Իրանում անկարգությունները ծրագրել էին ԱՄՆ–ի, Անգլիայի, Իսրայելի հատուկ ծառայությունները
Իրանում երիտասարդ աղջկա` Մահսա Ամինիի մահվան հետ կապված անկարգություններն ու բողոքի ցույցերը ամբողջությամբ ծրագրել ու իրականացրել են Միացյալ Նահանգների, Անգլիայի, Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի հետախուզական ծառայությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի և Հետախուզության նախարարության համատեղ հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Առկա տեղեկության համաձայն, գլխավոր դերը դրանում (անկարգություններում) խաղացել է ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը` Բրիտանիայի արտաքին հետախուզության ծառայության, Իսրայելի արտաքին հետախուզության ծառայության (Մոսսադ), Սաուդյան Արաբիայի արտաքին հետախուզության ծառայության և մի շարք այլ երկրների հետախուզության ծառայությունների հետ սերտ համագործակցությամբ», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ Իրանում վերջին շրջանում տեղի են ունենում անկարգություններ ու բողոքի ակցիաներ, որոնք սկսվել են Մահսա Ամինիի մահից հետո։
Սեպտեմբերի 13-ին երիտասարդ աղջիկը ձերբակալվել էր Թեհրանում բարքերի ոստիկանության կողմից և ուղարկվել ոստիկանությանն ու հետախուզական զորքերին պատկանող «Ֆարաջայի» կենտրոններից մեկը` բացատրական զրույցի։
Իրանի ԱԳՆ-ն խոստանում է պատասխանել Եվրամիության նոր պատժամիջոցներին. Քանանի
Իրավապահների հայտարարության համաձայն` այդ կենտրոնում նա սրտի կաթված էր ստացել, ինչից հետո կնոջն անհապաղ տեղափոխել էին հիվանդանոց։ Երեք օր անց` սեպտեմբերի 16-ին, նա մահացել էր։ Իրանցիները Մահսայի մահվան մեջ մեղադրում են բարքերի ոստիկանությանը` հայտարարելով, որ նա մահացել է ծեծի արդյունքում։
Երիտասարդ կնոջ մահը զանգվածային ցույցերի պատճառ է դարձել Իրանի բազմաթիվ բնակավայրերում՝ Գիլան, Խուզեսթան, Բելուջիստան և Սիստան նահանգներում, Թեհրանում և Քրդստանում։ Անկարգությունների հետևանքով տասնյակ մարդիկ են մահացել։
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին հայտարարել է, որ այս ամենը ծրագրված է եղել Վաշինգտոնի և Թել Ավիվի կողմից։

Беспорядки в Иране были спланированы спецслужбами США, Англии, Израиля и КСА – заявление
Беспорядки и протесты в Иране в связи с гибелью молодой девушки Махсы Амини были полностью спланированы и реализованы разведывательными службами Соединенных Штатов, Англии, Израиля и Саудовской Аравии.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в совместном заявлении Министерства разведки и Разведывательной организации Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана. Как сообщает Sputnik Армения, его приводит РИА Новости.
"По имеющейся информации, главную роль в этом (в беспорядках) сыграло Центральное разведывательное управление (ЦРУ) США и в тесном сотрудничестве с британской службой внешней разведки, службой внешней разведки Израиля (Моссад) и службой внешней разведки Саудовской Аравии, и ряда других стран", - говорится в заявлении.
Амини 13 сентября была задержана в Тегеране полицией нравов и отправлена для объяснительной беседы в один из центров "Фараджа", принадлежащих полицейскому управлению и войсковой разведке. В этом центре у девушки произошел сердечный приступ, после чего ее незамедлительно доставили в больницу. Через три дня она скончалась. Жители обвинили в смерти Махсы полицию нравов. Люди в разных городах страны начали собираться на улицах для протеста. В соцсетях были опубликованы видеозаписи, на которых девушки обрезают себе волосы и сжигают хиджаб или платок "русари", который, согласно законодательству, должен обязательно покрывать голову иранской женщины.