ՄԻՊ-ը ցեղասպան քաղաքականություն է որակել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այս պահին Լաչինի միջանցքի հատվածում է, տեղում դիտարկում է իրականացնում և փաստերն է հավաքագրում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ով Երևանում մասնակցում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումին։
«Այս պահի դրությամբ Արցախում 120 հազար մարդ ուղղակի զրկված է հումանիտար ցանկացած հասանելիությունից։ Ադրբեջանը սրանով ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս իր ցեղասպան ու հանցագործ քաղաքականությունը»,- նշեց Ստեփանյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով՝ շատ հստակ երևում է, որ այս ամենը կեղծ է, ու բնապահպանական խնդիրները որպես պատրվակ ադրբեջանցիներն օգտագործում են՝ ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց:
Ստեփանյանը ֆորումի մասնակիցներին և առհասարակ միջազգային հանրությանը կոչ արեց ոչ միայն խոսել, այլև գործել, քանի որ Արցախում ապրող 120 հազար մարդ գտնվում է ցեղասպանության և էթնիկ զտման ուղիղ վտանգի ու սպառնալիքի ներքո։
Նա շեշտեց, որ միջազգային հանրությունից գրեթե ոչ մեկ Արցախ չի այցելել և խնդրեց վերջիններիս գործադրել մեխանիզմներ՝ կանխելու ցեղասպանության վտանգը։
«Ներկա պահին Լաչինի միջանցքի հատվածում հավաքված ադրբեջանցի այսպես կոչված բնապահպանները 2-3 վրան են տեղադրել և նրանց թիվը հասնում է 30-ի։ Նրանց ձեռքերում նաև պաստառներ կան։ Հստակ տեսնում եմ նաև, որ այս գործողություններն ուղղված են ռուսական զորակազմի դեմ, սա փաստում են նաև օրերս ադրբեջանցի լրագրողների սադրանքները։ Խնդիր է դրված հեղինակազրկել ռուս խաղաղապահներին և հող նախապատրաստել, որպեսզի 2025 թվականից հետո չերկարացվի ռուս խաղաղապահների ժամկետը (ըստ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության,- խմբ)»,- ասաց Ստեփանյանը։
Նա վստահեցրեց, որ խնդրի կարգավորմամբ այս պահին զբաղվում է ռուս խաղաղապահների զորակազմը, քանի որ այդ ճանապարհի և Լաչինի միջանցքի անվտանգության համար պատասխանատուն նրանք են։
Քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Միջադեպի վերաբերյալ պատշաճ տեղեկացված է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը:

120,000 people deprived of "any humanitarian access" as Azerbaijan blocks Lachin Corridor
Representatives of the Human Rights Defender’s Office of Artsakh are now in the Lachin Corridor, monitoring the situation and collecting facts, Human Rights Defender of Artsakh Gegham Stepanyan said.
120,000 people deprived of
STEPANAKERT,  DECEMBER 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Stepanyan is now in Yerevan participating in the 4th Global Forum Against the Crime of Genocide.
“At this moment, 120 thousand people in Artsakh are simply deprived of any humanitarian access. By doing so, Azerbaijan is once again showing its genocidal and criminal policy,” Stepanyan said.
Stepanyan added that Azerbaijan’s narrative on environmental issues is fake and it a pretext to terrorize the people living in Artsakh.
The Ombudsman called on the participants of the forum and the entire international community to not only speak but also act, because 120,000 people in Artsakh are facing the direct threat of genocide and ethnic cleansing.
He said that almost no one from the international community visited Artsakh and asked the international community to initiate mechanisms to prevent the threat of genocide.
“Right now, the self-described Azerbaijani environmentalists gathered in Lachin Corridor have installed two or three tents and their number is around 30. They are also carrying posters. I can clearly see that these actions are also directed against the Russian contingent, and the recent provocations by Azerbaijani reporters also showed this.
They seek to discredit the Russian peacekeepers and prepare grounds for not extending the Russian peacekeeping presence beyond 2025,” Stepanyan said, referring to the 2020 trilateral agreement’s terms.
He said the Russian peacekeeping contingent – in charge of ensuring safety of the Lachin Corridor – are now dealing with the resolution of the issue.
A group of Azerbaijanis describing themselves as “environmentalists” again blocked the Lachin Corridor in the morning of December 12.