Քայլերթով Ստեփանակերտի օդանավակայան հասած արցախցիները պահանջում են հանդիպում խաղաղապահների հրամանատարի հետ
Բազմաթիվ արցախցիներ Ստեփանակերտից քայլերթով հասել են օդանավակայան՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Անդրեյ Վոլկովի հետ հանդիպման և 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերը կատարելու պահանջով:
Քայլերթով Ստեփանակերտի  օդանավակայան հասած արցախցիները  պահանջում են հանդիպում խաղաղապահների հրամանատարի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ակցիայի նախաձեռնող Տիգրան Պետրոսյանը նշեց, որ քայլերթը ցույց է տալիս պայքարելու իրենց վճռականությունն ու պահանջատիրությունը:
22.jpg (1.96 MB)
ակտիվիստ Տիգրան Պետրոսյան.jpg (1.26 MB)«Մեր ժողովուրդն իր ընտանիքներով, երեխաներով, այդ հայտարարության համաձայն է մնացել Արցախում: Հիմա փաստացի դրա կետերը խախտվում են: Այդ պատճառով մենք եկել ենք ասելու, որ մենք նույնպես մարդ են, ժողովուրդ և ունենք իրավունքներ: Այս ակցիան ոչ միայն Ռուսաստանին է վերաբերում, այլ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհին: Իրեն դեմոկրատական համարող յուրաքանչյուր պետություն պիտի անմիջապես միջոցառումներ ձեռնարկի և Ալիևին բացատրի, որ ժողովրդի հետ նման կերպ չեն վարվում: Այդ ամենը բումերանգի պես հարվածելու է նաև ձեզ»,-նշեց Տ. Պետրոսյանը:
5.jpg (445 KB)
Նրա խոսքով՝ եթե ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Անդրեյ Վոլկովն իրենց չընդունի , ապա ակցիայի մասնակից տղամարդիկ մնալու են օդանավակայանի մոտ մինչև չլուծվի Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի բացման հարցը, մինչև չհանդիպեն ու չպահանջեն, որպեսզի հստակորեն Վլադիմիր Պուտինին հասնի Արցախի ժողովրդի ուղերձը:
23.jpg (1.38 MB)«Չնայած պաստառներին դիմումներ են ուղղված ՌԴ խաղաղապահներին ու ղեկավարությանը, սակայն ամբողջ աշխարհը ևս թող իմանա, որ սա հանցագործություն է մարդկության դեմ, էթնիկ զտումների սկիզբ, իսկ ամբողջ աշխարհը տեսնում է և լռում»,-շեշտել է ակցիայի նախաձեռնողը:

Граждане Арцаха, дошедшие шествием до аэропорта Степанакерта, требуют встречи с командующим миротворцев
Многие граждане Арцаха двинулись шествием из Степанакерта и дошли аэропорта, требуя встречи с командующим российским миротворческим контингентом Андреем Волковым и выполнения пунктов заявления от 9 ноября 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на брифинге с журналистами инициатор акции Тигран Петросян заявил, что этим шествием они показывают свою решимость бороться и отстаивать свои права.
22.jpg (1.96 MB)
ակտիվիստ Տիգրան Պետրոսյան.jpg (1.26 MB)
"Согласно этому заявлению, наш народ вместе со своими семьями и детьми остались в Арцахе. Теперь его пункты фактически нарушаются. Вот почему мы пришли сказать, что мы тоже люди, народ и имеем свои права. Эта акция касается не только России, но и всего цивилизованного мира. Каждое государство, считающее себя демократическим, должно немедленно принять меры и объяснить Алиеву, что с народом так не обращаются. Всё это бумерангом вернётся к вам", - отметил Т. Петросян.
5.jpg (445 KB)
По его словам, если их не примет командующий российским миротворческим контингентом Андрей Волков, участники акции-мужчины останутся возле аэропорта до решения вопроса об открытии единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, пока не встретятся и не потребуют, чтобы послание арцахцев четко дошло до Владимира Путина.
23.jpg (1.38 MB)
«Хоть плакаты и адресованы миротворцам и руководству РФ, пусть весь мир знает, что это преступление против человечности, начало этнической чистки, а весь мир видит и молчит», — подчеркнул инициатор акции.