Արցախի ինքնորոշման գործընթացն անշրջելի է․ Վարդան Օսկանյան
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար (1998-2008) Վարդան Օսկանյանը լրատվամիջոցներին է տրամադրել իր հերթական հոդվածը Արցախի շուրջ իրադարձությունների վերաբերյալ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հոդվածը ներկայացնում ենք ստորև.
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման փաստացի, պատմական, քաղաքական և իրավական հիմնավորումները միշտ էլ եղել են զորեղ և անթերի։ Դա էր հիմնական պատճառը, որ հնարավոր դարձրեց Մադրիդյան փաստաթղթում ամրագրել նրա ինքնորոշման իրավունքը։
44-օրյա պատերազմը, դրան հաջորդած Ադրբեջանի ոտնձգությունները և Արցախի՝ մերօրյա այս շրջափակումը միայն առավել ամրագրել և ուժեղացրել են այդ իրավունքի արդարացիությունը և դրա իրականացման անխուսափելիությունը։
Արցախում տեղի ունեցած վերջին երկու բազմահազարանոց հանրահավաքները և ժողովրդի դրսևորած վճռականությունը՝ տեր կանգնելու իր իրավունքներին, վկայությունն են այն բանի, որ ինքնորոշման գործընթացը անշրջելի է։
Այսօրվա իրադարձությունների հիմքում ընկած է Ադրբեջանի այն համոզումը, որ ինքն արդեն լուծել է Ղարաբաղի հարցը հօգուտ իրեն և անցել է իր թելադրանքներին Արցախին և պահանջատիրությանը Հայաստանից։ Այն պահին, երբ Ալիևը հասկանա, որ Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել, և Արցախի ժողովուրդը պարզապես բացառում է որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում, Ադրբեջանի հավակնությունները Արցախից և Հայաստանից ոչ միայն կնվազեն, այլև կդառնան անիրատեսական։
Մեր դիրքերը ամուր են և արդար։ Եթե մենք կարողանանք դա ճիշտ ներկայացնել, աշխարհը մեզ կհասկանա և կաջակցի։ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի պահանջատիրության քաղաքական և իրավական բոլոր նախապայմանները նախկինում և առավել ևս այսօր ամբողջությամբ բավարարված են։ Փաստը, որ Ղարաբաղը երբեք անկախ Ադրբեջանի կազմում չի եղել և եղել է միայն Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում, իսկ այդ ժամանակաշրջանը Ադրբեջանն իր իսկ սահմանադրությամբ հռչակել է ոչ լեգիտիմ, տալիս է այն նվազագույն հիմնավորումը, որից և կարելի է ձևավորել իրավաքաղաքական փաստարկումների մի ամբողջ համալիր։
Այս համատեքստում, սակայն, մեր հիմնական խաղաքարտն այն է, որ Ադրբեջանը 1991-ին չեղարկել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավարությունը և այսօր էլ հայտարարում է, որ «զրո կարգավիճակ» է նախատեսում Արցախի ժողովրդի համար։
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության անքակտելիության թեզը՝ միջազգային իրավունքում այդ սկզբունքի գերակայության պնդման ամենանեղ և ամենապահապանողական մեկնաբանության դեպքում վիճելի կանխավարկած է (rebuttable presumption), որովհետև․ ա) Արցախում բնակվող հայերը ոչ թե Ադրբեջանի կազմում ինչ-որ փոքրամասնություն են, այլ իրենց պատմական հողի վրա ապրող ժողովուրդ, որը էթնիկապես, կրոնով, ավանդույթներով տարբերվում է «մետրոպոլիայից» և ունի ինքնորոշման հավաքական ու աներկբա ձգտում, բ) Խորհրդային Միության շրջանում, դրա փլուզումից հետո, առավել ևս՝ 44-օրյա պատերազմի ու վերջին այս ագրեսիաներով և շրջափակումով Արցախի ժողովուրդը մշտապես ենթարկվել է Ադրբեջանի ոտնձգություններին, այլ կերպ ասած՝ շարունակաբար ոտնահարվել են նրա բոլոր տեսակի իրավունքները։
