2023թ.-ի պետական բյուջեն ընդունվեց 16 կողմ, 7 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ
Այսօր՝ դեկտեմբերի 29-ին, գումարվել է Ազգային ժողովի հերթական նիստը: Օրակարգում «ԱՀ 2023թ․ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի վերջնական քննարկման հարցն էր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 29-ին,  գումարվել է Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
41.jpg (1.05 MB)
Օրակարգում «ԱՀ 2023թ․ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի վերջնական քննարկման հարցն էր:
42.jpg (1.26 MB)
ԱՀ ֆինանսների և Էկոնոմիկայի  նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահրամ Բաղդասարյանը, ներկայացնելով  բյուջեի վերաբերյալ պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները, նշել է, որ պետական բյուջեի քննարկումն ԱԺ նախորդ հերթական նիստում ընդմիջելուց հետո պատգամավորների կողմից կառավարությանն է ներկայացվել 5 առաջարկություն, որից 3-ը՝ առաջին ընթերցումից հետո:
43.jpg (1.25 MB)
Ներկայացնելով  2023թ-ի պետական բյուջեի վերջնական տարբերակը՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նշել է, որ պատգամավորների առաջարկությունների հիման վրա նախագծում փոփոխություններ չեն կատարվել:
45.jpg (1020 KB)
Անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի՝ 1-ին եռամսյակում գազի սակագնի սուբսիդավորման մասին առաջարկին, նախարարի պաշտոնակատարը տեղեկացրել է, որ ժամանակի սղության և ճշգիրտ հաշվարկների անհրաժեշտության պատճառով, հարցին կանդրադառնան 2023 թ հունվարին: Ընդ որում, սուբսիդավորման մասին հարցը կքննարկվի առանձին սոցիալական խմբերի բաժանորդների համար՝ հաշվի առնելով Ա. Թովմասյանի առաջարկության մեջ ընդգծված այդ տարբերակը:
46.jpg (1.14 MB)
Ամփոփելով  նախագծով առաջարկվող 2023 թվականի պետական բյուջեի վերջնական ցուցանիշները՝  ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 49 մլրդ 850 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը 2022 թվականի համար պլանավորված եկամուտների նկատմամբ ավել է 4 մլրդ 295.9 մլն ՀՀ դրամով կամ 9.4 տոկոսով: Այդ թվում հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը կկազմեն 49 մլրդ դրամ կամ ընթացիկ տարվա համար պլանավորված եկամուտներից ավել 8.9 տոկոսով, որի արդյունքում կանխատեսումային «Հարկեր/ՀՆԱ» հարաբերակցությունը կկազմի 16 տոկոս:
44.jpg (1014 KB)
Բյուջետային վարկի չափը 2023 թվականին կկազմի 136 մլրդ ՀՀ դրամ:
2023թ. պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվում են 215 մլրդ 171.4 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը նվազել է ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերից շուրջ 2.7 տոկոսով : ՀՆԱ-ում ծախսերի մակարդակը կկազմի 69.1 տոկոս, ընթացիկ տարվա 77.5 տոկոսի դիմաց: Արդյունքում դեֆիցիտը կկազմի 29 մլրդ  321.4 մլն ՀՀ դրամ:
48.jpg (1.27 MB)
Հաջորդիվ խմբակցությունները ներկայացրել են նախագծի վերաբերյալ իրենց տեսակետները։
«ԱՀ 2023թ․ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծն ընդունվել է 16 կողմ, 7 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:

Принят законопроект Республики Арцах «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год»
СТЕПАНАКЕРТ, 29 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью Национального Собрания Республики Арцах.
Сегодня, 29-го декабря, состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.о созыва.
41.jpg (1.05 MB)
На повестке дня находился вопрос об окончательном рассмотрении проекта закона «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год».
42.jpg (1.26 MB)
Исполняющий обязанности министра финансов и экономики Республики Арцах Ваграм Багдасарян, представляя предложения депутатов по бюджету на второй этап, отметил, что после перерыва обсуждения бюджета на предыдущем очередном заседании НС депутаты представили правительству 5 предложений, 3 из которых были представлены после первого чтения.
43.jpg (1.25 MB)
Представляя окончательный вариант государственного бюджета на 2023 год, Ваграм Багдасарян отметил, что на основании предложений депутатов в проект изменения не внесены.
45.jpg (1020 KB)
Коснувшись предложения председателя НС Артура Товмасяна о субсидировании тарифов на газ в первом квартале, исполняющий обязанности министра сообщил, что из-за нехватки времени, а также необходимости точных расчетов вопрос будет рассмотрен в январе 2023 года.  Учитывая вариант, подчеркнутый в предложении Артура Товмасяна, вопрос о субсидировании будет рассмотрен для абонентов отдельных социальных групп.
46.jpg (1.14 MB)
Подводя итоги окончательных показателей, предлагаемых проектом государственного бюджета на 2023 год, исполняющий обязанности министра финансов отметил, что собственные доходы государственного бюджета запланированы в размере 49 млрд 850 млн драмов, что на 4 млрд 295,9 млн драмов или на 9,4% больше запланированных доходов на 2022 год. В том числе налоговые доходы и государственные пошлины составят 49,0 млрд драмов, что на 8,9% больше доходов, запланированных на текущий год. В результате прогнозируемое соотношение «Налоги/ВВП» составит 16,0%.
44.jpg (1014 KB)
Размер бюджетного кредита в 2023 году составит 136 млрд драмов.
Расходы государственного бюджета на 2023 год предусматриваются в размере 215 млрд 171.4 млн драмов. По сравнению с предусмотренными расходами на текущий год данный показатель сократился на 2,7 %. Уровень расходов в ВВП составит 69.1% (в текущем году данный показатель составил 77.5%). Дефицит составит 29 млрд 321.4 млн драмов.
48.jpg (1.27 MB)
Затем фракции представили свои точки зрения относительно проекта.
Соотношением голосов 16 – «за», 7 – «против», 5 воздержавшихся парламент принял закон Республики Арцах «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год».
С депутатским заявлением выступил Артур Товмасян.
В завершение заседания председатель НС Артур Товмасян объявил о завершении работы 6-й сессии 7-го созыва.