Լյուքսեմբուրգի հայ համայնքը բողոքի ակցիա է անցկացրել ԵԽ-ի առջև՝ պահանջելով կոնկրետ գործողություններ Ադրբեջանի ագրեսիայի դեմ
Լյուքսեմբուրգի հայ համայնքը դեկտեմբերի 24-ին բողոքի ակցիա է անցկացրել Եվրախորհրդարանի շենքի առջև ՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները իրենց բողոքն են ներկայացրել  Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին չարձագանքելու ու լռություն պահպանելու համար:
Լյուքսեմբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչները նշում են, որ Սուրբ Ծննդյան մոտենալուն զուգընթաց ճանապարհի փակումը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղում սուպերմարկետների դատարկմանը և հիվանդանոցներում վիրահատությունների հետաձգմանը:
«Այս շրջափակման վերջնական նպատակը էթնիկ զտումն է, եւ դրա հետ չի կարելի համակերպվել: Մենք միջազգային հանրությունից պահանջում ենք կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկել ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ», - հայտարարել է Լյուքսեմբուրգի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության ղեկավար,
իրավաբան Ֆրանսի Դերդերյանը, որը բողոքի ակցիա էր կազմակերպել:
Լյուքսեմբուրգում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը միացել է ցուցարարների կոչերին ՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը բոլոր հնարավոր երկկողմ, եռակողմ և բազմակողմ պարտավորությունների, միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես ՝ Ժնևյան կոնվենցիաների կոպիտ խախտում է։

Армянская община Люксембурга провела акцию протеста перед зданием Европарламента, требуя конкретных действий против агрессии Азербайджана
Армянская община Люксембурга 24 декабря провела акцию протеста перед зданием Европарламента с целью повышения осведомленности о ситуации в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 декабря, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Участники акции выразили протест против отсутствия  реакции на ситуацию в Нагорном Карабахе.
Представители армянской общины Люксембурга отмечают, что с приближением Рождества перекрытие дорог привело к опустошению супермаркетов в Нагорном Карабахе и отсрочке операций в больницах.
«Конечная цель этой блокады — этническая чистка, и мы не можем с этим мириться. Мы требуем от международного сообщества конкретных действий против азербайджанской агрессии», - заявил организатор протеста глава Всеобщего благотворительного союза люксембургских армян, юрист Франси Дердерян.
К призывам протестующих присоединился посол РА в Люксембурге Тигран Балаян, заявивший, что блокада Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана является грубым нарушением всех возможных двусторонних, трехсторонних и многосторонних обязательств, международного гуманитарного права, в частности Женевских конвенций.