Իհարկե, ես երբեք նպատակ չունեմ առաջարկելու, որ Արցախն ընդունի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում։ Փաստը, որ Բաքուն հրաժարվում է Ղարաբաղին առաջարկել անգամ ինչ-որ ինքնավար կարգավիճակ իր կազմում, միջազգային իրավունքում հենց այն խախտումն է, որի դեպքում որևէ ժողովուրդ իրավունք կունենա արդեն հռչակելու իր անջատումը կամ ինքնորոշումը։
Սա միջազգային քաղաքական շրջանակներում ընդունված և միջազգային օրենքում ամրագրված անջատում հանուն փրկության (remedial secession) իրավունքի իրացման հիմնական նախադրյալն է։
Այս իրավունքը ամրագրված է 1970-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի միաձայն ընունած բանաձևում, որը կոչվում է Միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին հռչակագիր (Declaration on Principles of International Law) և որը ունի միջազգային օրենքի ուժ։ Ավելին, գոյություն ունի դատավճռի առնվազն երեք նախադեպ (Ալանդյան կղզիներ, Կատանգա, Քվեբեկ), որտեղ օգտագործվել է այս սկզբունքը՝ նրան հաղորդելով միջազգային սովորութային իրավունքի կարգավիճակ։ Եթե այս բոլորին գումարում ենք Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Կոսովոյի անկախության մասին հայտնած խորհրդատվական կարծիքը, որ դա չի հակասում միջազգային օրենքին, անջատման այս իրավունքն Արցախի համար դառնում է ավելի քան անխոցելի։
Հետաքրական է, որ հենց այս սկզբունքն էր դրված ՔՊ-ի նախընտրական և ավելի ուշ Հայաստանի կառավարության ծրագրում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետապնդման քաղաքականության հիմքում։ Բայց այժմ քար լռություն է։
Ներկայում այդ գործընթացին խանգարող հանգամանքները ոչ այնքան՝ ինչպես ոմանք պնդում են՝ այլ երկրների տարատեսակ շահերն ու հետաքրքրություններն են, որքան Հայաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը, տարբեր բևեռների հետ ունեցած հանդիպումներում տրված հակասական խոստումները, պետական պաշտոնյանների անտեղի և անբացատրելի հայտարարությունները և մեր ժողովրդի մի ստվար հատվածի հանցավոր անտարբերությունը։
Իմ նախկին հոդվածներից մեկում Հայաստանի իշխանություններից պահանջել էի, որ եթե չեք կարող կամ չեք ցանկանում պաշտպան լինել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին, ապա հակառակը մի՛ արեք, պարզապես լռե՛ք և մի՛ խանգարեք այլոց աշխատանքին։ Ճիշտը, սակայն, կլինի, որ փոխեք քաղաքականությունը և անցնեք պատմության ճիշտ կողմը։ Ավելին, դուք պարտավոր եք դա անել։ Հայաստանը չի կարող ձեռքերը լվալ Արցախից։ Եթե մենք նախաձեռնությունը չենք վերցնում և չենք զբաղվում Արցախով, ապա ինչպես տեսնում ենք, այդ հարցը ինքն է մեզ հետապնդելու՝ մեզ համար անկանխատեսելի հետևանքներով։ Մի՛ մեծացրեք Արցախը Ադրբեջանի մաս լինելու նրանց ակնկալիքը։ Դա նորից անպայման պատերազմ կբերի մեր գլխին, որովհետև արցախցին դա չի ընդունելու»։

Вардан Осканян: Процесс самоопределения Арцаха необратим
СТЕПАНАКЕРТ, 26 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом написал в своей очередной статье экс-глава МИД Армении Вардан Осканян.
В статье, в частности, говорится:
«Фактические, исторические, политические и правовые обоснования по части самоопределения народа Нагорного Карабаха всегда были сильными и безупречными. Это было основной причиной, позволившей закрепить его право на самоопределение в Мадридском документе.
44-дневная война, последовавшие за ней посягательства Азербайджана и нынешняя блокада Арцаха только укрепили и упрочили справедливость этого права и неизбежность его осуществления.
