Քայլերթով Ստեփանակերտի օդանավակայան հասած արցախցիները պահանջում են հանդիպում խաղաղապահների հրամանատարի հետ
Բազմաթիվ արցախցիներ Ստեփանակերտից քայլերթով հասել են օդանավակայան՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Անդրեյ Վոլկովի հետ հանդիպման և 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերը կատարելու պահանջով:
Քայլերթով Ստեփանակերտի  օդանավակայան հասած արցախցիները  պահանջում են հանդիպում խաղաղապահների հրամանատարի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ակցիայի նախաձեռնող Տիգրան Պետրոսյանը նշեց, որ քայլերթը ցույց է տալիս պայքարելու իրենց վճռականությունն ու պահանջատիրությունը:
22.jpg (1.96 MB)
ակտիվիստ Տիգրան Պետրոսյան.jpg (1.26 MB)«Մեր ժողովուրդն իր ընտանիքներով, երեխաներով, այդ հայտարարության համաձայն է մնացել Արցախում: Հիմա փաստացի դրա կետերը խախտվում են: Այդ պատճառով մենք եկել ենք ասելու, որ մենք նույնպես մարդ են, ժողովուրդ և ունենք իրավունքներ: Այս ակցիան ոչ միայն Ռուսաստանին է վերաբերում, այլ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին: Իրեն դեմոկրատական համարող յուրաքանչյուր պետություն պիտի անմիջապես միջոցառումներ ձեռնարկի և Ալիևին բացատրի, որ ժողովրդի հետ նման կերպ չեն վարվում: Այդ ամենը բումերանգի պես հարվածելու է նաև ձեզ»,-նշեց Տ. Պետրոսյանը:
5.jpg (445 KB)
Նրա խոսքով՝ եթե ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Անդրեյ Վոլկովն իրենց չընդունի , ապա ակցիայի մասնակից տղամարդիկ մնալու են օդանավակայանի մոտ մինչև չլուծվի Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի բացման հարցը, մինչև չհանդիպեն ու չպահանջեն, որպեսզի հստակորեն Վլադիմիր Պուտինին հասնի Արցախի ժողովրդի ուղերձը:
23.jpg (1.38 MB)«Չնայած պաստառներին դիմումներ են ուղղված ՌԴ խաղաղապահներին ու ղեկավարությանը, սակայն ամբողջ աշխարհը ևս թող իմանա, որ սա հանցագործություն է մարդկության դեմ, էթնիկ զտումների սկիզբ, իսկ ամբողջ աշխարհը տեսնում է և լռում»,-շեշտել է ակցիայի նախաձեռնողը:

Citizens of Artsakh, who marched to Stepanakert airport, demand a meeting with Major-General Andrey Volkov
A group of Artsakh citizens marched from Stepanakert to the airport, demanding a meeting with Major-General Andrey Volkov, the Commander of the Russian Peacekeeping Contingent in Artsakh and fulfilling the points of the November 9, 2020 announcement.
STEPANAKERT,  DECEMBER 27, ARTSAKHPRESS: As ''Artsakhpress'' informs, Tigran Petrosyan, the initiator of the action, stated in a briefing with journalists that the march shows their determination to fight.
"Our people with their families and children are in Artsakh according to that statement. Now its points are actually being violated. That is why we have come to say that every state that considers itself democratic should immediately take measures and explain Aliyev that one should not treat the people in this way.
According to him, if Andrey Volkov does not accept them, the men participating in the action will stay near the airport until the issue of opening the only road connecting Artsakh to Armenia and the outside world is resolved, until they meet and demand that the message of the Artsakh people clearly reach Vladimir Putin.
"Although the posters are addressed to the peacekeepers and leadership of the Russian Federation, let the whole world know that this is a crime against humanity, the beginning of ethnic cleansing, and the whole world sees and remains silent," the initiator of the action emphasized.