Ստեփանակերտում մեկնարկել են Արցախի Հանրապետության պետական նախարարին կից բարեգործական խորհրդի 6-րդ նիստի աշխատանքները
Այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, Արցախի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության պետական նախարարին կից բարեգործական խորհրդի 6-րդ նիստի բացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ  ԱՀ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն իր խոսքում կարևորել է Արցախի ապագայի ու զարգացման համար կատարված աշխատանքն  ու իրականացվող քայլերը:
89.jpg (1.17 MB)
«Արցախի ապագան, անվտանգությունը և հաջողությունը ոչ միայն Արցախի, այլ ամբողջ հայ ազգի խնդիրն է: Հաջողության հնարավոր է հասնել տարբեր գաղափարներ, կարծիքներ  միմյանց հետ քննարկելով: Մեր առաջիկա նպատակներից են Արցախի անվտանգության խնդրի լուծումը  և սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրեր իրականացնելը, որպեսզի եկող սերունդները հնարավորություն ունենան հայրենիքում կրթություն ստանալու և զարգանալու»,-ասել է նա:
2.jpg (1.12 MB)Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության Հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ Հովսեփ Բաբայանի խոսքով՝  2020 թվականի ատերազմից հետո իրականացված մարդասիրական  բավականին խոշոր ծրագրեր են իրականացվել, որոնք շարունակական բնույթ են կրելու: «Հիմնական նպատակը Արցախի ժողովրդին ցույց տալն է, որ կարող են այստեղ ապրել և բարեկեցիկ կյանք ունենալ: Քննարկումների ընթացքում կփորձենք հասկանալ Արցախի Հանրապետության կառավարության առաջնահերթությունները և համապատասխանեցնել ծրագրերը»,-նշել է Հ. Բաբայանը:
«ՀԲԸՄ Հայաստան»-ի հետազոտող Հովսեփ Բաբայանը համառոտ անդրադարձել է Արցախի զարգացման հնարավոր ուղղություններին՝  «Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության» կողմից իրականացված հետազոտության արդյունքներով մշակված կլաստերային ծրագրերի ներկայացմամբ:
4.jpg (1.16 MB)
Այդ համատեքստում, ըստ բանախոսի, ընդգրկված են սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրեր՝ այդ թվում  ագրոբիզնես, աշխատուժի զարգացում և աշխատատեղերի ստեղծում, առողջապահության, մշակույթի և  կրթության զարգացում:
1.jpg (1.57 MB)
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարին կից բարեգործական խորհրդի 6-րդ նիստի բացմանը հարջորդել  են պոտենցիալ դոնոր բարեգործական կազմակերպությունների հետ ընդհանուր և մասնախմբային քննարկումները, որոնք կշարունակվեն և կամփոփվեն դեկտեմբերի 6-ին:

В Степанакерте началась работа 6-го заседания Благотворительного совета при госминистре Республики Арцах
Сегодня, 5 декабря, в Арцахском государственном университете состоялось открытие 6-го заседания Благотворительного совета при государственном министре Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян в своем выступлении подчеркнул проделанную работу и предпринимаемые шаги для будущего и развития Арцаха.
89.jpg (1.17 MB)
«Будущее, безопасность и успех Арцаха – это проблема не только Арцаха, но и всего армянского народа. Успех может быть достигнут путем обсуждения различных идей и мнений друг с другом. Одной из наших ближайших целей является решение проблемы безопасности Арцаха и реализация программ социально-экономического развития, чтобы будущие поколения имели возможность получать образование на родине и развиваться» - сказал он.
2.jpg (1.12 MB)
По словам президента армянского отделения Всеармянского благотворительного союза Овсепа Бабаяна,  после войны 2020 года были реализованы достаточно крупные гуманитарные программы, которые будут носить непрерывный характер. «Главная цель – показать арцахцам, что они могут жить здесь и вести благополучную жизнь. В ходе обсуждений мы постараемся понять приоритеты правительства Республики Арцах и согласовать программы", - сказал О. Бабаян.
Исследователь "ВАБС Армения" (AGBU Армения) Овсеп Бабаян кратко коснулся возможных направлений развития Арцаха, представив кластерные программы, разработанные по результатам исследования, проведенного «Всеармянским благотворительным союзом».
4.jpg (1.16 MB)
В этом контексте, по словам оратора, включены программы социально-экономического развития, в том числе агробизнеса, развития рабочей силы и создания рабочих мест, развития здравоохранения, культуры и образования.
1.jpg (1.57 MB)
После открытия 6-го заседания Совета по благотворительности при государственном министре Республики Арцах состоялись общие и групповые обсуждения с потенциальными благотворительными организациями-донорами, которые продолжатся и подведут итоги 6 декабря.