Ճապոնիան մինչև 3 հազար կիլոմետր հեռահարության հրթիռներ Է մշակելու
Ճապոնիայի կառավարությունն ուսումնասիրում Է մինչև 3 հազար կիլոմետր հեռահարության կառավարվող հրթիռների մշակման և երկրի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ Հոկայդոյում դրանց հետագա փուլային տեղակայման հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Ներկայում Ճապոնիայի սպառազինության կազմում գտնվող հրթիռների արձակման առավելագույն հեռահարությունը կազմում Է 100 կիլոմետրից քիչ ավելի: Դրանք «12 տիպի հականավային հրթիռներ են»: Երկրի պաշտպանունակության բարձրացման ծրագրի շրջանակներում պաշտոնական Տոկիոն պլանավորում Է դրանք արդիականացնել թռիչքի հեռավորությունը մինչև հազար կիլոմետր և փոքր-ինչ ավելի մեծացնելու նպատակով: Նաև քննարկվում Է նոր հրթիռների, այդ թվում՝  2-ից մինչև 3 հազար կիլոմետր գործողության շառավղով գերձայնային հրթիռների մշակման հնարավորությունը:
Ըստ «Մայնիտի» թերթի աղբյուրների՝ դրանց հետագա տեղակայումը ներառելու Է երեք փուլ: Առաջին փուլում շուրջ 1000 կիլոմետր գործողության շառավղով կատարելագործված հրթիռները տեղակայվելու են Նանսեյ կղզում: Երկրորդ փուլում շուրջ 2 հազար կիլոմետր հեռահարության հրթիռների տեղակայումը ենթադրվում Է Հոսյու կղզում: Երրորդ փուլը (հրթիռների տեղակայումը հյուսիսային Հոկայդո կղզում) ենթադրվում Է շուրջ 3 հազար կիլոմետր հեռահարության հրթիռների մշակումից հետո: Հոկտեմբերի սկզբին Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան հայտարարել Էր, որ Տոկիոն քննարկում Է բնակչության պաշտպանության բոլոր տարբերակները, ներառյալ՝ պատասխան հարվածի հնարավորությունը:

СМИ: Япония будет разрабатывать ракеты дальностью до трех тысяч километров
Правительство Японии изучает вопрос о разработке управляемых ракет дальностью действия до 3 тысяч километров и последующее поэтапное их размещение в различных частях страны, в том числе на Хоккайдо.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом пишет газета "Майнити" со ссылкой на источники.
В настоящее время максимальная дальность пуска ракет, находящихся на вооружении Японии, составляет чуть более 100 километров. Это "противокорабельные ракеты типа 12". В рамках плана по повышению обороноспособности страны официальный Токио планирует их модернизацию для увеличения дальности полета до 1 тысячи километров и чуть более. Также рассматривается возможность разработки новых ракет, в том числе гиперзвуковых, с радиусом действия от 2 до 3 тысяч километров.
Последующее их размещение, по данным издания, будет включать три этапа. На первом этапе усовершенствованные ракеты с радиусом действия около тысячи километров будут размещены на островах Нансэй.
На втором этапе предполагается размещение ракет дальностью полета около 2 тысяч километров на острове Хонсю. Третий этап – размещение ракет на северном острове Хоккайдо – предполагается после разработки ракет дальностью около 3 тысяч километров.
В ходе программной речи в начале октября премьер-министр Японии Фумио Кисида заявил, что Токио рассмотрит все варианты защиты населения, включая возможность ответного удара.