Պետք է գտնենք խելացի լուծումներ ու պատրաստ լինենք պայքարի. Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպումներ է ունեցել Մարտակերտում
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 17-ին հանդիպումներ է ունեցել Մարտակերտի շրջանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Պետնախարարին ուղեկցել են նաև Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորներ՝ ‹‹Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ›› խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, «Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության անդամ Դավիթ Իշխանյանը, «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
320813830_461014816203654_8629656508353588709_n.jpg (503 KB)
Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պետնապարարի աշխատակազմից։ Պետնախարարն ու պատգամավորներն այցելել են «Բեյզ Մեթըլս» ընկերություն, հանդիպում ունեցել ընկերության ղեկավարության և աշխատակիցների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին: Խոսելով ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շատ հետևողական, քայլ առ քայլ փորձում է խուճապ ստեղծել և ճնշում գործադրել արցախցիների վրա, որպեսզի նրանք այստեղից հեռանան. «Դա անում են հատուկ ռազմավարությամբ՝ մաս-մաս կտրատելով մեր երկիրը՝ կիրառելով այսպես կոչված salami-slicestrategy:
320644382_695828432074702_4872423228930668979_n.jpg (510 KB)
Պարզ է նաև, որ նրանց գլխավոր նպատակին հասնելու քայլերից մեկն այս կոմբինատի աշխատանքը կանգնեցնելն է, որովհետև այն եկամուտների, աշխատանքի հնարավորություն է տալիս մարդկանց»: Նա նշել է, որ այս իրավիճակում երկու սցենար կա: «Առաջինը պայքարելն է: Պետք է ընդունենք, որ նոյեմբերի 9-ից հետո մենք խաղաղություն չունենք, ըստ էության պատերազմը շարունակվում է: Հիմա  տեղեկատվական լուրջ պատերազմ է ընթանում, իրենք ուզում են համոզել ողջ աշխարհին, որ այստեղ բնապահպանական խնդիր կա, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ սա շրջափակում է, հումանիտար ճգնաժամ: Այս պատերազմում հաղթելու համար մենք պետք է համախմբված լինենք և ամեն ինչ անենք, որ մեր դաշնակիցները զգան, որ մենք ուժեղ ենք: Դու կարող ես օգնության հույս ունենալ միայն այն ժամանակ, երբ ինքդ քո կողմից ամեն ինչ արել ես, ոչ թե ասում ես՝ ես թույլեմ, փոքր եմ, եկեք ինձ օգնեք,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը:
-Երկրորդ սցենարը, Ադրբեջանի երազած տարբերակն է՝ այստեղից մեր հեռանալը, ինչն  անընդունելի է: Մենք դա երբեք չպետք է թույլ տանք: Պատերազմը շարունակվում է, ու այս  իրավիճակում մենք պետք է կարողանանք կազմակերպված դիմակայել:
Պետք է գտնենք խելացի լուծումներ ու պատրաստ լինենք պայքարի: Ես եկել եմ այստեղ ձեզ հետ միասին պայքարելու և հաղթելու, որ մեր կյանքը, ապագան կառուցենք անկախ, անվտանգ Արցախում»:
Նա ընդգծել է, որ առաջին անգամ Արցախը հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ, բայց միաժամանակ ուրախությամբ է արձանագրել, որ դա բացարձակապես չի կոտրել արցախցիների կամքն ու ոգին: Հանդիպման մասնակիցներն իրենց խոսքում վստահեցրել են, որ ամուր կանգնած են իրենց հողին և պատրաստ են ամեն ինչ անել՝ իրենց տունն ու հայրենիքը պաշտպանելու համար: Մարտակերտի Մշակույթի տանը պետնախարարն ու պատգամավորները հանդիպում են ունեցել շրջանի վարչակազմի, հիմնարկ-ձեռնարկությունների, տարբեր հաստատությունների ներկայացուցիչների ու բնակչության հետ, պատասխանել նրանց հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են Արցախի անվտանգությանը, Ադրբեջանի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին ու ելքերին:
«Միակ ճանապարհը, որ մենք կարող ենք գնալ առաջ, միասին մեկ ուժեղ բռունցք դառնալն է, իրար նկատմամբ վստահությունը, հարգանքը, իրավիճակի լրջության գիտակցումը: Պետք է հասկանանք ու գիտակցենք, որ բոլորս հավասար ենք օրենքի առաջ: Վստահությունը վերականգնելու համար մենք որդեգրել ենք թափանցիկ գործելաոճ, դրա համար եմ ես ամեն օր անձամբ տեղեկացնում  մեր քայլերի մասին, որպեսզի նաև այդպես հաղթահարենք ապատեղեկատվությունը»,-  ասել է պետնախարարը:
Հանդիպման մասնակիցները իրենց սատարումն են հայտնել ուրբաթ օրը պետնախարարի կողմից հնչեցված համազգային հանրահավաքի անցկացման գաղափարին՝ աշխարհին ցույց տալու համար, որ Արցախում ապրում է ժողովուրդ, որը ոչ միայն դիմանում է դժվարություններին ու ադրբեջանական շրջափակմանը, այլև պատրաստ է համախմբված պայքարել իր հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար:

Нам нужно найти разумные решения и быть готовыми к борьбе – Госминистр Рубен Варданян провёл встречи в Мартакерте
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян 17 декабря провёл встречи в Мартакертском районе.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря, АРЦАХПРЕСС- Госминистра сопровождали депутаты Национального Собрания Арцаха: глава фракции «Свободная Родина-ОГА» Артур Арутюнян, член фракции «Армянская Революционная Федерация «Дашнакцутюн»» Давид Ишханян, глава фракции «Справедливость» Давид Галстян, глава фракции «Демократическая партия Арцаха» Давид Мелкумян.
