Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների հակամարդկային գործողությունները․ ԱՀ ԱԺ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները, ադրբեջանցի՝ իբր բնապահպան-ակտիվիստների կողմից Հայաստանը Արցախին կապող մայրուղին փակելու կապակցությամբ, հանդես են եկել հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով վերջին օրերին երկրորդ անգամ արգելափակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը` նոյեմբերի 9(10)-ի եռակողմ համաձայնագրով միջանցքի կարգավիճակ ստացած մայրուղին:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կազմակերպված սադրիչ գործողությունները, որոնք միտված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը:
Դիմում ենք Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին` ցուցաբերել զսպվածություն, լինել զգոն, որպեսզի միասնական ջանքերով կանխենք ադրբեջանցիների ցանկացած սադրիչ գործողություն: Իր գոյապայքարի ընթացքում բազում դժվարություններ հաղթահարած մեր ժողովուրդը այս անգամ էլ կդիմակայի առկա և ապագա մարտահրավերներին:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերով գործողություններ ձեռնարկել՝ զսպելու Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները:
Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները:

We call on the Russian peacekeepers to stop such inhuman actions of the Azerbaijanis with tougher measures.Artsakh parliamentary factions
The Artsakh National Assembly factions issued a statement in connection with the blocking by Azerbaijani "environmental activists" of the highway linking Armenia with Artsakh.
STEPANAKERT,  DECEMBER 12, ARTSAKHPRESS: "Azerbaijanis, who used phosphorus bombs against the peaceful population of Artsakh, blocked for the second time in recent days the Stepanakert-Goris highway of life, a highway granted corridor status under the trilateral agreement of November 9(10) (2020 - ed.) under environmental pretext.
We strongly condemn the provocative actions of the military and political leadership of Azerbaijan aimed at destabilizing the situation in the region.
We appeal to the citizens of the Republic of Artsakh to demonstrate restraint and be watchful to prevent with joint efforts any provocative actions of the Azerbaijanis. Our people, which overcame numerous difficulties during its struggle for existence, this time will also be able to withstand existing and future challenges.
We call on the international community to take concrete steps to restrain Azerbaijan's aggressive aspirations.
We call on the Russian peacekeepers within the framework of a trilateral agreement to stop such inhuman actions of the Azerbaijanis with tougher measures," the statement of the factions reads.
Since the morning the Azerbaijanis blocked the only road linking Artsakh with Armenia. Sick people, medicines, food products - nothing is possible. On the road on both sides of the "action" hundreds of people cannot reach their destination.