Թուրքիան կոչ է անում ԱՄՆ-ին ըմբռնումով մոտենալ թուրքական հնարավոր գործողությանը Սիրիայում
Թուրքիայի  պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը ԱՄՆ-ին կոչ է արել  ըմբռնումով վերաբերվել Սիրիայում Անկարայի հնարավոր ռազմական գործողությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է 1lurer.am-ը։
Կոչը հնչել է, երբ Վաշինգտոնը քննադատել է թուրքական իշխանություններին ռազմական գործողությունների նախապատրաստվելու համար։
Ինչպես հայտնում է Anadolu գործակալությունը, նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ամերիկացի գործընկեր Լլոյդ Օսթինի հետ։ Զրույցի ընթացքում Աքարն ընդգծել է, որ գործողությունների միակ թիրախը ահաբեկիչներն են, և թուրք զինվորականները չեն վնասի կոալիցիոն ուժերին կամ խաղաղ բնակչությանը։
Al Jazeera-ի աղբյուրների հաղորդմամբ՝ Թուրքիան վերջնաժամկետ է ներկայացրել «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերին»՝ Հալեպ նահանգում գտնվող Թել Ռիֆաթ, Մանբիջ և Այն ալ Արաբ քաղաքներից դուրս գալու համար:

Турция призвала США к пониманию из-за возможной операции в Сирии
Министр национальной обороны Турции Хулуси Акар призвал США проявить понимание в преддверии возможной военной операции Анкары в Сирии.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря, АРЦАХПРЕСС- Просьба прозвучала после того, как Вашингтон раскритиковал турецкие власти за подготовку к боевым действиям, пишет Telegram-канал «Повестка дня Турции».
«США попросили нас провести переоценку. Мы передали им свои опасения и мысли и попросили их сдержать свои обещания. Мы подчеркнули, что они должны нас понять», — рассказал Акар журналистам.
Как отмечает агентство Anadolu, министр также провел телефонный разговор с коллегой из США Ллойдом Остином. В ходе разговора Акар подчеркнул, что единственной мишенью операций являются террористы, а турецкие военные не будут причинять вреда силам коалиции или гражданскому населению.