ՄԻՊ-ը ցեղասպան քաղաքականություն է որակել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այս պահին Լաչինի միջանցքի հատվածում է, տեղում դիտարկում է իրականացնում և փաստերն է հավաքագրում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ով Երևանում մասնակցում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումին։
«Այս պահի դրությամբ Արցախում 120 հազար մարդ ուղղակի զրկված է հումանիտար ցանկացած հասանելիությունից։ Ադրբեջանը սրանով ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս իր ցեղասպան ու հանցագործ քաղաքականությունը»,- նշեց Ստեփանյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով՝ շատ հստակ երևում է, որ այս ամենը կեղծ է, ու բնապահպանական խնդիրները որպես պատրվակ ադրբեջանցիներն օգտագործում են՝ ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց:
Ստեփանյանը ֆորումի մասնակիցներին և առհասարակ միջազգային հանրությանը կոչ արեց ոչ միայն խոսել, այլև գործել, քանի որ Արցախում ապրող 120 հազար մարդ գտնվում է ցեղասպանության և էթնիկ զտման ուղիղ վտանգի ու սպառնալիքի ներքո։
Նա շեշտեց, որ միջազգային հանրությունից գրեթե ոչ մեկ Արցախ չի այցելել և խնդրեց վերջիններիս գործադրել մեխանիզմներ՝ կանխելու ցեղասպանության վտանգը։
«Ներկա պահին Լաչինի միջանցքի հատվածում հավաքված ադրբեջանցի այսպես կոչված բնապահպանները 2-3 վրան են տեղադրել և նրանց թիվը հասնում է 30-ի։ Նրանց ձեռքերում նաև պաստառներ կան։ Հստակ տեսնում եմ նաև, որ այս գործողություններն ուղղված են ռուսական զորակազմի դեմ, սա փաստում են նաև օրերս ադրբեջանցի լրագրողների սադրանքները։ Խնդիր է դրված հեղինակազրկել ռուս խաղաղապահներին և հող նախապատրաստել, որպեսզի 2025 թվականից հետո չերկարացվի ռուս խաղաղապահների ժամկետը (ըստ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության,- խմբ)»,- ասաց Ստեփանյանը։
Նա վստահեցրեց, որ խնդրի կարգավորմամբ այս պահին զբաղվում է ռուս խաղաղապահների զորակազմը, քանի որ այդ ճանապարհի և Լաչինի միջանցքի անվտանգության համար պատասխանատուն նրանք են։
Քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Միջադեպի վերաբերյալ պատշաճ տեղեկացված է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը:

Омбудсмен Арцаха назвал перекрытие Азербайджаном Лачинского коридора геноцидальной политикой
В настоящее время сотрудники Офиса Защитника прав человека Арцаха находятся на перекрытом участке Лачинского коридора, на месте проводят наблюдение и собирают факты.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом журналистам сообщил Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, принимающий участие в IV Глобальном форуме «Против преступления геноцида», проходящем в Ереване.
«На сегодняшний день 120 000 человек в Арцахе лишены гуманитарного доступа. Этим Азербайджан еще раз демонстрирует свою геноцидальную и преступную политику», - отметил Степанян.
По данным ЗПЧ Арцаха, совершенно очевидно, что все это ложь, а экологические проблемы используются азербайджанцами как предлог для террора людей, проживающих в Арцахе.
Степанян призвал участников форума и международное сообщество в целом не только говорить, но и действовать, ведь 120 000 человек, проживающих в Арцахе, находятся под прямой опасностью и угрозой геноцида и этнических чисток.
Он подчеркнул, что почти никто из представителей международного сообщества не посещал Арцах и попросил реализовать механизмы предотвращения угрозы геноцида.
«В настоящее время так называемые азербайджанские экологи, собравшиеся на участке Лачинского коридора, установили 2-3 палатки, и их число достигло 30. У них в руках - знамена. Я  четко вижу, что эти действия направлены против российских войск, это подтверждают и провокации азербайджанских журналистов, произошедшие недавно. Задача в дискредитации российских миротворцев и подготовке почвы, чтобы срок пребывания российских миротворцев не был продлен после 2025 года (согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября, ред.)», - сказал Степанян.
Он заверил, что сейчас урегулированием проблемы занимаются российские миротворцы, так как они несут ответственность за безопасность этой дороги и Лачинского коридора.
Группа азербайджанцев в штатском перекрыла трассу Степанакерт-Горис в 10:30 12 декабря, опять же, якобы, по экологическим причинам. Командование российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе, надлежащим образом проинформировано об инциденте.