«Պետք է այս իրավիճակում սովորենք ապրել առանց խուճապի». Արցախի օպերատիվ շտաբում ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացվել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 17–ին, օպերատիվ շտաբի անդամների մասնակցությամբ հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկանում են Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ չնայած գազամատակարարման վերականգնմանը, Հայաստանը Արցախին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել:
«Սա նշանակում է, որ մենք շարունակում ենք գտնվել շրջափակման մեջ ու պետք է սովորենք այս իրավիճակում առանց խուճապի ապրել։ Դրա համար, չեմ դադարում ասել, մենք պետք է լինենք առավելագույնս կազմակերպված ու կարգապահ։ Այս առիթը պետք է օգտագործել հանրային համերաշխության, իրար սատար կանգնելու համար: Սա նաեւ լավ հնարավորություն է, որպեսզի զգանք թե ինչ հնարավորություն ունենք համակարգային մոտեցումների ներդրման շնորհիվ բացթողումները շտկելու համար»,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը
Պետնախարը նշել է, որ անհրաժեշտ է առավելագույնս կազմակերպված գործել եւ հրատապ արձագանքել բնակչության առաջնահերթ կարիքներին:
Քննարկվել է պարենային ապրանքների եւ դեղորայքի շուկաներում ներկա իրավիճակը։ Պետնախարարը հանձնարարել է իրավասու մարմիններին շարունակել շուկայի դիտարկումները եւ արձագանքել անհիմն գնաճի դրսեւորումներին։
Ներկայացվել է նաեւ հանրապետությունում դրամաշրջանառության եւ մասնավորապես, կանխիկ գումարի ծավալի հետ կապված իրավիճակը։ Այս համատեքստում կարեւորվել է անկանխիկ գործարքների ակտիվացման անհրաժեշտությունը։ Պետնախարարը պատասխանատուներին հանձնարարել է հանգամանալից ուսումնասիրել խնդիրը եւ լուծումներ առաջարկել։
Անդրադարձ է եղել նաեւ շրջափակման հետեւանքով վերադառնալ չկարողացող աշխատակիցների բացակայության խնդրին։ Նշվել է, որ համապատասխան կարգավորումներ պետք է կատարվեն` իրավիճակով պայմանավորված բացակայությունները հարգելի համարելու համար։
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են նաեւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ընթացիկ վիճակը եւ համակարգի բնականոն գործունեությանն ուղղված գործողությունները։ Խորհրդակցության մյուս մասնակիցները եւս զեկուցել են իրենց պատասխանատվության ոլորտներում տիրող ընթացիկ իրավիճակի մասին։

«Мы должны научиться жить в этой ситуации без паники»: В оперативном штабе Арцаха состоялось расширенное заседание
Сегодня, 17 декабря, государственный министр Республики Арцах, начальник оперативного штаба Рубен Варданян созвал расширенное заседание с участием членов оперативного штаба.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщил Информационный штаб Арцаха, госминистр отметил в ходе заседания, что, несмотря на восстановление газоснабжения, Азербайджан продолжает блокировать единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией.
«Это означает, что мы продолжаем находиться в блокаде и должны научиться жить в этой ситуации без паники. Для этого мы должны быть максимально организованными и дисциплинированными. Этот повод нужно использовать для общественной консолидации, поддержки друг друга. Это также хорошая возможность для того, чтобы узнать, какие у нас есть возможности для устранения упущений путем внедрения системных подходов», — заявил Варданян.
Он отметил необходимость действовать максимально организованно и быстро реагировать на приоритетные потребности населения.
В ходе совещания была обсуждена ситуация на рынке продовольствия и медикаментов. Госминистр поручил соответствующим органам продолжить мониторинг рынка и реагировать на необоснованный рост цен.
Также была представлена ситуация с денежным оборотом в республике и, в частности, с объемом наличных средств. В этом контексте была отмечена необходимость активизации безналичных расчетов. Госминистр поручил ответственным должностным лицам изучить проблему и предложить решения.
В ходе совещания его участники коснулись проблемы отсутствия на работе сотрудников, которые не могут вернуться в Арцах из-за блокады. Было отмечено, что должны быть приняты соответствующие решения для того, чтобы отсутствие на работе указанных сотрудников было сочтено уважительным.
Отмечается, что в ходе совещания была также доложена ситуация с электроснабжением в Арцахе и действия по обеспечения нормальной работы системы.
Сотни азербайджанских «экоактивистов» утром 12 декабря перекрыли Лачинский коридор, в результате Арцах оказался заблокирован. В республике возник дефицит бензина, дизельного топлива, жидкого и сжиженного газа. Власти Арцаха ввели режим экономии топлива. Варданян утром 16 декабря сообщил о восстановлении газоснабжения республики.