Последние два многотысячных митинга в Арцахе и проявленная народом решимость по части отстаивания своих прав свидетельствуют о том, что процесс самоопределения необратим. В основе сегодняшних событий уверенность Азербайджана в том, что он уже решил карабахский вопрос в свою пользу и перешел к диктату в отношении Арцаха и требованиям к Армении. В тот момент, когда Алиев поймет, что карабахский вопрос не решен, а его население исключает какой-либо статус в составе Азербайджана, амбиции Баку по части Арцаха и Армении не только уменьшатся, но и станут нереалистичными.
Наши позиции сильные и справедливые. Если мы сможем это правильно подать, то мир поймет и поддержит нас. Все политико-правовые предпосылки по части требования права Арцаха на самоопределение ранее и тем более сейчас полностью удовлетворены.
Тот факт, что Карабах никогда не входил в состав независимого Азербайджана, а был в составе лишь Советского Азербайджана, а Азербайджан объявил этот период нелегитимным по собственной же конституции, дает минимальное обоснование, из которого может быть сформирован целый комплекс правовых и политических аргументов.
Однако, в этом контексте наш козырь в том, что Азербайджан отменил автономию Нагорного Карабаха в 1991 году и даже сегодня заявляет, что предусматривает «нулевой статус» для народа Арцаха.
Тезис о неприкосновенности границ Азербайджана с настаиванием на верховенстве этого принципа в международном праве при самой узкой и самой консервативной трактовке является спорным аргументом (rebuttable presumption), потому что:
-армяне, проживающие в Арцахе, являются не меньшинством в составе Азербайджана, а народом, живущим на своей исторической земле, который отличается от «метрополии» в этническом, религиозном отношении, по своим традициям, а также имеет коллективное и однозначное стремление к самоопределению;
-в период существования Советского Союза, после его распада, тем более во время 44-дневной войны и недавних агрессий и блокады, народ Арцаха постоянно подвергался посягательствам со стороны Азербайджана, иначе говоря, постоянно нарушались все виды его прав.
Конечно, я не собираюсь предлагать Арцаху принять какой-либо статус в составе Азербайджана. Тот факт, что Баку отказывается предложить Карабаху даже какой-то автономный статус, является нарушением международного права, в случае которого любой народ будет иметь право провозгласить о своем отделении или самоопределении.
Это основная предпосылка для реализации права «отделение во имя спасения» (remedial secession), принятого в международных политических кругах и закрепленного в международном праве.
Это право закреплено в единогласно принятой резолюции Генеральной Ассамблеи ООН 1970 года, которая называется Декларацией о принципах международного права (Declaration on Principles of International Law) и имеет силу международного закона.
Более того, существует как минимум три прецедента судебного вердикта (Аландские острова, Катанга, Квебек), где был использован этот принцип, придав тем самым статус международного прецедентного права. Если ко всему этому прибавить консультативное мнение Международного суда юстиции о независимости Косово, что не противоречит международному праву, то данное право на отделение становится для Арцаха более чем неуязвимым.
Интересно, что именно этот принцип был заложен в основу политики решения карабахской проблемы в предвыборной программе «ГД», а затем и в программе правительства Армении. Но сейчас просто каменная тишина.
В настоящее время обстоятельствами, препятствующими этому процессу, являются не столько, как утверждают некоторые, различные интересы других стран, сколько политика, проводимая властями Армении, противоречивые обещания, данные на встречах с разными полюсами, неуместные и необъяснимые заявления государственных должностных лиц и преступное равнодушие значительной части нашего народа.
В одной из своих предыдущих статей я потребовал от властей Армении: если не можете или не хотите быть защитником права народа Арцаха на самоопределение, то не делайте наоборот, просто молчите и не мешайте работе других. Однако было бы верно изменить политику и встать на правильную сторону истории. Более того, вы должны это сделать. Армения не может умыть руки от Арцаха. Не увеличивайте их ожидание по части того, что Арцах станет частью Азербайджана. Это обязательно принесет нам новую войну, потому что арцахец этого не примет».