ԱԺ նախագահը Պուտինին, Բայդենին, Մակրոնին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Ստեփանակերտի օդակայանի գործարկման հարցում
Արցախի Հանրապետության ազգային ժողովի պատգամավորները, Արթուր Թովմասյանի գլխավորությամբ, դիմում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդներ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ կոչ անելով կոնկրետ գործողություններ կիրառել Լաչինի միջանցքի բացման կամ Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, պատգամավորների խոսքում, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր 25 -րդ օրն է, ինչ  շարունակվում է փակ մնալ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը:
Արցախյան հիմնախնդիրը միակ հակամարտությունն էր, որի մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահող երկրները գրեթե նույն տեսակետն ունեին: Հումանիտար աննախադեպ աղետի առջև կանգնած Արցախի ժողովուրդը, մեծ հաշվով, ոչ միայն  հասցեական հայտարարությունների կարիք ունի, այլև, կարծում եմ, այդ ուղղությամբ գործուն ու տեսանելի քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը կա: Առողջական ծանր խնդիրներով հիվանդները զրկված  են անհրաժեշտ դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից, Արցախը զրկված է մանկական սննդի և պարենային ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումից:
Կոչ ենք անում քաղաքակիրթ աշխարհին, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին կոնկրետ գործողություններ կիրառել միջանցքի բացման կամ օդային կամրջի՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ձմեռային ժամանակաշրջանում փոքր-ինչ կանխելու Արցախում առկա հումանիտար տագնապալի ճգնաժամը»:

Депутаты НС призывают Путина, Байдена и Макрона принять меры для запуска Степанакертского аэропорта
Депутаты Национального собрания Республики Арцах во главе с Артуром Товмасяном обращаются к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ Владимиру Путину, президенту США Джо Байдену и президенту Франции Эммануэлю Макрону с призывом к конкретным действиям, которые необходимо предпринять в направлении открытия Лачинского коридора или работы Степанакертского аэропорта.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 января, АРЦАХПРЕСС- Как стало известно из сообщения Национального Собрания Республики Арцах, в частности, об этом говорится в выступлении депутатов.
«Сегодня 25-й день, как единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и внешним миром, продолжает оставаться закрытой.
Проблема Арцаха была единственным конфликтом, по поводу которого все страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ придерживались практически единой точки зрения. Народу Арцаха, столкнувшемуся с беспрецедентной гуманитарной катастрофой, по большому счету нужны не только адресные заявления, но и, думаем, нужны действенные и видимые шаги в этом направлении. Больные с серьезными проблемами со здоровьем лишены необходимых лекарств и медицинских услуг, Арцах лишен поставок детского питания и продуктов питания и предметов первой необходимости.
Призываем цивилизованный мир, в частности страны-сопредседатели Минской группы, к конкретным действиям по открытию коридора или эксплуатации воздушного моста, Степанакертского аэропорта, что позволит предотвратить тревожный гуманитарный кризис в Арцахе в зимний период».