Госминистр и депутаты посетили компанию «Бейз Метлс», встретились с руководством и сотрудниками компании, ответили на их вопросы.
Говоря о создавшейся ситуации и проводимой Азербайджаном политике, Рубен Варданян отметил, что Азербайджан очень последовательно, шаг за шагом пытается посеять панику и оказать давление на арцахцев, чтобы они отсюда уехали: «Это они делают по особой стратегии – режут нашу страну на части, применяя так называемую Salami Slice Strategy. Ясно также, что oдин из шагов, ведущих к их главной цели – остановить деятельность этого комбината, потому что он даёт возможность работы и дохода для людей».
Он отметил, что в этой ситуации есть два сценария. «Первый – бороться. Нужно признать, что после 9 ноября у нас нет мира – война, по сути, продолжается. Сейчас идёт серьёзная информационная война, они хотят убедить весь мир, что здесь есть экологическая проблема, между тем, действительность такова, что это блокада и гуманитарный кризис.
Чтобы победить в этой войне, мы должны быть сплочёнными и делать всё, чтобы наши союзники чувствовали, что мы сильны. Ты можешь надеяться на помощь тогда, когда сам со своей стороны сделал всё, а не говоришь «я слаб, я мал – идите, мне помогайте», - подчеркнул Рубен Варданян. -  Второй сценарий – это вариант Азербайджанской мечты: наш исход отсюда, что для меня неприемлемо. Мы никогда не должны этого допустить.
Война продолжается, и в этой ситуации мы должны суметь организованно противодействовать. Нужно найти разумные решения и быть готовыми к борьбе. Я приехал сюда, чтобы вместе с вами бороться и победить, чтобы мы свою жизнь и будущее строили в независимом и безопасном Арцахе».
Он подчеркнул, что впервые Арцах оказался в полной блокаде, но в то же время с радостью констатировал, что это абсолютно не сломило волю и дух арцахцев.
Участники встречи в своих выступлениях отмечали, что крепко стоят на своей земле и готовы сделать всё, чтобы защитить свой дом и своё Отечество.
В Доме культуры Мартакерта Госминистр и депутаты встретились с представителями районной администрации, предприятий, организаций, различных учреждений и населением. Они ответили на вопросы, которые в основном касались безопасности Арцаха, создавшейся вследствие блокады со стороны Азербайджана ситуации, направленных на её преодоление шагов и выходов.
«Единственный путь, которым мы можем двигаться вперёд – надо всем нам вместе стать одним мощным кулаком, доверять друг другу, проявлять уважение, осознавать серьёзность ситуации. Мы должны понимать и осознавать, что все мы равны перед законом. Чтобы восстановить доверие, мы приняли прозрачный стиль работы, потому я каждый день лично сообщаю о наших шагах, чтобы в том числе и таким образом противодействовать дезинформации», - сказал Госминистр.
Участники встречи выразили поддержку озвученной Госминистром в пятницу идее проведения общенационального митинга с целью показать миру, что в Арцахе живет народ, который не только стойко переносит трудности и противостоит азербайджанской блокаде, но и готов сплочённо бороться за право жить на своей родине. Участники встречи выразили поддержку этой идее.