Պուտինը և Տոկաևը քննարկել են Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի գազային միությունը
Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նոյեմբերի 28-ի երեկոյան Կրեմլում քննարկել են գազային միության ստեղծումը Ուզբեկստանի մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 նոյեմբեր, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին սոցցանցերում գրել Է Տոկաևի մամուլի քարտուղար Ռուսլան Ժելդիբայը:
«Խոսք Է եղել Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի կազմում «եռյակ գազային միություն» ստեղծելու մասին՝ նպատակ ունենալով համակարգել գործողությունները Ղազախստանի և Ուզբեկստանի տարածքով ռուսական գազը տեղափոխելիս»,- Ղազախստանի ղեկավարի ներկայացուցչի խոսքերն է փոխանցում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը: Ըստ Ժելդիբայի՝ Պուտինը և Տոկաևը համաձայնել են, որ հարկավոր Է փորձագետների մասնակցությամբ մանրամասն եռակողմ խորհրդակցություններ անցկացնել ռացիոնալ լուծում գտնելու համար՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերը:
Ինչպես հայտնել Է Տոկաևը, ամփոփելով Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպման արդյունքները, Պուտինը բանակցությունների ժամանակ բարձրացրել Է «եռյակ միության» թեման, բայց ղազախական կողմը պետք Է «խորամուխ լինի թեմային»՝ ցանկալի արդյունքների հասնելու համար:

Путин и Токаев обсудили газовый союз России, Казахстана и Узбекистана
Президенты России и Казахстана Владимир Путин и Касым-Жомарт Токаев накануне на встрече в Кремле обсудили создание газового союза с участием Узбекистана.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом написал в соцсетях пресс-секретарь Токаева Руслан Желдибай.
"Речь шла о создании "тройственного газового союза" в составе России, Казахстана, Узбекистана с целью координации действий при транспортировке российского газа по территориям Казахстана и Узбекистана", — пояснил представитель казахского лидера.
Путин и Токаев согласились, что нужно провести детальные трехсторонние консультации с участием экспертов для поиска рационального решения с учетом интересов всех сторон, добавил Желдибай.
Как сообщил Токаев по итогам встречи с российским премьер-министром Михаилом Мишустиным, Путин на переговорах поднимал тему "тройственного союза", но казахстанской стороне нужно "вникнуть в тему", чтобы прийти к нужным результатам.