Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշման անհրաժեշտություն է տեսնում, շեշտում՝ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի հայ գերիներին:
Միջազգային հանրությունը պետք է Բաքվի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերի. ԵԽ պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Պատգամավորը նման տեսակետ է հայտնել «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
-Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր ուղղություններով հարձակում գործեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակավայրերը: Հարձակման հետևանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի որոշ հատվածներ: Միևնույն ժամանակ, Բաքվից չեն դադարում Հայաստանի նկատմամբ ուժ կիրառելու սպառնալիքները: Ձեր կարծիքով ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ, որպեսզի Ադրբեջանը հետ քաշի զորքերը և վերադառնա կառուցողական բանակցությունների հուն:
-Ադրբեջանը պետք է հարգի միջազգային բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված համաձայնությունները, դադարեցնի ռազմական գործողությունները և վերադարձնի ռազմագերիներին։ Միջազգային հանրությունը պետք է Բաքվի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերի: Թեև ես մտավախություն ունեմ, որ այս պահին ուշադրությունը Ուկրաինայի և Ասիայի վրա կենտրոնացնելու պայմաններում Ադրբեջանի ղեկավարությունը կհանդգնի շարունակել էսկալացիան:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվի ագրեսիայի առնչությամբ Եվրոպական խորհրդարանի աշխատանքը: Արդյոք Եվրոպական խորհրդարանը ձեռնարկո՞ւմ է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ Ադրբեջանին կառուցողական հուն վերադարձնելու և Հայաստանի տարածքի օկուպացիան դադարեցնելու համար:
-Իմ կարծիքով՝ ճշմարտությունն այն է, որ Եվրոպական խորհրդարանը սահմանափակ ազդեցություն ունի այս հակամարտությունում։ Մենք կարող ենք փորձել և ազդել, բայց ճշմարտությունն այն է, որ քանի դեռ Թուրքիան չի որոշել պատասխանատու կերպով գործել, Ադրբեջանի իշխանությունները կհավատան, որ կարող են գործել հարաբերական անպատժելիության պայմաններում:
-Հնարավոր համարո՞ւմ եք ԵՄ-ի կողմից Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԵՄ անդամ երկրների մեծ մասը արձանագրել է, որ Ադրբեջանն է նախաձեռնել հարձակումը, ինչի հետևանքով շարունակում են օկուպացված մնալ Հայաստանի տարածքի որոշ հատվածներ: Առայժմ հնչում են ադրբեջանական զորքերը ելման դիրքեր հետ քաշելու կոչեր, սակայն գործնական քայլեր այդ ուղղությամբ, կարծես, չեն արվում:
-Ես պատժամիջոցների, հատկապես ԵՄ-ի կողմից պատժամիջոցների մեծ ջատագով չեմ։ Կարծում եմ, որ անդամ երկրները պետք է ավելի ուժգին կերպով դատապարտեն ագրեսիան և փորձեն դիվանագիտական ճանապարհով Բաքվին մեկուսացնելու ուղիներ դիտարկել:
-Հայտարարվել էր, որ Հայաստան է ժամանելու Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների փաստահավաք առաքելությունը։ Դուք նույնպես ընդգրկված էիք պատվիրակության կազմում։ Կներկայացնե՞ք առաքելության նպատակը, ի՞նչ աշխատանք եք իրականացրել Հայաստանում, և ի՞նչ արդյունք կտա դա: (ԵԽ պատգամավորների փաստահավաք խումբը Հայաստանում է եղել հոկտեմբերի 31-նոյեմբերի 4-ը)
-Նպատակը ճիշտ այն է, ինչ դուք նշեցիք՝ փաստահավաք: Մենք պետք է զեկուցենք Բրյուսելի մեր գործընկերներին, հետևաբար կարևոր է քննարկումներ ունենալ ադրբեջանական ագրեսիայից անմիջականորեն տուժածների հետ։ Հետևաբար, մենք բանակցություններ ենք վարում Հայաստանում շահագրգիռ կողմերի հետ: Եվ Բրյուսելում կարող ենք պայմանավորվել, թե ինչպես շարունակել:

Международное сообщество должно проявить более жесткую позицию по отношению к Баку: депутат ЕП Ларс Патрик Берг
Депутат Европарламента Ларс Патрик Берг видит необходимость более жесткой позиции со стороны международного сообщества в отношении Азербайджана, подчеркивая, что Азербайджан должен вернуть пленных армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 ноября, АРЦАХПРЕСС։ Такую точку зрения депутат высказал в разговоре с «Арменпресс».
- 13 сентября Азербайджан начал наступление на суверенную территорию Армении с разных направлений армяно-азербайджанской границы, в том числе и на мирные населенные пункты. В результате нападения Азербайджан оккупировал часть суверенной территории Армении. В то же время из Баку не прекращаются угрозы применения силы против Армении. Как Вам кажется, что нужно, чтобы Азербайджан вывел свои войска и вернулся на путь конструктивных переговоров?
-Азербайджан должен соблюдать договоренности, достигнутые в результате международных переговоров, прекратить военные действия и вернуть всех военнопленных. Международное сообщество должно занять более жесткую позицию в отношении Баку. Хотя я опасаюсь, что на данный момент в условиях сосредоточения внимания на Украине и Азии руководство Азербайджана осмелится продолжить эскалацию.
- Как Вы оцениваете работу Европарламента по поводу агрессии в Баку? Предпринимает ли Европарламент все необходимые шаги, чтобы вернуть Азербайджан на конструктивный путь и остановить оккупацию территории Армении?
- Мне кажется, дело в том, что Европарламент на этот конфликт имеет ограниченное влияние. Мы можем попытаться повлиять, но пока Турция не решит действовать ответственнее, азербайджанские власти будут считать, что они могут оставаться относительно безнаказанными.
- Считаете ли Вы возможным применение ЕС санкций против Азербайджана, принимая во внимание тот факт, что большинство стран-членов ЕС зафиксировали, что Азербайджан инициировал нападение, в результате которого некоторые части территории Армении остаются оккупированными? Пока звучат призывы отвести азербайджанские войска на исходные позиции, но, похоже, никаких практических шагов в этом направлении не предпринимается.
- Я не большой сторонник санкций, особенно санкций ЕС. Я считаю, что государства-члены должны более решительно осудить агрессию и попытаться рассмотреть пути дипломатической изоляции Баку.
- Было объявлено, что в Армению прибудет ознакомительная миссия депутатов Европарламента. Вы тоже были в составе делегации. Не могли бы вы описать цель миссии, какую работу Вы проделали в Армении и какие результаты она принесет? (Ознакомительная группа депутатов СЕ находилась в Армении с 31 октября по 4 ноября).
- Цель именно та, которую вы отметили: установление фактов. Мы должны доложить обо всем нашим коллегам в Брюсселе, поэтому важно провести обсуждения с теми, кто непосредственно пострадал от азербайджанской агрессии. Следовательно, мы ведем переговоры с заинтересованными сторонами Армении. А в Брюсселе мы сможем договориться о дальнейших действиях.