Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշման անհրաժեշտություն է տեսնում, շեշտում՝ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի հայ գերիներին:
Միջազգային հանրությունը պետք է Բաքվի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերի. ԵԽ պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Պատգամավորը նման տեսակետ է հայտնել «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
-Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր ուղղություններով հարձակում գործեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակավայրերը: Հարձակման հետևանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի որոշ հատվածներ: Միևնույն ժամանակ, Բաքվից չեն դադարում Հայաստանի նկատմամբ ուժ կիրառելու սպառնալիքները: Ձեր կարծիքով ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ, որպեսզի Ադրբեջանը հետ քաշի զորքերը և վերադառնա կառուցողական բանակցությունների հուն:
-Ադրբեջանը պետք է հարգի միջազգային բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված համաձայնությունները, դադարեցնի ռազմական գործողությունները և վերադարձնի ռազմագերիներին։ Միջազգային հանրությունը պետք է Բաքվի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերի: Թեև ես մտավախություն ունեմ, որ այս պահին ուշադրությունը Ուկրաինայի և Ասիայի վրա կենտրոնացնելու պայմաններում Ադրբեջանի ղեկավարությունը կհանդգնի շարունակել էսկալացիան:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվի ագրեսիայի առնչությամբ Եվրոպական խորհրդարանի աշխատանքը: Արդյոք Եվրոպական խորհրդարանը ձեռնարկո՞ւմ է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ Ադրբեջանին կառուցողական հուն վերադարձնելու և Հայաստանի տարածքի օկուպացիան դադարեցնելու համար:
-Իմ կարծիքով՝ ճշմարտությունն այն է, որ Եվրոպական խորհրդարանը սահմանափակ ազդեցություն ունի այս հակամարտությունում։ Մենք կարող ենք փորձել և ազդել, բայց ճշմարտությունն այն է, որ քանի դեռ Թուրքիան չի որոշել պատասխանատու կերպով գործել, Ադրբեջանի իշխանությունները կհավատան, որ կարող են գործել հարաբերական անպատժելիության պայմաններում:
-Հնարավոր համարո՞ւմ եք ԵՄ-ի կողմից Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԵՄ անդամ երկրների մեծ մասը արձանագրել է, որ Ադրբեջանն է նախաձեռնել հարձակումը, ինչի հետևանքով շարունակում են օկուպացված մնալ Հայաստանի տարածքի որոշ հատվածներ: Առայժմ հնչում են ադրբեջանական զորքերը ելման դիրքեր հետ քաշելու կոչեր, սակայն գործնական քայլեր այդ ուղղությամբ, կարծես, չեն արվում:
-Ես պատժամիջոցների, հատկապես ԵՄ-ի կողմից պատժամիջոցների մեծ ջատագով չեմ։ Կարծում եմ, որ անդամ երկրները պետք է ավելի ուժգին կերպով դատապարտեն ագրեսիան և փորձեն դիվանագիտական ճանապարհով Բաքվին մեկուսացնելու ուղիներ դիտարկել:
-Հայտարարվել էր, որ Հայաստան է ժամանելու Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների փաստահավաք առաքելությունը։ Դուք նույնպես ընդգրկված էիք պատվիրակության կազմում։ Կներկայացնե՞ք առաքելության նպատակը, ի՞նչ աշխատանք եք իրականացրել Հայաստանում, և ի՞նչ արդյունք կտա դա: (ԵԽ պատգամավորների փաստահավաք խումբը Հայաստանում է եղել հոկտեմբերի 31-նոյեմբերի 4-ը)
-Նպատակը ճիշտ այն է, ինչ դուք նշեցիք՝ փաստահավաք: Մենք պետք է զեկուցենք Բրյուսելի մեր գործընկերներին, հետևաբար կարևոր է քննարկումներ ունենալ ադրբեջանական ագրեսիայից անմիջականորեն տուժածների հետ։ Հետևաբար, մենք բանակցություններ ենք վարում Հայաստանում շահագրգիռ կողմերի հետ: Եվ Բրյուսելում կարող ենք պայմանավորվել, թե ինչպես շարունակել:

The international community must take a stronger line with Baku. Azerbaijan must return prisoners of war, Member of European Parliament Lars Patrick Berg said in an interview to ARMENPRESS.
International community must take a stronger line with Baku. European Parliament Member
STEPANAKERT,  NOVEMBER 9, ARTSAKHPRESS: The interview is presented below:
On September 13, 2022, Azerbaijan launched a massive attack on the sovereign territory of Armenia from different directions of the border, targeting also the civilian settlements. As a result of the attack Azerbaijan has occupied some parts of the sovereign territory of Armenia. At the same time, threats to use force against Armenia are not stopping from Baku. In your opinion, what steps are necessary so that Azerbaijan withdraws its troops from Armenia’s territory and returns to constructive negotiations?
Azerbaijan must respect the internationally negotiated agreements, cease hostilities, and return prisoners of war. The international community must take a stronger line with Baku, although I fear with attention focusing on Ukraine and Asia at the moment, the Azeri leadership will feel emboldened to keep escalating.
How do you assess the work of the European Parliament with regard to the Azerbaijani aggression? Does the European Parliament take all the necessary steps to return Azerbaijan to a constructive path and stop the occupation of Armenia’s territory?
I think the truth is that the European Parliament has limited influence in this conflict. We can try and influence, but the truth is that until Turkey decides to act responsibly the Azeri authorities will believe they can act with relative impunity.
Do you consider it possible for the EU to impose sanctions against Azerbaijan, taking into account the fact that most of the EU member states have stated that Azerbaijan has initiated the attack as a result of which some parts of the Armenian territory remain occupied? So far, calls for the withdrawal of Azerbaijani troops to their initial positions have been made, but, it seems, no practical steps are being taken on this direction.
I am not a great supporter of sanctions, especially sanctions imposed by the EU alone. I believe that the member states should be more vociferous in their condemnation of aggression, and diplomatically explore ways of isolating Baku?
Recently it was announced that a fact-finding mission of MEPs will arrive in Armenia. You were also included in the delegation. Can you please present the goal of the mission? What works have you done in Armenia and what is going to be the result of that work?
The goal is exactly as you describe - fact-finding. If we are to report to our colleagues in Brussels it is important to have discussions with those directly affected by the Azeri aggression. We are therefore in talks with Armenian stakeholders, and in Brussels we can agree on how to proceed.