Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ. Զախարովա
Մոսկվան ելնում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների դրույթները խստորեն պահպանելու անհրաժեշտությունից, ներառյալ՝ այս տարվա հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովի արդյունքներով դրա չօգտագործման կամ օգտագործման սպառնալիքի մասին պայմանավորվածությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան վերաբերվում Բաքվի կողմից եռակողմ համաձայնագրերի կոպիտ խախտումներին և ինչպես է նախատեսում հասնել դրանց իրականացմանը, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ կարևոր են համարում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի սրման։
«Ռուսաստանը կանոնավոր շփումներ ունի երկու կողմերի հետ և՛ քաղաքական մակարդակով, այդ թվում՝ պետությունների ղեկավարների, արտգործնախարարների, և՛ խաղաղապահ զորախմբի և ԱԴԾ սահմանային ծառայության միջոցով՝ զինված միջադեպերը կանխելու նպատակով»,- նշել է Մ.Զախարովան՝ պատասխանելով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է սպառնալ Հայաստանին, չնայած Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից։
Զախարովան ընդգծել է նաև, որ Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ Հարավային Կովկասում խաղաղության վերականգնման։

М. Захарова: Россия продолжит работу по нормализации отношений между Ереваном и Баку в интересах восстановления мира на Южном Кавказе
Москва исходит из необходимости неукоснительного соблюдения положений трехсторонних заявления лидеров России, Армении и Азербайджана, в том числе договоренностей по итогам Сочинского саммита 31 октября текущего года о неприменении или угрозы ее применения.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, как в Москве относятся к грубым нарушениям трехсторонних договоренностей со стороны Баку и как планируют добиваться их выполнения, передает Panorama.am.
«Считаем важным воздерживаться от провокационной риторики, которая может привести к обострению ситуации в регионе. Россия поддерживает регулярные контакты с обеими сторонами как на политическом уровне, включая глав государств, министров иностранных дел, так и на земле по линии миротворческого контингента и погранслужбы ФСБ с целью предотвращения вооруженных инцидентов», – отметила М. Захарова, отвечая на замечание журналиста о том, что  со стороны президента Азербайджана Ильхама Алиева продолжаются угрозы в адрес Армении, несмотря на достигнутую в Сочи договоренность воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения.
М. Захарова подчеркнула также, что Россия продолжит работу по нормализации отношений между Ереваном и Баку в интересах восстановления мира на Южном Кавказе.