в Республике Арцах. По приглашению центра «Армянский дом» Брюсселя я приняла участие во встрече-дискуссии с руководством структур армянской общины Бельгии. Обсуждение проходило в два этапа. На первом этапе я представила внешнеполитическую повестку Республики Арцах, военно-политические события, роль российских миротворческих сил, дискурс угрозы непреодолимой силы со стороны Азербайджана. На втором этапе по рекомендации представителей общины я представила ряд программ развития, сформулированных правительством Республики Арцах, которые имеют проблемы с финансированием. Один проект получил финансирование от центра «Армянский дом» в Брюсселе. Представители армянской общины подняли множество вопросов, касающихся военно-политической и социальной сферы Республики Арцах, и состоялось активное обсуждение.
311265231_843410203462539_4686228593401019847_n.jpg (144 KB)
Подводя итоги, отмечу, что уровень интереса к нынешним реалиям Республики Арцах высок и есть необходимость восполнить его.